بیانات منتشر نشده رهبر انقلاب در مورد آیت الله مشکینی - رایه الهدی
 


 

این وجهه ای که ایشان در بین مردم، علما و مسئولین داشت و احترامی که امام و مسئولین در طول زمان برای ایشان قائل بودند، هیچ موجب نشد که ذره ای در رفتارش و درگفتارش کبر یا غروری به‌وجود آید.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
 
جامع علم و عمل، جهاد و زهد
 
 

آیت‌الله مشکینی حقیقتاً معتقد به ولایت مطلقه فقیه بود و در قول و عمل نیز چه در دوره حیات امام خمینی و چه در زمان ولایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سنگ تمام گذاشت؛ شاید از همین‌روست که رهبر معظم انقلاب نیز چه در پیام تسلیت خود برای این فقیه پارسا و چه در بیانات خود به‌مناسبت‌های بعد، تجلیل کم‌سابقه‌ای از آیت‌الله مشکینی می‌کنند و از او به‌عنوان یک الگو و یک روحانی جامع و بی‌بدیل یاد می‌کنند.
 
‌پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به مناسبت درگذشت آیت‌الله مشکینی
 

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا‌الیه راجعون
 

رحلت فقیه مجاهد و پارسا حضرت آیت‌الله آقای حاج میرزا علی مشکینی اعلی‌الله مقامه موجب تأسف و تأثر شدید اینجانب گردید.
 

این روحانی عالیقدر از جمله شخصیت‌های نادری بود که در سراسر عمر با برکت و در مراحل گوناگون زندگی نورانی خویش منشأ برکات فراوان برای حوزه علمیه و مردم مؤمن و اسوه اخلاقی و عملی برای شاگردان و ارادتمندان خود بود.
 

در دوران طاغوت جزو پیشگامان نهضت اسلامی و در دوران جمهوری اسلامی در شمار مجاهدان واقعی و معلم اخلاص و پرهیزگاری و پارسائی محسوب می‌گشت.
 

رفتار و عمل او بیش از بیان شیرین و رسایش، دعوت کننده به ایمان و پارسایی و حق طلبی و حق‌گویی بود. جایگاه رفیع او در نظام جمهوری اسلامی و ریاست مجلس خبرگان رهبری از آغاز تشکیل این مجلس که نشانه حرمت و مکانت او در چشم نخبگان و علمای بزرگ و اساتید مبرز روحانی کشور است، هرگز نتوانست در تواضع و فروتنی او یا در زندگی زاهدانه و دامن پاک او کمترین خدشه‌ای وارد آورد.
 

او جامع علم و عمل، جهاد و زُهد، تشخیص و سلوک صائب و مستقیم و بدون انحراف بود. فقدان این عالم ربانی و این روحانی جلیل القدر، ضایعه‌ای بزرگ است.
 

از خداوند متعال علو درجات و مغفرت و رحمت واسعه‌اش را برای روح مطهر ایشان مسئلت می‌کنم و به ملت ایران و حوزه‌های علمیه و مراجع عظام و علمای اعلام به‌ویژه به خاندان مکرم و بازماندگان محترم و همه ارادتمندان و شاگردان ایشان تسلیت عرض می‌کنم.
 
 

بیانات منتشر نشده رهبر معظم انقلاب در دیدار با دست اندرکاران برگزاری همایش بزرگداشت آیت‌الله مشکینی
 

آقای مشکینی (رحمه‌الله علیه) – در زمان حیات‌شان من این اعتقاد را داشتم، الان هم بر همان اعتقاد هستم- یک آدم بی‌بدیل بود؛ یعنی ما حقاً [و] انصافاً، هیچ‌کس دیگر را با این جامعیت در خصوصیات مختلف، در بین بزرگان روحانی‌مان نداریم. انصافاً یک مرد بی‌بدیل و بی‌نظیری بود.
 

خب سال‌های متمادی هم ایشان در صحنه حضور داشته. از سال 41 ایشان وارد صحنه مبارزات بودند.
 

به هر حال، هم خوب است آثار ایشان منتشر شود، هم این تفسیر‌ - من اطلاعی نداشتم از اینکه این تفسیر صادر شده از قلم آقای مشکینی، حالا هم که جناب آقای استادی قبول زحمت کردند که دنباله آن را تمام کنند- قاعدتاً چیز خوبی خواهد بود؛ سلیقه آقای مشکینی این‌جوری بود: آدم بسیار خوش سلیقه [ای بود]، ایشان علاوه بر جهات علمی، اخلاقی، سیاسی، تقوایی و مانند اینها؛ بسیار اهل ذوق و اهل سلیقه و مانند اینها بودند. امیدواریم ان‌شاء‌الله خداوند کمک کند و تأیید کند شما را؛ این کار هم به بهترین وجهی –هر دو مورد- ان‌شاء الله انجام بگیرد.
 

دیدار با دست اندرکاران برگزاری همایش بزرگداشت آیت‌الله مشکینی (28/1/1391)

 
 
 


برچسب‌ها: آیت الله مشکینی, رایه الهدی, امام خامنه ای, سخنان منتشر نشده,