آیت الله قائم مقامی: در دوره ای هستیم که قرار است تکلیف جهان معین شود

مراسم شب وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها با سخنران آیت الله سید محمد قائم مقامی و مداحی کربلائی حمید رضا علیمی در حسینیه حضرت قاسم (ع) برگزار شد.

در ادامه گزیده ای از سخنرانی آیت الله قائم مقامی را بخوانید:

_ ماه رمضان ماه ویژه ای است. ویژگی ماه رمضان در کنار عبادت و نیایش و روزه، مباحث علمی و معرفتی است. حتماً در این ماه گفتگوهای علمی و دینی و معرفتی داشته باشد. در این ماه چه دعاهایی بکنیم و چه چیزهایی را از خداوند متعال بخواهیم خیلی مهم است.

_ مناسبت دارد در این ماه به ویژه در شب های قدر از خداوند تبارک و تعالی فرج را بخواهیم. فرج در تمام زمینه ها چه فرج فردی و چه فرج سیاسی و اجتماعی چرا که ما در زمان بسیار حساس و جنگ بین ایمان و کفر و حق و باطل هستیم. ظاهراً این طور به نظر می آید که ما در دوره تعیین تکلیف به سر می بریم. دوره ای که ان شاء الله قرار است تکلیف جهان معین شود و این که چه کسانی باید مدیریت جهان را به دست بگیرند.

_ ما در زمانی هستیم که جریانی در حال تمام شدن است و جریانی در حال آمدن است. برای اولین بار در تاریخ جهان جریان ولایت به صحنه آمده و رسماً خود را در جهان اعلام کرده است. یکی از حکمت های انقلاب اسلامی این است که رسماً ولایت امیرالمؤمنین(ع) را در جهان مطرح کرده است. به دنبال این جریان حوادث عجیبی اتفاق افتاده و در حال اتفاق افتادن است.

_ اسلام به شدت با این جریان درگیر است. شیطان هم آخرین کار خود را که داعش و شبه مؤمنین است را به صحنه آورده است. ما در این زمان تکالیفی داریم. فرج در سطوح مختلف مطرح می شود که یک سطح فردی است که امکان حاکمیت خداوند در وجود ما داده شود و بتوانیم در وجود خود دین خدا را حاکم کنیم.

_ اگر کسی به مقام ولایت برسد فرج برایش پیش می آید. ما وقتی در عرصه ایمان وارد می شویم مراحلی را طی می کنیم که اولین مرحله اعتقادات حقه است که در این مرحله ما نباید در مورد عقایدمان تردیدی نداشته باشیم و به این که عقایدمان حق است باید یقین داشته باشیم.

_ ما در این دنیا می توانیم به مقصد برسیم که این مقصد مقام کمال و ولایت است. انسان بعد از سیر سلوک به مرحله ای می رسد که جاذبه خداوند انسان را می گیرد و مجذوب می شود و سیرش از این لحظه به بعد شتابان می شود که از این جا به بعد را ولایت و مقام کمال می گویند. وقتی انسان به این مرحله رسید باید برای فرج عمومی و اجتماعی تلاش کند. همین کاری که اولیاء و امامان کردند.

_ امام خمینی کسی بود که در درون خود به مقام کمال و ولایت رسید و برایشان فرج پیش آمد و تلاش کرد که اجتماع هم به فرج برسد. ما در این ماه باید دعا کنیم که اولاً به صورت فردی به کمال و ولایت برسیم و در برابر جاذبه های شدید شیطانی که برای مخالفت با این جریان وجود دارد مقاومت کنیم.

_ خداوند در مقابل جاذبه شیطانی یک جاذبه دیگری که بی نظیر است را قرار داده که آن جاذبه اهل بیت و ائمه معصومین است. شیطان در طول سال بسیار فعالیت می کند اما با روزه و یک عبادت تمام بافته های شیطانی باز می شود.