تمجید رهبر معظم انقلاب از مداحی حاج ماشاءالله عابدی
تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

روز گذشته(16تیر) مراسم سوگواری و عزاداری در شب شهادت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، با حضور قشرهای مختلف مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله برگزار شد.

در این مراسم، بعد از اقامه نماز ظهر، شرکت‌کنندگان در عزای مولای متقیان حضرت علی علیه‌السلام و با مدیحه‌سرایی حاج ماشاالله عابدی به سوگواری پرداختند.

 حاج ماشاءالله عابدی درباره تذکرات رهبر انقلاب در حاشیه مراسم روز گذشته، گفت: "رهبر انقلاب همواره به مداحان لطف داشته و هرازگاهی تذکرات و نصایحی را برای این قشر داشته و انشاالله خواهند داشت، روز گذشته و بعد از مداحی مابین دونماز، پس از اتمام نماز عصر، خدمت رهبر انقلاب رسیدم و ایشان بسیار مورد تفقد قرار داده و فرمودند: از اول تا آخر خیلی خوب بود، نوحه هم خیلی خوب بود، نوحه باید این‌چنین باشد نه مثل بعضی از نوحه‌ها که رقص آور است."

 

در همین رابطه و درباره نحوه عزاداری سنتی، رهبر انقلاب در سال 1373 و در دیدار جمعی از روحانیون کهگیلویه و بویراحمد درباره نحوه عزاداری سنتی فرمودند: "من واقعاً می‌ترسم از این‌که خدای‌ناکرده، در این دوران که دورانِ ظهور اسلام، بروز اسلام، تجلّی اسلام و تجلّی فکر اهل‌بیت علیهم‌الصّلاة والسلام است، نتوانیم وظیفه‌مان را انجام دهیم. برخی کارهاست که پرداختن به آن‌ها، مردم را به خدا و دین نزدیک می‌کند. یکی از آن کارها، همین عزاداری‌های سنّتی است که باعث تقرّبِ بیشترِ مردم به دین می‌شود. این‌که امام فرمودند «عزاداری سنّتی بکنید» به خاطر همین تقریب است؛ در مجالس عزاداری نشستن، روضه خواندن، گریه کردن، به سرو سینه زدن و مواکب عزا و دسته‌های عزاداری به راه انداختن، از اموری است که عواطف عمومی را نسبت به خاندان پیغمبر، پرجوش می‌کند و بسیار خوب است. در مقابل، برخی کارها هم هست که پرداختن به آن‌ها، کسانی را از دین برمی‌گرداند ".

 

منبع: مشرق