ابتدای درس خارج فقه، آقا چه می گویند؟
تاريخ : چهار شنبه 17 خرداد 1391 | | نویسنده : گمنام

نقل از خبرگزاری دانشجو، کلاس‌های درس خارج فقه ایشان به‌طور مرتب ساعت هفت صبح برگزار می‌شود و ایشان قبل از درس چند دقیقه‌ای بحث اخلاقی دارند که دارای نکات جالب توجهی می‌باشد.

از امتیازات درس مقام معظم رهبری آن است که اجازه می‎دهند شاگردان بدون هیچ ترس و یا احساس ابهتی به راحتی سوالاتشان را بپرسند و ایشان نیز با صبوری پاسخ می‌دهند و همچنین در این کلاس حضور و غیاب جدی وجود دارد.

مقام معظم رهبری در این جلسه به شرح حدیثی از پیامبر اکرم (ص) پرداختند.

من مواعظ النبی:

« من اكل ما يشتهى و لبس ما يشتهى و ركب مايشتهى لم ينظر اللّه اليه حتى ينزع او يترك»؛

كسى كه هر غذائى میلش بکشد، بخورد و هر لباسى دلش بخواهد، بپوشد و هر مركبى پسندد، سوار شود؛ خداوند به او نگاه نمی‌کند تا از او کنده شود یا جدا شود از آنها. (1)

چطور نظر و توجه الهی از انسان گرفته می‌شود؟

در جمله «ركب ما يشتهى»، احتمال دارد كه معناى حقيقى كلمه مراد باشد؛ يعنى هر مركبى كه مورد ميل اوست، انتخاب كند و احتمال دارد به معناى «ركب الامر» باشد؛ يعنى هر كارى دلش خواست انجام دهد.

به هرحال، نظر و توجه الهى كه رأس همه خيرات و مايه همه كمالات انسان در عالم وجود است؛ با ارتكاب اين امور از انسان گرفته مى‌شود و ترك آن هم به اين است كه با رياضت اختيارى، آنچه را كه هوس می‌كند و مى‌تواند انجام دهد كنار بگذارد.

كسانى كه قدرت انجام تمام مشتهيات خود را ندارند بايد قدر بدانند؛ زيرا اين نعمت بزرگى است كه انسان در مقابل هوا و هوس‌هاى خود، ميدان گسترده‌اى نداشته باشد؛ گرچه اگر بتواند و مبارزه كند، ثواب بيشترى دارد.

پی‌نوشت:

1- تمحیص، محمد بن همام اسكافی، ج 1، ص 28؛
تحف العقول، حسن بن شعبه حرانی ،ص 38 ؛
بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 74، ص 144 ؛