توصیه‌های آیت‌الله مجتبی تهرانی برای روزهای مانده از دهه‌ اول ذی‌ الحجه

در روزهای باقیمانده از دهه اول ماه ذی حجه، گفتاری از آیت الله مجتبی تهرانی را در این باره بخوانید.

دهه اول ماه ذی‌حجه از ایامی است که از نظر ارزشی در روایات ما خیلی بر روی آن تاکید شده و حتی آن را با ماه مبارک رمضان مقایسه کرده ا‌ند. در یک آیه شریفه آمده است که: «و اذکروا الله فی ایام معدودات» ما در روایات داریم که حضرات معصومین می‌گویند، ایام معدودات، همان دهه اول ماه ذی‌حجه است. در این ایام زیاد خدا را ذکر کنید.

ارزش اعمال دهه‌ی اول ماه ذی حجه بالاتر از جهاد فی سبیل الله

در روایتی دارد که رسول خدا فرمود: هیچ ایامی پاکیزه‌تر و بزرگتر از نظر اجر و پاداش در مورد اعمال، از دهه اضحی نیست؛ دهه اضحی هم همین دهه اول ذی‌حجه است.
به حضرت عرض شد که حتی نسبت به جهاد در راه خدا هم این ایام با فضیلت تر است؟ حضرت فرمودند: ارزش اعمالی که انسان در این دهه انجام می‌دهد از جهاد فی سبیل الله هم بیشتر است؛ مگر اینکه کسی مال، جان و همه چیزش را در جهاد فی سبیل الله ببرد و هیچ چیز را هم برنگرداند؛ یعنی نه مالش بماند و نه جانش... تنها چنین چیزی است که بافضیلت تر از این ایام است. 
این روایت گویای ارزش این ایام است.

در روایت دیگری از پیغمبر اکرم نقل شده که حضرت فرمودند: هیچ روزی نیست که خداوند انجام کار خیر در آن را بیشتر از این ده روز، دوست بدارد.

انسان باید فرصت‌ طلب باشد

حالا می‌خواهم یک تذکر عرض کنم. ما تاکنون بخشی از این دهه را پشت سر گذاشته‌ایم و باید نسبت به باقیمانده آن قدر شناسی کرده و بهره‌گیری کنیم. ما نباید از این امور معنوی و این فرصت های روحانی غفلت کنیم.

انسان باید فرصت‌طلب باشد و به تعبیر علی(ع) که فرمود: «فرصت ها را غنیمت بشمارد». زمانی خواهد آمد که این فرصت‌ها از دست ما رفته است و ما حسرت آن را خواهیم خورد. پس در این ایام نسبت به اعمال صالح و آدابی که وارد شده است غفلت نکنیم. به خصوص ادعیه وارده که همه اش جنبه توحیدی دارد را بخوانیم.

این دهه‌، دهه‌ی توحید است

از دعاهای وارده برای این دهه فهمیده می شود که مسأله توحید در این ایام محوریت داشته و باید بگوییم که این دهه، دهه توحید است.

 

منبع:خبرآنلاین