متقی غیر از خدا به کسی امید ندارد و از هیچ کسی نمی ترسد
تاريخ : جمعه 23 خرداد 1393 | | نویسنده : گمنام

مراسم هیئت محبان العباس در منزل حاج ماشاالله عابدی با سخنرانی استاد جاودان و مناجات خوانی حاج ماشالله عابدی برگزار شد.

 
نکاتی از سخنرانی استاد استاد جاودان را بخوانید:

*زمان شروع نماز مغرب تا بعد از نماز عشاء مناسب است انسان با کسی حرف نزند و ذکر بگویید، در بین نماز حرف زدن شایسته نیست بهتر است در این زمان ذکر بگوییم.

*در قدیم دوستی داشتیم یه نام قاسم آقا فخار، تعبیر خوبی برای تربیت آدم داشت، ایشان می فرمود: شما وقتی یک نفر را نگاه میکنی مثل این می ماند که روح آدم پنجه است این پنجه در آن قیف فرو میرود هرچه بیشتر دقت میکنی بیشتر در این آدم میروی، نشانه اش این است که در نمازهای بعد یادت می آید، اگر کسی را دوست داری به او دل میدهی، حواست به او هست، به نوعی این پنجه دارد بیشتر فرو میرود.

*یکی روزی این پنجه باید بیرون بیاید، این پنجه وجودی تو باید در آخرت فرو رود، هرچه بیشتر به آن توجه کردی جداکردن آن سخت تر است، اینکه می گویند ذکر بگویید بخاطر این است که اینها سبک شود.

*اگر ما این فاصله بین مغرب و عشاء را به بازی بگیریم، اشتباه است، گویا بعضی ها منتظر هستند که نماز اول تمام شود تا بلافاصله با نفر بغل دستی صحبت کنند، اینها همه اش خود کرده است و خود کرده را تدبیر نیست.

*آدم تا ظالم است یعنی متقی نیست، ظالم یعنی کسی که از آدم می دزد، چقدر من از وقت خود را حرام می کنم؟ چقدر از وقتم مفید است برای خودم یا مردم؟

*اگرخدای نکرده گناه کنیم به ضرر ماست و اگر گناه نکنیم و همین جور بگذرانیم این هم به ضرر ماست، چون داریم سرمایه مان را حرام می کنیم، هر چقدر از وقت من هدر می رود مثل این است که یک چیزی دارد از من دزدیده می شود، من تحت ولایت ظالم قرار می گیرم، فقط متقی است که هیچ بخشی از وجودش دزدیده نمی شود.

*کسانی که در عمل متقی هستند، یعنی کسانی که تمام اعمالشان درست است و در وجودشان هیچ گناهی دیده نمی شود، من در فکرم متقی هستم، کسی که تمام وجودش تحت تقوا عمل می کند.

*من اگر از شما بترسم آیا این تقواست؟ مگر شما چه تاثیری بر سرنوشت من دارید؟ معلوم می شود من تقوا ندارم، من اگر به شخصی امید بستم این امید غیر تقواست، متقی کسی است که غیر از خدا به کسی امید ندارد و از هیچ کسی نمی ترسد.