توصیه آیت‌الله جوادی آملی به استاد آقاتهرانی هنگام عزیمت به کانادا+عکس

استاد آقاتهرانی در ادامه بحث اخلاق خود در جمع دانش پژوهان طرح ولایت به ادامه شرح حدیث عنوان بصری پرداخت و گفت: حضرت صادق - علیه السلام - می فرماید این مال مالکیتش با تو نیست، بلکه با خداست. پس هرجا خدا می گوید باید خرج شود. یک نکته مهم این است که این مال فقط منظور اموال دنیوی نیست. طلب کردن مال و منال دنیایی برای دانش آموزان کلاس اول بندگی است.

این استاد اخلاق در ادامه افزود: برای اینکه مطلب بهتر درک شود فکر کنید شما یک کارمند بانک هستید؛ اگر یک گونی تراول 50 هزار تومانی به شما بدهند شما خوشحال می شوید یا ناراحت؟ طبیعتا هیچ کدام؛ چون این مال برای شما نیست و این مال را باید به کسی بدهید و یا جایی خرج کنید که به او صاحب مال می گویند. وقتی شما اینگونه فکر کنید آن وقت به حلال و حرام اهمیت می دهید. کدام یک از مسئولین بودجه‌ای اینگونه‌اند که اگر طرف مقابلشان صدبار خود را بالا و پایین کرد نه یک قران بیشتر به او بدهند و نه یک قران کمتر.

استاد آقاتهرانی خاطر نشان کرد: حضرت صادق - علیه السلام - در ادامه به عنوان بصری می گوید تو در امور تدبیر کن و اینکه تمام گرفتاریت و دغدغه ات این باشد که خدا به چه امر کرده و از چه چیزی نهی کرده است. دیگر خط سومی وجود ندارد: یا امر خداست و یا نهی خدا. امور شامل این دو است.

وی اضافه کرد: من روزی که می خواستم عازم کانادا شوم، رفتم خدمت آیت الله جوادی آملی. ایشان گفتند: حضرت عیسی - علیه السلام - در معرفی خود می گوید: «من بنده خدا هستم و صاحب کتاب، و هر جا می روم مبارک می شود.» سعی کنید شما هم هرجا می روید مبارک شود. برای اینکه به جامعه اسلامی برسیم و به دانشگاه اسلامی برسیم، باید سعی کنیم آنجا را تحت تاثیر قرار دهیم و مبارک باشیم برای محیطی مثل دانشگاه و برای این کار یک نفر هم کافی است. مگر امام - رحمة الله علیه - خود به تنهایی قیام نکرد و مملکت را اصلاح نکرد؟