خاطره حاج علی آهی از مداحی در بقیع
تاريخ : دو شنبه 17 فروردين 1394 | | نویسنده : گمنام

روز گذشته ميرزا علي آهي در ۸۶ سالگي درگذشت. آهي رئيس هيئت امناي خانه مداحان و بنياد دعبل و يكي از اساتيد بزرگ مداحي كشور بود.

او از ۱۰ سالگي به مداحي پرداخت و در كنار آن به تحصيل اشتغال داشت؛ اما به‌دليل مشكلي كه براي صدايش بوجود آمد به سرودن شعر و اصلاح مسائل عقيدتي اشعار مبادرت ورزيد و در اين خصوص نزد اساتيدي به تلمذ كرد. اين استاد سالخورده سال‌هاي سال در اين درگاه نوكري كرد و اين را بزرگ‌ترين لطف و عنايت الهي به خودش و بر‌ترين افتخار زندگي‌اش مي دانست.

اين پيرغلام اهل بيت در گفت‌وگويي كه محرم گذشته با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج داشت خاطره‌اي از حضورش در قبرستان بقيع و روضه خواني براي امام حسن (ع) تعريف كرد.

او درباره زماني كه به مدينه منوره و زيارت قبور ائمه بقيع عليهم‌السلام مشرف شده و نگاهش به قبور مطهر ائمه مظلوم بقيع افتاده است، گفت: بقيع كه مي‌رفتيم مصيبت امام صادق (ع)، امام حسن مجتبي (ع) و امام زين العابدين (ع) را مي‌خواندم. يادم مي‌آيد يك روز صبح كنار قبور ائمه بقيع (ع) بودم در آن زمان مقابل قبور مي‌توانستيم برويم چون نرده و آهن‌كشي نشده بود، آيت‌الله لواساني گفت: «آهي امروز براي امام‌حسن (ع) بخوان!» گفتم آقا صدا ندارم. گفت «فرداي قيامت هم آقا به تو مي‌گويد، من كاري با تو ندارم!» من در آنجا يك شعري راجع به امام‌حسن‌مجتبي (ع) خواندم كه مطلعش اين بود:

تا كه امر ازلي آب و گلم را بسرشت
در دلم بذر ولاي علي و آلش كشت