مراسم شب هشتم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی قمی، مناجات خوانی و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی و روضه خوانی توسط حاج منصور ارضی و مداحی حاج ابوالفضل بختیاری در مسجد ارک برگزار شد.

 


در ادامه گزیده ای از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید

بعضی برانجام معصیت صبر و استقامت دارند

در ادامه‌ی بحث در مورد خطبه 188 از نهج البلاغه، آنهایی که از دنیا به نحو احسن استفاده می‌کنند، نعمت‌های خدا را باصبر و استقامت و دوری از معصیت برخویش کامل می‌کنند "وَ اِسْتَتِمُّوا نِعَمَ اَللَّهِ عَلَیْکُمْ بِالصَّبْرِ عَلَى طَاعَتِهِ وَ اَلْمُجَانَبَةِ لِمَعْصِیَتِهِ" . یک عده ای می‌گویند راهکار ما چیست که بنده‌ی خدا شویم و دست از گناه برداریم و در این ماه رمضان پاک شویم. در ماه رمضان یک سری معصیت است که به چشم نمی‌آید کسی هم نمی‌بیند که بنده باید دوری کند. دوری کردن با ترک خیلی فرق می‌کند، ترک برای وقتی است که خدایی ناکرده دچار گناه شدهایم و حالا باید ترک کنیم، اما دوری کردن یعنی خودت را در معرض گناه قرار ندهی، "اللَّهُمَّ ارْزُقْنَا تَوْفِیقَ الطَّاعَةِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِیَةِ" شاید شبیه همین جمله ای است که از کلام امام زمان (عج) است. واقعا اگر می‌خواهی نعمت‌های خدا را کامل کنی، لازمه‌ی آن صبر و استقامت است، البته بعضی برانجام معصیت صبر و استقامت دارند، یعنی در دو حالت این صبر و استقامت معنا دارد. کسی بتواند دوری از معصیت کند نعمت خدا را کامل کرده است.

 

اگر می‌خواهی نعمت‌های خدا را کامل کنی همین الان این کار را بکن چون عمر به سرعت می‌گذرد

 

"فَإِنَّ غَداً مِنَ اَلْیَوْمِ قَرِیبٌ" زیرا فردا به امروز نزدیک است، یعنی چی؟ یعنی عمر زود می‌گذرد، الان شب هشتم ماه مبارک رمضان است، باور می‌کنید؟ فردا به امروز نزدیک است، چقدر؟ به اندازه‌ی یک چشم به هم زدن. "مَا أَسْرَعَ اَلسَّاعَاتِ فِی اَلْیَوْمِ" چقدر ساعات در روز با سرعت و باشتاب می‌گذرد. امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند اگر می‌خواهی نعمت‌های خدا را کامل کنی همین الان این کار را بکن چون عمر به سرعت می‌گذرد. تا الان چند سال عمرت گذشته است؟ "وَ أَسْرَعَ اَلْأَیَّامَ فِی اَلشَّهْر" چقدر روزها در ماه به سرعت می‌گذرد. تا حالا چند ماه رمضان گذراندی و روزه می‌گیری؟ چند ماه رمضان از عمرت گذشته است؟ حواستان باشد همیشه وقت برای خوردن از عبادت بیشتر است و این زمان که روزه داری به سرعت می‌گذرد. حضرت می‌فرمایند: "وَ أَسْرَعَ اَلشُّهُورَ فِی اَلسَّنَةِ" چقدر ماه‌ها در سال دارد زود می‌گذرد. انگار تازه اول سال بود برای حضرت زهرا سلام الله علیها گریه کردیم. الان ماه چهارم است، فهمیدید چطور گذشت؟ حضرت در آخرین جمله می‌فرمایند: "وَ أَسْرَعَ اَلسِّنِینَ فِی اَلْعُمُرِ" چقدر سال‌های عمر زود می‌گذرد. چشم باز می‌کنی می‌بینی هفتاد ساله شدی و گرفتار درد و بیماری شده ای.

 

آرزو دارم زنده شوم و برای حسین علیه السلام گریه کنم

خدا رحمت کند شیخ رضا سراج را شب‌های ماه رمضان از قیامت صحبت می‌کرد، می‌گفت بچه‌های ریش دار، هنوز بالغ نشده اید، حالا همه پیرمرد بودند و گریه کن، جوان جمع سه چهار نفر بودیم، می‌گفت بچه‌ی هفتاد ساله گوش می‌کنی؟ قیامت پدر درمی آورند یک کاری برای خودتان بکنید. حداقل برای امام حسین علیه السلام درست گریه کنید، تازه ما وقتی می‌خواهیم روضه بخوانیم طرف گرسنه اش می‌شود و بلند می‌شود می‌رود، بشین روضه را گوش بده دیگر گیرتان نمی‌آید. آنهایی که الان از دنیا رفته اند اگر صدایشان را می‌شنیدی با اینکه درست عمل کردند و رفتند آن طرف خدمت اهل بیت علیهم السلام متنعم هستند اما گریه برای امام حسین علیه السلام دیگر گیرشان نمی‌آید. یکی از بزرگان نقل کرد در عالم رویا از حبیب پرسیدند تو چه آرزویی داری؟ گفت من تازه فهمیدم مقام گریه کنندگان بر حسین علیه السلام چیست، آرزو دارم زنده شوم و برای حسین علیه السلام گریه کنم.

 

 

 

اشعار خوانده شده توسط حاج منصور ارضی در شب هشتم ماه مبارک رمضان


اشعار مناجاتی حاج منصور ارضی در ابتدای جلسه

بازی دنیا زعمرم زود فرصت را گرفت

قبله ام گم شد کم آوردم لیاقت را گرفت

گریه و حال نماز صبح‌های من چه شد؟

خواب شیرین سحر فیض عبادت را گرفت

از صغیره شد شروع و به کبیره ختم شد

جرأت عاصی شدن از من خجالت را گرفت

یارفیق لا رفیق له حلالم کن اگر

بین ما بار گناهانم رفاقت را گرفت

نور مولا نیست دیگر درمیان سفره ام

بی خیالی در ادای خمس برکت را گرفت

نیم دین را به حیا دادند کارم سخت شد

مستی از انجام معصیت نجابت را گرفت

ذکر و استغفار و توبه دست جمعی بهتر است

باخت این شب‌ها کسی که کنج عزلت را گرفت

مادری میگفت فرزند شهیدش عاقبت

درهمین ماه خدا اذن شهادت را گرفت

لذت افطار با خرمای نخل کربلاست

خوش بحال هرکه از زهرا زیارت را گرفت

یا غیاث المستغیثین گفت و پاسخ داده شد

نیزه ای روی لب خشکش اجابت را گرفت