شرط خداوند برای بی نیازی قلب
تاريخ : پنج شنبه 20 ارديبهشت 1391 | | نویسنده : گمنام

فراغت دل مقدمه­ نماز

در روایت شریفی که از امام صادق (علیه السّلام) نقل شده، چنین آمده است: فی التّوراة مكتوبٌ: یَا بنَ آدمَ! تَفَرَّغْ لِعِبادَتی أَمْلأ قَلبَكِ لغِنیً، وَ لًا أَكِلُك اِلی طَلَبِك وَ عَلَیَّ أَنْ أََسُدَّ فَاقَتَك وَ أَمْلأَ قَلبَك خَوفاً منّی. وَ اِنْ لا تَفَرَّغْْْ لِعبادتی أَمَلأْ قَلْبَك شُغْلاً بِالدُّنیا ثُمَّ لا أَسُدُّ فاقَتََك وَ أَكِلُكَ اِلی طَلَبِك؛1

در تورات نوشته شده است: ای پسر آدم، فارغ شو از برای عبادت من، تا پُر کنم قلب تو را از بی نیازی و واگذار نکنم تو را به سوی طلب خویش، و بر من است که ببندم راه فقر تو را و پُر کنم دل تو را از خوف خویش و اگر فارغ نشوی برای عبادت من، پُرکنم دل تو را از اشتغال به دنیا، پس از آن نبندم راه فقر تو را و واگذار کنم تو را به سوی طلبت.

«تَفَرَّغَ لِکَذا»؛ به این معناست که تمام وقت خود را صرف آن کرد، به گونه ای که به چیز دیگری اشتغال نورزید.2 باید به عبادت دل داد و دل بسته­ي آن شد.

حضرت امام (اعلی الله مقامه الشّریف) در ذیل این حدیث می‌فرماید: خداوند به حضرت موسی (علیه السّلام) فرمود: برای عبادت من فراغت پیدا کن؛ یعنی به امر دیگری مشغول نشو. فراغتی را هم که خواسته اند، فراغت قلب است؛ يعني دل انسان از توجه به غیر خدا منصرف باشد و آن‌ها را در خود جای ندهد.

------------------

پی نوشت ها:

1. اصول کافی، ج2، ص83

2. شرح چهل حديث، ص 425
 منبع : لذت حضور، ص 16، آقاتهرانی، چاپ چهارم
 برچسب‌ها: قلب, خدا, بی نیازی, رایة الهدی البرز,