پيـــــــــــــــــر غلامــــــــــــان
تاريخ : دو شنبه 13 آبان 1392 | | نویسنده : گمنام

 زنده یاد باقر حاج ابوالحسن معمار (مرشد باقر)

مصیبت‌خوانی (روضه) در وصف غربت حضرت مسلم بن عقیل علیه‌السلام- قاصد امام حسین علیه‌السلام- و اعلام "دم" سینه‌زنی ایستاده

زنده یاد "مرشد باقر"، در ادامه مصیبت خوانی یکی دیگر از خوانندگان مذهبی خوانده و در آغاز برنامه خود، آخرین لحظه‌های عمر "حضرت مسلم علیه‌السلام" را توصیف کرده است. در ادامه، با اعلام دم سینه زنی ایستاده، حاضران، با تکرار نوحه و پیروی از دو "میان دار"، سوگواری کرده اند. به رسم این شیوه، در مینه بخش "واحد- نُس (یک دست- دو دست)"، کسان دیگری نیز خوانده‌اند که به رغم تلاش، به صورت حتمی شناخته نشدند.

 

 دانلود صوت مرشد باقر

زنده یاد محمدباقر حاج ابوالحسن معمار (مرشد باقر) در سال 1299 در محله امام زاده یحیی تهران دیده به جهان گشود. این مداح روشندل به دلیل نابینایی از تحصیل محروم بوده ولی توانایی عجیبی در به خاطرسپاری اشعار داشت.وی در روز شانزدهم بهمن سال 66 مقارن با ایام ولادت حضرت زهرا‌ سلام‌الله علیها به علت عارضه قلبی درگذشت و پیکرش را در آرامستان ابن بابویه شهر ری به خاک سپردند.هیئات قاسمیون، مکتب علی‌علیه‌السلام، ائمه جوادی، سببیون و جامعه مداح استاد احمد عابد از جمله مکان‌هایی بود که این عزیز سفرکرده در آن به مدح و مرثیه‌خوانی اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام می‌پرداخت.

 

 

زنده یاد سید مصطفی هاشمی دانا

هدایت "نوحه خوانی" گروهی از زبان حضرت مسلم بن عقیل علیه‌السلام

زنده یاد "هاشمی دانا"، به رسم گردهم آیی‌های خوانندگان مذهبی، به عنوان "پیش‌کسوت"، جمله‌هایی آغازین را به عنوان "گریز مصیبت" کلامی، گفته و در ادامه، یک بند از نوحه‌ای را که همه مخاطبان حفظ بوده‌اند، مطرح کرده است.

 

زنده یاد سید مصطفی هاشمی دانا  در سال 1299 در محله خیابان ادیب الممالک تهران دیده به جهان گشود. شغل این مداح اهل بیت سراجی بود. وی در روز 19 خرداد سال 84 به علت عارضه مغزی چشم از دنیا فروبست و در باغ طوطی حرم حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام به خاک سپرده شد.از حاج مرزوق حائری (عرب) به عنوان استاد این مداح نام برده شده است.هیئات صنف آهن فروشان، اتفاقیون، مسجد انصار (خیابان هدایت) و جامعه مداح شرق از جمله مکان‌هایی بود که وی در آن به مداحی و مرثیه‌خوانی برای اهل بیت می‌پرداخت.