کشف وکرامات، علم و عمل
تاريخ : یک شنبه 24 ارديبهشت 1391 | | نویسنده : گمنام

سوال:

کشف وکرامات واخلاق بسیاری از علما که به فرزانگی ایشان شکی نداریم چرانمی تواند مشکلی از جامعه ودرد های مردم رفع کند؟ووضع مردم بدتر می شود؟ آیا غیراز این نیست که همه واعظ وسخنران هستند وقطعا اگر عمل می کردند به نام ایشان جامعه خراب نمی شد؟

جواب :

عزیزم، کشف وکرامات همیشه الهی نیست و برخی الهی و پاره ای شیطانی اند. در عرفان نظری میزان تشخیص کشف حق وباطل بیان شده است. و درهر حال به عقل ونقل؛ یعنی قرآن وسنّت سنجیده می شود، با مراجعه به ظوابط شرعِ اسلام، انسان به کمال واقعی خود نائل خواهد گشت. بیش از هرچه باید اهل عمل بود که با گفتنِ تنها، به جایی نخواهیم رسید، بلکه این حالت مورد نفرت الهی است که فرموده: یاأَیُهاالّذینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لاتَفعَلُون» ای اهل ایمان! چرا آن چه را که خود عمل نمی کنید می گوئید. « کَبُرَ مَقتاً عِندَاللهِ مالاتَفعَلُون» خشم خداوندی بزرگ خواهد بود که بگوئید آن چه را عمل نمی کنید.(صف، آیه 2و3)

امّا با این حال در مشکلات اخلاقی واجتماعی جامعه، گوینده هر چقدر هم اهل عمل باشد تاحدودی می تواند مؤثر باشد وطرف دیگر که عامّه مردم هستند نقشی اساسی دارند. چراکه ایشان نیز باید قابلیت دریافت داشته باشند. مگر در زمان انبیا ومعصومین علیهم السلام مشکلات نبود؟چرا حضرت نوح چند صد سال تبلیغ کرد و جز عده معدودی خداپرست نشدند؟چراهمه معصومین به شهادت رسیدند؟ وهمه ایشان به دست افرادی به شهادت رسیدند که ادّعای اسلام داشتند؛ پس مردم نیز باید با رعایت ظوابط شرع وحلال وحرام خود در این امر سهیم باشند.

خداوند متعال به انسان حق انتخاب و اختیار قرار داده تا بتواند به اختیار بپذیرد ویا انکار کند.

از درگاه الهی برای همگان اهل علم وعمل بودن را خواهانم.

مرتضی آقاتهرانیبرچسب‌ها: کشف, کرامات, مشکلات, رایه الهدی, رایه الهدی البرز,