انتقاد آيت‌الله مكارم شيرازي از ترویج اذكار در رسانه ملي
تاريخ : سه شنبه 12 ارديبهشت 1391 | | نویسنده : گمنام

آقاي طيب از اساتيد دانشگاه علامه طباطبايي ميهمان برنامه "اين شب‌ها" بود. وي در اين برنامه با دادن اذكاري مدعي شد اگر كسي اين ذكر را در تعداد مشخصي در حالت سجده به زبان جاري كند، مشكلاتش برطرف خواهد شد.
در همين راستا، پس از پخش اين برنامه آيت‌الله مكارم شيرازي با تأكيد بر اينكه چنين اسامي در مورد خداوند وجود ندارد و اساساً اين موارد در كتاب‌هاي لغت نيز نيست، از مسئولان صداوسيما خواست كه نظارت بيشتري بر روي برنامه‌ها داشته باشند.
اين مرجع تقليد در مراسم بزرگداشت سومین شب قدر که در مسجد امیرالمومنین قم برگزار شد؛ تصریح کرد: اخیراً در یکی از برنامه های تلویزیون صفاتی مانند "طیهور و طیهار" را به خداوند نسبت داده‌اند که در جست و جویی که ما در لغات عرب کردیم چنین لغتی به هیج عنوان وجود ندارد. این مهملاتی است که برخی اوقات به خداوند نسبت داده می‌شود و لازم است اندیشمندان و روحانیون بر این برنامه ها نظارت کنند تا چنین موضوعاتی پدید نیاید.
در عين حال، آقاي طيب مهمان برنامه اين شب‌ها كه اظهاراتش مورد انتقاد آيت‌الله مكارم واقع شده بود، توضيح داده است كه اين ذكر در كتاب‌هاي آيت‌الله حسن‌زاده آملي موجود است.
وي در واكنش به انتقاد آيت‌الله مكارم گفته است كه "برای ذکر شب بیست و سوم ماه رمضان به عنوان نمونه نگاه کنید به دو کتاب علامه حسن زاده آملی، "هزار و یک نکته"، نکته 792، ص 629 و "جمع پراکنده"، ص 110. در حد بنده نیست که در این زمینه با ایشان بحث علمی کنم، ولی یقینا در حد علامه حسن زاده آملی (هست)."
برنامه اين شب ها البته مورد توجه بخش خبري 20:30 نيز قرار گرفت و "صرفاً جهت اطلاعي" ها نيز دادن اين اذكار را از طريق رسانه ملي مورد سرزنش و طعنه قرار دادند.
 برچسب‌ها: اذکار, آیت الله مکارم, این شب ها,