تاريخ : دو شنبه 8 تير 1394 | | نویسنده : گمنام

در شب هفتم ماه مبارک رمضان مراسم بزرگداشت مدافع حرم شهید علی سلطان مرادی با سخنرانی حجت السلام مهدی عامریان و مداحی حاج مهدی سلحشور و شاعر اهل بیت (ع) وحید قاسمی در زینبیه مسجد زین العابدین علیه السلام خیابان خلیج فارس برگزار شد .

در ادامه گزیده ای از سخنرانی حجت السلام عامریان را بخوانید:

_ از دیرباز تا حال حاضر یک سؤال اساسی ذهن بشر  را درگیر کرده است. سؤال این است که هدف از خلقت انسان چیست؟ خیلی  از متکلمین و عرفا و ادبا جواب این سؤال را داده اند. ما اگر بدانیم که هدف از خلقت چه بوده است وظیفه ما تعریف می شود و هر کس کار خود را انجام می دهد.

_ خداوند عزو جل در سوره زارعات به این سؤال جواب داده است. خداوند می فرماید ما جن و انس را خلق نکردیم مگر برای عبادت . در این آیه یک آرایه ادبی ادبیات عرب به کار رفته است. و آن هم استثنای بعد از نفی است . یعنی منحصر به یک مطلب می شود. یعنی خداوند انسان را منحصراً برای عبادت خلق کرده است.

_ عبادت یک چیز جزئی و سطحی نمی تواند باشد. چون هدف خلقت انسان است. وقتی خداوند انسان را خلق کرد به خودش بارک الله گفت و انسان اشرف و احسن تقویم مخلوقات شد.این انسان با عظمت کارش هم باید عظیم باشد.

_ عبادت هم برای شناخت باید باشد. یکی از معانی که درون عبادت است اطاعت است. عبادت و اطاعت از هم جداشدنی نیست. آن کسی می تواند اطاعت کند که شخص مقابل را بشناسد. قدم اول اطاعت شناخت است. تا شناخت حاصل نشود اطاعت و عبادتی صورت نمی گیرد.

_ خدایی  قابل پرستش است که نامتناهی است. و هیچ ذهنی نمی تواند خدا را بشناسد. خدای شناختنی محدود است و قابل پرستش نیست. در دین گفته اند که پنج چیز را باید تحقیق کنید و بشناسید و به آن علم پیدا کنید. اصول دین که عبارتند از توحید و امامت و نبوت و معاد و عدل می باشد. اسلام منهای اصول دین اسلام نیست.

_ کتاب ارزشمند اصول کافی یکی از کتب اربعه شیعه است که مشهور و منقول از صاحب عصر و الزمان حضرت مهدی(عج) است. فرموده اند که کتاب اصول کافی برای شیعیان ما کفایت می کند.

_ در کتاب اصول کافی کتاب الحجه در باب معرفةالامام حدیث اول از وجود مقدس امام باقر(ع) آمده است که ابی حمزه می فرماید امام باقر (ع) به من فرمود منحصراً کسی خدا را عبادت می کند که خدا را بشناسد. هر کسی که خدا را نشناسد به درستی که خدا را در طریق ضلالت و گمراهی عبادت کرده است. امام باقر(ع) فرمودند که تصدیق خداوند عز و جل موالات علی بن ابیطالب(ع)  است.

_ موالات یعنی انسان خود را تحت ولایت علی بن ابیطالب بداند. یعنی ولایت مولا و ولایت کامل و مطلقه الهیه را قبول داشته باشد و خود را تحت این ولایت بداند. و او را به امامت بپذیرد و خود را مأمون او بداند.کسی می تواند خدا را بشناسد و بتواند خدا را عبادت کند که امام شناس باشد.بنابراین خدا انسان را خلق کرده که امام شناس باشیم.

_ یکی از خصوصیات امام معصوم وجه الله بودن آن است. امام معصوم یدالله و لسان الله است. مولا فرمود انا وجه الله.