تاريخ : پنج شنبه 20 ارديبهشت 1391 | | نویسنده : گمنام

آیت الله بهجت و توجّه به فتنه و امتحانات الهی

نكته‌اي كه حضرت آیت الله بهجت (رضوان الله تعالی علیه) بعد از درس به آن اشاره می کردند اين‌ بود که فتنه هست، امتحان هست؛ اين‌ها جزء مسلّمات‌ است، براي همه ملّت­ها و دسته‌ها بوده است. و خداوند متعال آن را جزء قطعيّات برآورد كرده و فرموده است:

«أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ * وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ صَدَقُوا وَ لَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِينَ»؛1 آيا مردم پنداشته­اند كه تا گفتند ايمان آورديم رها مى‏شوند و مورد آزمايش قرار نمى‏گيرند، در حالی که به يقين كسانى را كه پيش از اينان بودند، آزموديم تا خدا آنان را كه راست گفته‏اند معلوم دارد و دروغگويان را نيز معلوم نماید.

مرحوم آیت الله بهجت (اعلی الله مقامه الشّریف) گاهی به داستان اتّفاقات زمان حضرت مولا علي (سلام الله علیه) اشاره کرده و مي‌فرمود این فتنه­ای بود كه در دوران حضرت علي (علیه السّلام) حادث گشت و ما از دور به آن نگاه مي‌كنيم و مي‌گوئيم که چنین شد و باید چنان می­کردند؛ خبر نداريم كه اگر خودمان در زمان حضرت مولا بوديم چكار مي‌كرديم؟! در زمان امام حسين (علیه السّلام) بوديم چكار مي‌كرديم؟ آيا در کنار حضرت قرار می گرفتیم و مي‌ايستاديم و از اهل بیت (علیهم السّلام) حمايت می­کردیم در حالی که خطر جاني، مالي و ناموسي برایمان پيش مي‌آمد؟

ادعای آن آسان است. اگر انسان آن روز بود آيا واقعاً بهترين را انتخاب مي‌كرد يا تبعيّت اميال نفساني، دنيائي و شيطان را مي‌كرد؟ اگر به واقع ما كربلا می­بوديم اين هواهاي نفساني ما اجازه مي‌داد كه آقا اباعبدالله (علیه السّلام) را ياري كنيم يا مثل بسياري ديگر که رفتند به نفسانيّت‌شان برسند تا که جایزه­ای دریافت کنند و یا دو روزی بيشتر زنده باشند، می­شدیم؟

------------------

پی نوشت ها:

1. عنکبوت (29)، آیات 2 و 3.
 برچسب‌ها: فتنه, بلا, آیت الله بهجت, رایة الهدی البرز,