انسان هیچ نیازی ندارد مگر راه حلالش قرار داده شده است.

مراسم مناجات خوانی ماه مبارک رمضان شب گذشته در مهدیه تهران برگزار شد.

در این مراسم که با سخنرانی حجت الاسلام ماندگاری آغاز شد، حاج مهدی سماواتی نیز مناجات خواند.

در ادامه گزیده ای از سخنان حجت الاسلام ماندگاری را بخوانید:

* خدا وجود من و شما را وجود نیازمند خلق کرده است، دو سفره برای تامین نیازهای ما در این عالم گسترده است، هر دو سفره هم ما را دعوت کردند، یکی تامین با حلال از طرف خدا، یکی تامین با حرام از طرف شیطان.

* هیچ نیازی در من و شما نیست، مگر اینکه راه تامین آن را به حلال خدا برای ما آماده کرده باشد، اگر نیازمان را با حلال تامین بکنیم عذاب وجدان هم نداریم، اما اگر نیازمان را با حرام تامین کردیم، عذاب وجدان پست سرش داریم. خسارت دنیا و آخرت هم داریم، اما تامین با حلال تجارت دنیا و آخرت است.

*  یکی از نیازهای ما نیاز به خلوت و انس و ارتباط و خواندن است، ارتباطی که نامش را دعا می گذاریم، دعا یعنی خواندن، مناجات یعنی نجوا کردن، ما می گوییم این نیاز را بیاییم در سفره خدا تامینش کنیم، به سه دلیل، یک اینکه ما نیاز داریم برای هدایت خودمان کسی را بخوانیم، نامش را گذاشتیم نیاز هدایتی. هیچ کس جامع تر و کامل تر از خدای مهربان نمی تواند ما را هدایت کند، چون هیچ کس مثل خدا مصداق این آیه نیست: « لاَ رَطْبٍ وَلاَ يَابِسٍ إِلاَّ فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ ». خداست که همه امور را آدرس هایش در این کتاب نورانی برای ما و شما بیان کرده است.

*  دوم اینکه برای حمایتمان کسی را صدا می زنیم، می گوییم کسی بیاید و ما را حمایت کند، کمک کند، دست ما را بگیرد، ما از این گرفتاری نجات بدهد، هیچ کس به قدرت خدا و لطف و مرحمت خدا نیست که بتواند من و شما را نجات بدهد.

* سومین دلیل ما که خدا را بخوانیم برای این نیازمان، این است که ما نیاز داریم با کسی رفیق شویم، رفیقی را صدا بزنیم. رفاقت هیچ کس به زیبایی حضرت حق نیست، این هم سه دلیل برای اینکه ما باید سراغ خدا برویم، چون خدا کامل ترین، جامع ترین، بی نقص ترین موجودی است در این عالم هستی که هم می تواند ما را هدایت کند، هم حمایت کند، هم رفاقت کند.

* در کنار خدا و در طول خدا هم وجود نازنین انبیاء و اولیاء به ویژه محمد و آل محمد صلوات الله علیهم وجود دارند.