گزیده ای از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید:

 شهدا رفتند تا ما به راحتی عبور کنیم

در ادامه بحث خطبه 183 ، حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام به مومنین خدا می‌فرمایند: "فَبَادِرُوا اَلْمَعَادَ وَ سَابِقُوا اَلْآجَالَ" به سوی معاد با اعمال صالح سبقت جویید و برای اجل پیشی بگیرید، این مقام واقعا مقام شهدا و جانبازان است، اینها قبل از آنکه مرگ به سراغشان بیاید از مرگ استقبال کرده اند، اینها مقام عالی خدا و جلوات الهی را دیدند و محبوبشان را پسندیدند، از شوق محبت خدا و پیغمبر اکرم صلوات الله علیه به درجه ای رسیدند که سبقت می‌گیرند در مرگ و شهادت. ما دیده ایم که برسر تخریب معبر دعوا می‌کردند، معبری که در آن انواع بمب و مین بود، می‌رفتند تا دیگران به راحتی عبور کنند. مگر می‌شود فکر انسان تااین حد بلند باشد؟ بله. صبح که آماده باش می‌زدند می‌دیدی صورت‌ها خاکی است، از شب تا سحر سربه خاک می‌گذاشتند و با خدا مناجات می‌کردند، نه یک شب بلکه تمام چندین ماهی را که در منطقه بودند. چگونه می‌شود که برای معاد و قیامت عمل صالح جمع کرد و سبقت گرفت؟ به راستی هیچ کدام از شهدا ناکام نمردند، اینها از محبوبشان کام گرفتند، با کام شیرین از این دنیا رفتند "فَمَا أَحْلَى أَسْمَاءَکُمْ" با اسم خدا همه چیز را می‌دیدند، در جبهه روزه می‌گرفتند، احکام روزه را می‌پرسیدند و اگر طبق احکام نمی‌توانستند روزه بگیرند ناراحت می‌شدند و اصلا علنی روزه خواری نمی‌کردند. چگونه می‌شود یک انسان "سَابِقُوا اَلْآجَالَ" شود؟ چون می‌دانستند که عمر حتما به پایان می‌رسد و مرگ حتمی است، پس بهتر اینکه به دنبال مرگی بروم که یار انتخاب کرده. با بی باکی و شهامت و عشق به شهادت در وجود همین بچه‌ها بود که توانستیم دشمن را به عقب برانیم و واقعا عبد صالح بودند.

 

مقام معظم رهبری فرمودند جبهه فرهنگی قوی‌ترین و سنگین‌ترین جبهه است

 

چگونه اینها به این مرحله رسیدند؟ ما هم می‌توانیم برسیم. مواظب تقوایت باش، کسی که باتقواست می‌تواند سبقت بگیرد. الان ما هم در جبهه‌ی فرهنگی می‌توانیم خط دشمن را نابود کنیم، مخصوصا دشمن داخلی که می‌بینید چگونه عمل می‌کنند، جلسه افطار می‌گیرند حرام و بعد هم می‌گویند ما اصل خط ولایتیم، مثل شیطان که می‌گفت من شش هزار سال بندگی کردم و خدا تا قیامت به من عمر داده. جبهه فرهنگی را مقام معظم رهبری در یک سخنرانی فرمودند قوی‌ترین و سنگین‌ترین جبهه است. یا جبهه‌ی اقتصادی که یک مصداق با ارزش اقتصاد مقاومتی است، شاید نتوانی جلوی کسی را بگیری اما خودت که می‌توانی در زندگی ات صرفه جویی کنی و بهینه مصرف کنی. الان در مورد شهدای هفتم تیر آقا فرمودند در قبال آنها کم کاری شده است. بعضی‌ها را دنیا کور کرده، مردم عادی را نمی‌گویم، مردم همیشه یادی از شهید بهشتی و دیگر شهدای هفتم تیر می‌کنند، کسانی که ادعا می‌کنند اصلا توجهی ندارند را می‌گویم.

خط فکری بعضی‌ها در هر رسانه ای و در هر دولتی بردگی است. کمتر کسی مردم را دعوت به بندگی خدا می‌کند

 

ما باید "سَابِقُوا اَلْآجَالَ" باشیم و خودمان به سمت مرگ برویم، چگونه؟ اول این که همیشه به یاد مرگ باشیم، کسی که ادعا می‌کند یاد مرگ انزوا می‌آورد اشتباه می‌کند، یاد مرگ باعث می‌شود دلبسته به دنیا نشوی. الان اینجا که می‌آیی گریه می‌کنی، با خدا مناجات می‌کنی، پول برای صدقه و جهیزیه هم می‌دهی، اگر سائلی در خانه‌ی شما بیاید او را دست خالی رد نمی‌کنی، به خدا می‌گویی خدایا من به خاطر تو صدقه دادم، تو هم مرا از در خانه ات دست خالی رد نکن و کارهای دیگر. این یعنی دلبستگی نداشتن به دنیا و سرمایه گذاری برای آخرت. اولین قدم این است که انسان یاد مرگ باشد، وقتی یاد مرگ باشی، شهوات و غفلت‌ها در وجودت کم می‌شود. بعضی به غفلت بزرگی گرفتار شدند، تو اینجا در سالروز وفات تا سحر برای حضرت خدیجه سلام الله علیها گریه کردی اما عده ای در خیابان تا سحر به بهانه‌ی برد در یک بازی شادی کردند. این که قرآن می‌فرماید آیا صبح نزدیک نیست "أَلَیْسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ"(سوره هود آیه 81) یعنی به زودی مشخص می‌شود کی برنده است، قیامت تو را می‌آورند و می‌گویند این حواسش به بندگی خدا بوده، اما دیگری به دنبال هوا و هوس. جالب است که این غفلت را تلویزیون هم پوشش می‌دهد، حقیقت اینکه خط فکری بعضی‌ها در هر رسانه ای و در هر دولتی بردگی است، یا خود بردگی خطی را می‌کنند یا دیگران را به بردگی می‌گیرند، کمتر کسی مردم را دعوت به بندگی خدا می‌کند.

 

در مسیر بندگی زحمت بکشید

 

حضرت می‌فرمایند دو سبقت باید بگیری، یکی سبقت در عمل صالح به سوی قیامت، و دیگری سبقت در "اَلْآجَالَ" قبل از آنکه اجل پیشی بگیرد و فرصت از دست رود. در ادامه لحن مولا تندتر می‌شود "وَ اِعْلَمُوا أَنَّهُ لَیْسَ لِهَذَا اَلْجِلْدِ اَلرَّقِیقِ صَبْرٌ عَلَى اَلنَّارِ" آی شیعیان و دوستان امیرالمومنین علیه السلام، بدانید این پوست نازک طاقت دوزخ ندارد، سوختن وجود دارد، آن که چه کسی بتواند از آن صراط رد شود مهم است. طبق نظر بعضی روزه تا افطار است و بعد افطار می‌شود هرکاری کرد. در صورتی که ارزش روزه در شب بیشتر از روز است، چون شب هنگام حساب و کتاب اعمال روز است، نگاه می‌کنی می‌بینی اگر ضرر کرده ای گریه و استغفار می‌کنی. در مناجات تائبین می‌گوید اول توبه است و بعد انابه، بعضی‌ها انابه می‌کنند در حین آن توبه می‌کنند، بعضی هم که نه توبه می‌کنند نه انابه. خواهشم این است که عزیزان در مسیر بندگی زحمت بکشند، زحمتش هم چون در خانه‌ی خداست هدر نمی‌رود.

 

هدف دشمن کوبیدن مرجعیت در ذهن جوانان

 

باز هم تذکر می‌دهم در این ماه رمضان خمست را حساب کن. با پرداخت خمس هم تو تطهیر می‌شوی و هم پولی که می‌دهی صرف خیر می‌شود، این با پول مالیات و امثالهم فرق می‌کند. بحث خمس و مرجع تقلید را در بین خانواده مطرح کنید، چون اگر یادتان باشد این دشمنان که لباس دیگری پوشیده بودند، سعی می‌کردند که طبق دستوری که از خارج می‌رسید، مرجعیت را در ذهن جوانان بکوبند، و حالا یک سری از محرمات را مطرح می‌کنند و می‌گویند چرا شما می‌گویید اینها گناه است. الان یک عده ای گرفتار شدند و نمی‌توانند هم برگردند، مثل آن غلامی که با صاحبش در راه بود، به مسجدی رسید به صاحبش گفت که من بروم داخل مسجد نماز بخوانم، بعد از مدتی اربابش سرش را داخل مسجد برد و گفت پس چرا نمی‌آیی؟ غلام گفت نمی‌گذارد. گفت کی نمی‌گذارد؟ گفت همان که نمی‌گذارد تو داخل بیایی. اینها را اجازه نمی‌دهند در ماه رمضان در مساجد و هیئات بیایند، اما تو که الان آمده ای کمی به فکر آخرتت باش.

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

گزیده ای از سخنرانی آیت الله فاطمی نیا را بخوانید:

_ تقلب به معنای آمد و شد هم هست . قلب و باطن با کار خیر به ملکوت نزدیک می شود. در مباحث علمی و معارف بسیار مهم است که ما مراتب را در نظر بگیریم. مراتب عبودیت و نیکوکاری و گنهکاری یکسان نیست. نزدیک شدن به ملکوت و ملک و شهادت مراتب دارد.

_ زمانی که یک نفر به همان اندازه که از گناهی توبه می کند و پشیمان می شود به همان اندازه به ملکوت نزدیک می شود. خداوند متعال در سوره نجم بندگان خوب را این طور وصف می کند که اینان کارهای بزرگ و زشت را انجام نمی دهند و گاهی می لغزند.همه بندگان دچار اشتباه می شوند.

_ انسانی که گناه کرده و از ملکوت دور افتاده می تواند استغفار کند که با کریم طرف است . در دعای ابوحمزه بیست و یک مورد به کریم بودن خداوند اشاره شده است. خداوند بسیار کریم است. از خداوند طلب استغفار و مغفرت کنید.

_در کتاب کافی داریم که درجات بهشت به اندازه درجات عقول است. یعنی باید بهشت را فهمید و درک کرد. اهل جهنم می گویند که اگر ما گوش و عقل را به کار می بردیم به جهنم نمی آمدیم.این مطالب گفته می شود که میدان پرواز بشر باز شود.

_ در سطوح بالا که انسان به حد عصمت می رسد، انسان های معصوم  به جایی می رسند که  خداوند چشم و گوششان می شوند. یکی از القاب امیرالمؤمنین(ع)  عین الله است. یعنی امیرالمؤمنین چشم خداست. مراتب قرب به ملکوت و دوری از ملکوت محفوظ است.

_ قرب خدا و نزدیکی به خدا غیر از استغفار و اعمال صالح رمز دیگری دارد. در دین مرد و زن با هم تفاوتی ندارند. معارف الهیه لب دین و حقیقت دین ما است ، رمز این قرب نظر بلندی است. تا زمانی که حسود باشیم به جایی نمی رسیم.

ریاضت دو نوع است. ریاضت شرعیه و  ریاضت غیر شرعی که در آن اثر است اما مطلق اثر نیست. هر اثری مقدس نمی شود. نفس یک قوایی دارد که این قوا در نفس بالقوه است. اگر نفس ریاضتی را متحمل شود بعضی از این قوا خود را نشان می دهند و اگر اتصال به دین و شریعت نباشد شیطان نازل می شود و با این قوا همکاری می کند. جوانان از علمای ربانی فاصله نگیرند.

_ ریاضت فقط عبادت نیست بلکه خدمت به خانواده هم نوعی ریاضت است. نماز های مستحبی نوعی ریاضت است. 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

 گزیده ای سخنرانی حجت الاسلام محمودی را بخوانید:

_ بزرگترین هدف انسان ها در این دنیا این است که بتوانند با معبود خودشان و خدای خودشان ارتباط عمیق و درست برقرار کنند. برای ارتباط برقرار کردن با خداوند هم مکان دارای اهمیت است و هم زمان مهم است و در بین زمان هایی که وجود دارد ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

_ انسان باید اهمیت این نعمت را درک کند تا بتواند از آن بهره کافی را ببرد. برای دانستن آداب مناجات و سخن گفتن با پروردگار متعال یقیناً باید سر سفره اهل بیت(ع) نشست. وجود مقدس امیرالمؤمنین(ع) درباره قسمتی از فضائل ماه مبارک رمضان و مناجات خداوند در این ماه می فرمایند که شما روزه داران در ماهی قرار گرفتید که روزه در آن ماه بر شما واجب شده و نفس شما که در ماه های دیگر سال یک امر مباح غیراختیاری صرف است، در این ماه مبارک تسبیح و ذکر می شود. خواب انسان روزه دار عبادت است. تمام گناهان روزه داران این ماه آمرزیده است. صداهای روزه داران در ماه مبارک رمضان شنیده میشود و مسموع پروردگار متعال است.

_ انسان ها بر اثر گناه هایی که انجام داده و حجاب بین خود و خدا ایجاد کرده سخنش مسموع نیست. عنایت الهی در ماه رمضان که همه انسان ها مورد رحمت خداوند قرار می گیرند ویژگی این ماه را نشان می دهد. استجابت دعا در این ماه وعده خداوند متعال است.

_ خداوند به ملائکه می فرماید که این بنده و عبد من در دل شب با من خلوت کرده است شما شاهد باشید که تمام گناهانش را بخشیدم. انسان نیازمند  مناجات با خداوند است .  به طور طبیعی انسان دوست دارد که با انسان های بالاتر از خودش لحظاتی را خلوت کند. این نیاز فطری انسان است. انسان های غافل طعم مناجات با خداوند را نچشیده اند.

_ گاهی انسان حال نماز و دعا ندارد که باید علت یابی شود. در شب های قدر که خداوند این قطعه زمانی را در اختیار ما قرار داده عبادت هزار برابر سال می باشد. انسان ها یک سری خواسته ها و امیال های نفسانی دارند که نیازهای طبیعی وجود انسان است. این امیال اگر از حد خودش گذشت یعنی خطوط قرمز پروردگار را رد کرده است و همان هوای نفس می شود که انسان را به بدی می کشد.

_ اگر انسان در شبانه روز بیشتر توجه و یادش به خداوند باشد این همان مراقبه ای است که علمای ما ذکر می کنند. بیست و چهار گناه کبیره برای زبان ذکر شده است که مراقبت نسبت به این کلمات در روز مقدمه لذت بردن از مناجات شبانه است. خداوند می فرماید که خودم نفسش را به مناجات می کشم. عدم مراقبت در تمام شئون زندگی در عالم تکوین لذت را از انسان می گیرد. این به معنای کندن از دنیا نیست بلکه مراقبه است.

_ توفیقی که خداوند به ما داده در جلسه ذکر شرکت می کنیم و مناجات پروردگار را می کنیم تمام بستر برای تحقق وعده های الهی که قرآن نسبت به استجابت داده است مهیا می باشد. اگر انسان محروم شد خسارتی که از این محروم شدن حاصل می شود قابل جبران نیست. هر گناهی که در این دنیا مشاهده می کنید در رأسش حب دنیا می باشد.

_ جوانی و میانسالی و پیری اقتضای سن است و در تمام این مراحل باید انسان ارتباط خود را با پروردگار داشته باشد که وقتی این ارتباط برقرار شد انسان عبد واقعی است. عدم وجود پروردگار در قلب مؤمن در زمان گرفتاری خود را نشان می دهد. انسانی که حب دنیا دارد بیماری روحی دارد و از عبادتش لذت نمی برد. این بیماری روحی از هر بیماری جسمی خطرناک تر است. جسم در خاک متلاشی می شود ولی روحی که با سم گناه مسموم شد قابل درمان نیست.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

گزیده ای از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان را بخوانید:

_ در زبان عربی بین چند کلمه تفاوت های مختصری وجود دارد. گاهی اوقات در زبان فارسی ما این تفاوت ها را در نظر نمی گیریم. اما وقتی از کلمات اهل بیت(ع) استفاده می کنیم بهتر است که به این تفاوت ها دقت کنید. کلمه فرح کلمه مثبتی نیست. سرور همان فرح است که شادی برآمده از تفکر و تعقل است.

_ سرور باب سنگین تری از نظر عقلانی دارد. کسانی که دارای فرح هستند سرخوش و الکی خوش هستند. تفاوت سرور و فرح با نشاط در این است که نشاط به معنای با انرژی بودن است. در مقابل فرح و سرور حزن و غم را می گذارند اما در مقابل نشاط معمولاً کسالت می آورند. کسانی که نشاط دارند معمولاً محبت پیدا می کنند. غم ما اگر غم معنوی باشد نباید نشاط ما را از بین ببرد. اگر حالی در انسان به وجود آمد که نشاط را از بین برد حال خوبی نیست.

_ بعضی از اندوه ها به خاطر این است که به کرم خدا اطمینان نداریم. مطلق گریه این حال را ایجاد نمی کند. نشاط نبض روحی یک انسان است. سرور نوعی خوشحالی است که باعث می شود انسان انرژی برای عمل و عبادت پیدا می کند به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) دائم النشاط است.

_ خنده ای که حال زندگی را به همراه نداشته باشد خنده مکروه است. شادی که مقدمه نشاط شد و انسان را سرحال وارد زندگی کرد شادی در متن نشاط است و توصیه اهل بیت(ع) است.

_ امیرالمؤمنین(ع) می فرماید که سرور نفس انسان را مبسوط می کند و روح انسان را باز می کند. غم و اندوه انسان را دچار قبض می کند و انسان گرفته می شود. سرور نفس انسان را باز می کند و موجب برانگیختن نشاط در زندگی می شود.

_ مؤمن زمانی که دلی را سیراب می کند شاد می شود و با نشاط است و منافق زمانی که دلی را عزادارمی کند شاد می شود .  به همین دلیل در روایات بیشتر از نشاط استفاده شده است. باید با قدرت روحی زندگی کرد. مؤمن غالباً با قدرت روحی زندگی می کند و نه با قدرت جسمی .انسان مؤمن انسان بانشاطی است.

_ امیرالمؤمنین در توصیف اهل تقوا فرمودند که دائم در نشاط هستند و کسالت از آنها  دور است. متأسفانه مردم زیاد به نشاط اهمیت نمی دهند و نشاط را نشانه ایمان نمی دانند. جسم انسان در اثر نداشتن نشاط فرسوده می شود. سحر خیزی یکی از عوامل نشاط است.نشاط آثاری در فکر و اندیشه انسان دارد.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

گزیده از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید

 

ماه رمضان آمد و رفت، تو سرگرم کارهای خودت بودی

درباره‌ی مردن دشمنان خدا و دشمنان احکام الهی، امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند اینها بابدترین صورت و بد بوترین حال وارد قبر می‌شوند. پس این حال دشمنان خداست، حالا شاید ظاهرا طرف یک قیافه ای هم داشته باشد، ولی هنگام مرگ دیگر این نیست، سپس به او می‌گویند بشارت باد بر تو "فَنُزُلٌ مِّنْ حَمِیمٍ ، وَتَصْلِیَةُ جَحِیمٍ" (سوره الواقعه آیه 93 و 94) این خیلی بد است، یعنی تا در قبر ورود پیدا می‌کند آتش او را در بر می‌گیرد و آن آتش سنگین جهنم براو نازل می‌شود، دیگر آنجا دارد همه چیز را می‌بیند این طوری نیست که بگوید حالا کی رفته؟ کی دیده؟ حاملین جنازه‌ی خود را قسم می‌دهد که او را به شتاب نبرند اما انسان صالح فریاد می‌زند به حاملین جنازه اش که مرا به سرعت ببرید به سمت محبوبم. وقتی وارد قبر شد امتحان کنندگان قبر می‌آیند، تا کفن‌های او را بیندازند و به او می‌گویند آفریدگار تو کیست؟ ولی او نمی‌داند، همان سوال هایی که برای همه است، پیامبر تو کیست؟ در پاسخ می‌گوید نمی‌دانم، پس آن دو ملک به او می‌گویند چرا نمی‌دانی؟ چرا یاد نگرفتی؟ چرا هدایت پیدا نکردی؟ ماه رمضان آمد و رفت، تو سرگرم کارهای خودت بودی. هجده شب گذشت.

 

واقعا این قهوه خانه‌ها خانه‌ی گناه است/ این قهوه خانه‌ها برای جوانان جای خطرناکی است

 

بعضی‌ها که برایشان فرقی نمی‌کند به مساجد بروند یا جاهای دیگر باخدا و امام حسین علیه السلام بازی می‌کند، دست برنمی دارد. شب‌ها بعد از مناجات که من می‌روم می‌بینیم موتورها پای این قهوه خانه‌ها که خانه‌ی گناه است ایستاده اند، واقعا الان این قهوه خانه‌ها برای جوانان جای خطرناکی است غیر از غیبت و تهمت و شوخی‌های ناجور و مسائل دیگری که هست، مواد مخدر مصرف می‌کنند، توتون را با شراب مخلوط می‌کنند می‌کشند، طرف هم می‌گوید من نمی‌دانستم، اصلا تو که امام حسینی هستی چرا رفتی؟ پس برسر میتی که دشمن خدا بوده عصایی آهنین می‌زنند که جز جن و انس همه‌ی مخلوقات خدا از شنیدن آن بی تاب و پریشان می‌شوند، پس دری را به سوی آتش می‌گشایند و به او می‌گویند بخواب در بدترین حالات، مارها و عقرب‌ها و دیگر گزندگان زمین بر او مسلط می‌شوند تا روزی که از قبر مبعوث شود او را می‌گزند، این ترسیم مرگ دشمن خداست. یک جمله ای را از حضرت زهرا سلام الله علیها در صحیفه ای بنام فاطمیه آورده اند که خانم می‌فرمایند خدایا آن مرگی که من در انتظارش هستم را برای من طوری قرار بده زمانی که نفسم به سینه می‌رسد جان می‌دهم هیچ کسی را ندارم، آن موقع این مرگ را برای من نورانیت قرار بده، در رحمت قرار بده، ما که نمی‌توانیم حالات حضرت زهرا سلام الله علیها را درک کنیم فقط جملاتش را می‌خوانیم. ببینید اولیای خدا در چه حالی جان می‌دهند، دشمنان خدا در چه حالی می‌میرند، مسیر دشمنان خدا و دوستان خدا را بدانید.

 

به امام حسین علیه السلام و مجلس حضرت نهایت احترام را بگذارید. خدایی نکرده مثل آن انسان غافل نباشید که می‌گوید تمام مملکت تحت تصرف مداحان شده است

امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند شخص مسلمان دارای سه دوست است، یک دوستی که به او می‌گوید من در زندگی و پس از زندگی با تو هستم و آن عمل انسان است، حالا اگر خدایی ناکرده ما عمل بد انجام دهیم چه می‌شود؟ دوست دیگرش به او می‌گوید من تا هنگام مردن با تو هستم و سپس به وارث می‌رسم و آن مال است. سعی کنید خمستان را بدهید تا مال و زندگیتان پاک شود، حلالش حساب دارد "فی حَلالِها حِسابٌ"و هر چه حرام است "وفی حَرامِها عِقاب" (نهج البلاغه خطبه 82) مگر من چقدر می‌خواهم جواب دهم؟ معطلی هم دارد، هرچی در محشر باشی پایت می‌سوزد و باید جواب دهی، این که من عشق امام حسین علیه السلام دارم دلیل نمی‌شود، باید جواب دهی تا بروی خدمت حضرت. به سلمان گفتند وقتی سیل آمد در مدینه شما زود یک آفتابه و یک ظرف و یک گلیم برداشتی رفتی بالای کوه، گفت من بارم سبک است بارم از دنیا همین است، دیگران مشغول وسیله جمع کردن شدند و سیل بردشان. اگر بارت زیاد باشد سیل انسان را می‌برد و سوم دوستی که به او می‌گوید من تا کنار قبر همراه تو هستم سپس تو را رها می‌کنم و آن اولاد انسانند، اولادی که آنقدر قربان صدقه اش می‌روی، چقدر پدر و مادر تو را دوست دارند؟ اما تو بی اعتنایی می‌کنی، تا پدر مادر به تو می‌گویند کاری انجام دهی بی اعتنایی می‌کنی، تازه این اولاد صالح است. پس این سه دوست با ما هستند اما فقط یکی با ما در قبر می‌آید و آن عمل صالح است. از خدا بخواهید به ما عنایتی کند تا پدر و مادرمان زنده اند یک کاری برایشان بکنیم. آنهایی هم که والدینشان از دنیا رفته اند یک عمل صالح به نیت آنها انجام دهند، قطعا به آنها می‌رسد و در این شبها برایشان طلب مغفرت کنید. به امام حسین علیه السلام و مجلس حضرت نهایت احترام را بگذارید. خدایی نکرده مجلس امام حسین علیه السلام را مسخره نکنید، مثل آن غافل نباشید که می‌گوید تمام مملکت تحت تصرف مداحان شده و نهضت مداحان ایجاد شده، تو چقدر به این دستگاه احترام می‌گذاری؟ 

 

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

گزیده ای از سخنرانی حجت الاسلام عمادی را بخوانید:

_ لحظات عمر را باید قدر بدانیم ، وقت تنگ است. مولا فرمودند که عمر همانند ابر است. ابر زمانی که بالای سرمان است ما تصور نمی کنیم که حرکت می کند. وقتی خورشید پشت سرش آمد متوجه حرکت ابر می شویم. امیرالمؤمنین(ع) فرمودند طوری عبادت کنید که انگار آخرین عبادت شما است.

_ یک زمانی امیرالمؤمنین(ع) در مسجد مذمت دنیا می کرد. دنیا با بلا پیچیده شده است. دنیا زندان مؤمن است. مذمت دنیا از لسان امیرالمؤمنین(ع)  بسیار است. برای نقل کردن احادیث باید مراقب باشیم که معنا عوض نشود. اما امیرالمؤمنین(ع) می فرمودند که دنیا سجده گاه ملائکه الله است. و تجارت خانه اولیاء خدا است. این جا بهشت را می خرید. در دنیا کم کاری نکنید.دنیا مزرعه آخرت است.

_ مرحوم ملا احمد نراقی از اخلاقیون بزرگ بودند. کتاب اخلاقی معراج السعاده که ایشان نوشته اند را همه بزرگان و اخلاقیون توصیه می کنند. ایشان در این کتاب رذائل و فضائل را می گوید و در کنارش راهکار را می گوید. ما گاهی مفهوم غیبت را نمی دانیم. غیبت فقط لسانی نیست و گاهی نفس و سکوت و نگاه هم غیبت است.

_ امام صادق(ع)  فرمودند که زبان جرمش کوچک است ولی جُرمش بزرگ است. زبان فضول اعضاء و جوارح است. برای همین است که زمانی که قیامت شد زبان کار نمی کند و اعضاء بدن حرف می زند.مراقب باشید. پیامبر اکرم(ص)  سکوت های طولانی داشتند و خیلی خوب گوش می دادند. گوش دادن کار سخت تری نسبت به حرف زدن است. سکوت قدرت می خواهد.ظاهر اعمال خیلی چیزها را نشان نمی دهد.

_ امیرالمؤمنین(ع)  بیست و پنج سال بهترین الگوی اقتصادی را به مردم نشان داد. ما به خاطر برداشت غلط خود همه چیز را بهم می ریزیم.

_ شاید کسی هیچ چیز نداشته باشد ولی دلبستگی داشته باشد و کسی هم باشد که همه چیز دارد ولی دلبستگی نداشته باشد و با اسم اباعبدلله(ع)  همه چیز خود را بدهد. حضرت زینب کبری(س)  در کربلا مسئولیت داشتند و محکم بودند. ایشان مانند ستون خیمه بودند.

 

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

خلاصه ای از سخنرانی حجت الاسلام محمودی را بخوانید:

_ بسیاری از علمای اخلاق اولین قدم برای تهذیب نفوس و مهذب شدن انسان های عالم را توبه شمرده اند. توبه ای که قلب انسان را از هر نوع آلودگی پاک می کند. تیرگی هایی که بر قلب انسان در اثر ارتکاب انواع گناهان عارض شده به روشنی تبدیل می کند. انسان ها به دلیل نفس اماره خود دائماً در حال لغزش و گناه هستند.

_ خیر مطلق کار ملائکه الهی است. معصیت بدون جبران کردن خوی شیاطین است. بازگشت به خیر بعد از شر طبیعت انسان است. ترک اولی را وقتی انجام داد و دچار یک لغزش شد،بازگشت به خیر و توبه و رجوع از آن خطا کار انسانیت انسان است. انجام گناه و برنگشتن از گناه خوی شیاطین است. گناهی که شیطان بعد از شش هزار سال عبادت مرتکب شد و نافرمانی پروردگار متعال را کرد و توبه نکرد و در محضر پروردگار ایستاد و گفت می نشینم سر راه صراط مستقیم تو و تمام انسان های عالم را به انحراف می کشانم.

_ آن چه که مهم است این است که انسان چگونه از گناه بر می گردد. آغاز راه سالکان با توبه شروع می شود. خداوند در جاهای مختلف قرآن کریم دستور به محاسبه و خودسازی و تقوا داده تا انسان ها رشد کنند و به کمال نهایی که هدف از خلقت انسان های عالم است و سعادت ابدی است برسند که آن نقطه ایده آل وجود انسان است. تمام معصومین و اولیای الهی یک حرف واحد داشتند که آن هم عبودیت بود.

_ نفس، شیاطین،شهوات،هوای نفس همه دشمن های انسان ها هستند که انسان با تبعیت از آنها پرده بر روی افکار انسانی می اندازد  و زمینه بدبختی خود را در این عالم به وسیله انواع گناه فراهم می کند. باب توبه و استغفار برای نجات از بدبختی انسان است. تمام انبیاء الهی را خداوند فرستاده و راه مستقیم را نشان داده و فرموده از نفس و شیاطین تبعیت نکنید. انسان ها به وسیله اختیار و آزادی و هوای نفس تبعیت کردند.

_ بعد از مرگ تمام درهای توبه بر روی انسان بسته می شود و راه بازگشتی وجود ندارد. یک استغفار در شب قدر برابری می کند با هزار ماه استغفار کردن در غیر شب های قدر . این را خداوند متعال در اختیار انسان قرار داده است. صریح آیه قرآن می فرماید که کار خیر را به تأخیر می اندازد و اجازه توبه نمی دهد. وجوب توبه فوری است. کدام انسانی است که از زمان عجل خود خبر داشته باشد.

_ در روایت است که اگر انسان ها اندازه رحمت الهی را می دانستند قطعاً به آن رحمت بسنده می کردند. توبه کننده از گناه مانند کسی است که هیچ گناهی مرتکب نشده است. فقط یک پشیمانی و تصمیم بر ترک می خواهد.

_ امیرالمؤمنین (ع) شرایطی برای توبه در نهج البلاغه بیان می کند که ما ان شاء الله دو شرط پشیمانی از گناه و تصمیم بر عدم ترک را می خواهیم که اگر این دو شرط محقق شود بلاشک و یقیناً تمام گناهان انسان آمرزیده می شود مانند این که هیچ گناهی مرتکب نشده است.

_ نا امید شدن از رحمت الهی القای شیطان است.در آیه ای از قرآن آمده است کسی که توبه می کند و از گناه بر می گردد محبوب خداست. توبه حق الناس با ادای حق مردم برآورده می شود. اما حق الله با یک تصمیم بر ترک ایجاد می شود. تمام قهرهایی که انسان ها با خداوند می کنند یک طرفه است. رحمت رحیمیه مخصوص مؤمنین است.

_ حجاب های مادی جلوی چشم انسان را گرفته است. رحمت الهی در سرتاسر این عالم گسترده است. نباید از رحمت الهی مأیوس باشیم. بالاترین لذت یک عبد این است که با معبود خودش حرف بزند. خداوند این قدر مهربان و رحیم است که دستور به بازگشت از گناه می دهد و به جای گناه حسنه برای انسان می نویسد.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

 گزیده ای از سخنان آیت الله تقوایی را بخوانید:

_ عرفان یعنی دین و معرفت . ما وقتی می گوییم فقه آن را خارج از دین نمی دانیم. طبق روایت پیامبر(ص) فرمودند کسی که به ولایت اهل بیت(ع) و چهارده معصوم و محمد بن عبدالله(ص) معرفت داشته باشد افضل از هر پیغمبر مرسل و فرشته است. عرفان عین دین بلکه اصل دین و حقیقت دین است.

_ دین اسلام یک حقیقت و طریقت و شریعت است. حقیقت دین مغز دین است و شریعت و طریقت یک راهی است که به مغز و حقیقت دین برسیم. سید مهدی بحرالعلوم در کتابش می گوید که استاد حقیقت باید مجتهد باشد. راه ما راه خداست.ولی فقه یک علم است که ما گمراه نشویم.

_ برای رسیدن به اسلام باید دوازده مرتبه را طی کرد. اولین مرتبه اسلام اصغر که همان شهادتین است. اسلام باعث می شود که انسان از نجاست طاهر می شود و پاک می شود. دومین مرتبه ایمان اصغر است. باید اعتقاد کامل شود.ایمان یعنی هدایت و باید آن را قبول کند.

_ طبق روایت بالاترین ذکر صلوات بر محمد و آل محمد است. صلوات تمام هستی را به خدا وصل می کند. با صلوات بر تمام عالم رحمت می فرستید.سنگین ترین عمل در ماه رمضان صلوات بر محمد و آل محمد است.

_ مرتبه سوم اسلام اکبر است که این مرتبه تصمیم است. دو مرحله قبل تصدیق بود. تصمیم از تصدیق بالاتر است و احتیاج به یقین بیشتری دارد. این مرتبه نوعی است که باید تسلیم کل دین شود. این مرتبه حقیقت اسلام است و مرتبه بالایی است.ما نسبت به دستورات دین تسلیم نیستیم.

_ ما باید برای زندگی خود برنامه داشته باشیم. شهدا نافله خوان بودند. انسان بی دلیل به مقام بالا نمی رسد.تسلیم است که انسان را آرام آرام به طرف یقین می برد. ایمان و عمل با هم تؤام هستند. عمل ایمان می آورد و ایمان هم عمل را به همراه دارد. تسلیم انسان را به مراتب بالا می رساند.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

روز گذشته(16تیر) مراسم سوگواری و عزاداری در شب شهادت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، با حضور قشرهای مختلف مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله برگزار شد.

در این مراسم، بعد از اقامه نماز ظهر، شرکت‌کنندگان در عزای مولای متقیان حضرت علی علیه‌السلام و با مدیحه‌سرایی حاج ماشاالله عابدی به سوگواری پرداختند.

 حاج ماشاءالله عابدی درباره تذکرات رهبر انقلاب در حاشیه مراسم روز گذشته، گفت: "رهبر انقلاب همواره به مداحان لطف داشته و هرازگاهی تذکرات و نصایحی را برای این قشر داشته و انشاالله خواهند داشت، روز گذشته و بعد از مداحی مابین دونماز، پس از اتمام نماز عصر، خدمت رهبر انقلاب رسیدم و ایشان بسیار مورد تفقد قرار داده و فرمودند: از اول تا آخر خیلی خوب بود، نوحه هم خیلی خوب بود، نوحه باید این‌چنین باشد نه مثل بعضی از نوحه‌ها که رقص آور است."

 

در همین رابطه و درباره نحوه عزاداری سنتی، رهبر انقلاب در سال 1373 و در دیدار جمعی از روحانیون کهگیلویه و بویراحمد درباره نحوه عزاداری سنتی فرمودند: "من واقعاً می‌ترسم از این‌که خدای‌ناکرده، در این دوران که دورانِ ظهور اسلام، بروز اسلام، تجلّی اسلام و تجلّی فکر اهل‌بیت علیهم‌الصّلاة والسلام است، نتوانیم وظیفه‌مان را انجام دهیم. برخی کارهاست که پرداختن به آن‌ها، مردم را به خدا و دین نزدیک می‌کند. یکی از آن کارها، همین عزاداری‌های سنّتی است که باعث تقرّبِ بیشترِ مردم به دین می‌شود. این‌که امام فرمودند «عزاداری سنّتی بکنید» به خاطر همین تقریب است؛ در مجالس عزاداری نشستن، روضه خواندن، گریه کردن، به سرو سینه زدن و مواکب عزا و دسته‌های عزاداری به راه انداختن، از اموری است که عواطف عمومی را نسبت به خاندان پیغمبر، پرجوش می‌کند و بسیار خوب است. در مقابل، برخی کارها هم هست که پرداختن به آن‌ها، کسانی را از دین برمی‌گرداند ".

 

منبع: مشرق

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

گزیده ای از سخنان حجت الاسلام قاسمیان را بخوانید:

- صفات بیان شده متقین عبارتند از: انفاق، کظم غیظ، بخشش دیگران، پیش قدم شدن در اقامه خیرات و در آخر بحث این جلسه "توبه و مناجات" می‌باشد.

مقدمات بحث توبه و مناجات. 

- "إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَکَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ" آنان که چون کار زشتى(گناه کبیره‏ اى) انجام دهند و یا(به گناه صغیره‏ اى) بر خود ستم نمایند، خدا را به یاد آرند و براى گناهان خود آمرزش خواهند؛ آیه تصریح می‌کند متقین هم ممکن است گناه کنند و یا حتی گناه فاحش هم انجام دهند ولی راضی به گناه نیستند!

- تفاوت گناه متقین باغیرمتقین: عوارض گناهان حبس رزق، بالا نرفتن دعا، عدم توفیق عبادت(نماز شب) وحتی خشکسالی و تغییر نعمات و نزول نغمات در زندگی و محیط اطرافشان است، شاید بتوان دلیل این عوارض را حسابکشی دقیق خداوند در همین دنیا دانست. در واقع پدیده‌ها بنا به سنت الهی یا کفاره گناهان و یا ابتلای جدید برای متقین می‌باشند. "وَمَا أَصَابَکُم مِّن مُّصِیبَةٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَیَعْفُو عَن کَثِیرٍ"(سوره شوری آیه 30) اگر شما را مصیبتی رسد، به خاطر کارهایی است که می‌کنید و خدا بسیاری از گناهان را عفو می‌کند؛ درواقع خداوند می‌گوید من خیلی از گناهان را می‌بخشم ولی آنچه به شما می‌رسد نتیجه رفتار خود شماست.

- حکمت خداوند بازخواست سریع و دقیق مومنان را در همین دنیا می‌طلبد، در واقع کسی که این دنیا به سزای اعمال خود نرسد آن دنیا حسابکشی می‌شود.

- "هُمَّ بِالْحَسَنَةِ، وَ إِنْ لَمْ تَعْمَلْهَا" (الأمالی، ج1، ص536) همت و نیت کار خوب داشته باش، حتی آن را انجام ندهی؛ولی بدان این ماموریت برتو است "وَفِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِّلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ" (سوره ذاریات آیه 19) در اموال مومنین خداوند حقوق سائل و محروم را قرار داده است؛  امر به صدقه حکمت خداوند در این جهاناست. "إِنِّی أُدَبِّرُ عِبَادِی بِعِلْمِی بِمَا فِی قُلُوبِهِمْ" (ابن عساکر، جلد7) خداوند به تدبیر امور بندگان با علم خود وآنچه در قلب هایشان می‌گذرد می‌پردازد. 

- عوامل مهم کسب رزق و روزی: صدقه، مناجات، احترام به والدین، سحرخیزی و حتی گرفتن ناخن در روز جمعه می‌باشد ولی از همه موارد مهمتر همت برای تأمین معاش است.

- در پیشگاه الهی درخواست، مسئلت، اصرار، التماس و لجاجت اشکالی ندارد ولی "اسْتَبْطَأَ" (خدا را سست و کند شمردن) مذمت می‌شود.

- "أَشَدُّ الذُّنُوبِ مَا اسْتَخَفَّ بِهِ صَاحِبُهُ" (نهج البلاغه حکمت 347) بدترین گناهان گناهی است که صاحبش آن را کوچک می‌شمارد. در همین باب رسول اکرم اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند "هَکَذَا تَجْتَمِعُ الذُّنُوبُ ثُمَّ قَالَ إِیَّاکُمْ وَالْمُحَقَّرَاتِ مِنَ الذُّنُوبِ" (وسائل الشیعه، جلد2) گناهان کوچک مانند تکه چوب‌های کوچک در بیابانی وسیع جمع می‌شوند آتشی عظیم به پا می‌کنند پس از کوچک شمردن آن برحذر باشید.

- ممکن است از متقین گناهان کوچک و بزرگی سربزند ولی ایشان به سرعت خود را در پناه ذکر خدا وارد می‌کنند "وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِکَ" (سوره اسراء آیه 64) با آواز خود هرکه را از آنها توانى برانگیز و از جاى ببر؛ این صوت شیطانی می‌تواند شما را به خود بیاورد و یا حواس شما را کاملاً پرت کند این بستگی به هوشیاری شما و تقوای متقین دارد. "إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ" (سوره اعراف آیه 201) کسانی که پرهیزکاری می‌کنند چون از شیطان وسوسه ای به آنها برسد، خدا را یاد می‌کنند، زیرا مردمی صاحب بصیرتند؛ وقتی طائفی از شیطان به دور متقین می‌گردند متقین هوشیار می‌شوند. 

- پس بلافاصله پس از گناه توبه کنیم تا این گناه ماندگار نشود و کدورت ایجاد نکند و از آن مهمتر اصرار به گناه نداشته باشیم.

- "عُجب" از سوی خداوند برای بیداری قلوب خاشع متقین است.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

  • گزیده ای از سخنان حجت الاسلام محمودی را بخوانید:

_ صفاتی از نفس را وجود مقدس و مبارک امام سجاد(ع) در مناجات شاکین بیان می فرماید و از آن صفات و ویژگی های نفس به درگاه خداوند متعال شکایت می کند. حضرت به خداوند متعال شکایت می کند که نفس انسان دارای آروزی طول و دراز است. انسان یقیناٌ بدون امید به آینده پژمرده است و این امید برای آینده انسان سرنوشت ساز است.

_ این امید که اسلام این قدر بر آن تأکید می کند اگر از حد بگذرد و متوجه اهدافی شود که دست نیافتنی است و باعث سلب توجه انسان به کمال و اهداف اصلی خود بشود و انسان متوجه امور فانی بشود از حیات اخروی و جایگاه اصلی انسان باز می ماند.

_ شیطان بعد از خلقت حضرت آدم سوگند خورده که چند برنامه را برای انسان اجرا می کند. شیطان می گوید که از بندگان تو قسمتی را خواهم گرفت. این گروه ابلیسی و شیطانی هستند. شیطان به اغوای تمام انسان ها طمع دارد و به هر اندازه که بتواند بندگان را به عبودیت خود می کشد و از راه صراط مستقیم دور می کند.

_ شیطان به گروه مخلصان کاری ندارد نه این که طمع نداشته باشد بلکه چون نفس آنها مطمئنه است شیطان راه نفوذ به مخلصان ندارد. مخلصان عبد پروردگار هستند.گروهی را شیطان عبد خود می کند که توبه این افراد بسیار مشکل است.

_ شیطان می گوید من قطعاً این ها را به گمراهی می کشم. من این گروه را به سمت گناه نمی کشم بلکه با وسوسه این کار را می کنم. شیطان در قوه تفکر و ادراک انسان نفوذ می کند و اندیشه را دگرگون می کند. این تصرف در قوه تفکر کار مستقیم ابلیس است. آرزوهای دراز در قوه انسان شکل می گیرد. این تصرف در فکر است.

_ شیطان انسان ها را از اهل رجا بودن و امیدواری به رحمت خداوند به آن وادی می کشاند که به انسان های آرزو مند تبدیل می شوند. وقتی مردم دچار این نوع آرزوها شدند و شیطان توانست بر قوه تفکری آنها تصرف کند دو پیامد خطرناک دارد. اولین پیامد دنیاگرایی افراطی است که این انسان تمام هدف و انگیزه اش دنیا می شود. و فقط چهارچوب دنیا برایش ملاک می شود و وقتی این دنیا برایش هدف شد به هر چیزی برای رسیدن به این هدف دست می زند. این افراد همین مسلمانانی هستند که زباناً قیامت را قبول دارد اما در زندگی عملاً قیامت را انکار می کند.

_ تمام اعمال گناهی که انجام می دهیم بروزش در قیامت ظهور می کند. اعمال ما در قیامت ملکوت دارد. روایات متعددی داریم که عبادات را به ده قسم می کنند که نه قسم از این ده قسم دنبال روزی حلال رفتن است. اما دنیا گرا به میزان حلالی که به دست می آورد قانع نمی شود و مبتلا به خیلی کارها می شود که بیشتر روزی دربیاورد.

_ امیرالمؤمنین(ع) فرمودند که تمام گناهان مناطق ممنوعه پروردگار هستند و کسی حق ورود به آنها را ندارد. دومین اثری که دنیا گرایی افراطی بر انسان می گذارد آخرت گریزی است. اعتقاد به معاد را اگر از انسان بگیرید عامل بازدارنده از گناه از انسان گرفته شده و گناه می کند. اعتقاد به معاد در حقیقت ترمزی برای گناه است.

_ امیرالمؤمنین(ع)  می فرماید که از دو چیز بیش از هر چیز دیگری می ترسم تبعیت از هوای نفس و آروزی طولانی زیرا تبعیت از هوای نفس مسیر حق را مسدود می کند و اما آروزهای طولانی آخرت را از ذهن انسان می برد. نباید انسان بگذارد دچار این آرزوها بشود.

_ نگاه با چشم نباید انسان را به مکان و شی ء که می نگرد، جذب کند. خداوند به پیامبر بیان می کند که اگر نگاهت به ملک و اتومبیل و اموال مردم افتاد نکند چشم درازی به مال مردم داشته باشی. که طمع به آن مال داشته باشی. دامن زدن به دنیا گرایی چشم درازی به اموال مردم است و طمع مال مردم است. جاذبه های دنیا برای هیچ احدی در این عالم ثمر و میوه نشده است و شکوفه مانده است.

_ دنیا در حال گذر است و آنی که نزد پروردگار است می ماند. ماندنی ها همین مناجات ها، روزه گرفتن ها و نمازهای ماست.عمل انسان تنها چیزی است که همراهش داخل قبر می آید. اگر عمل خوب باشد با انسان انس می گیرد و تا روز قیامت همراه انسان می ماند. قلب سلیم عمل انسان است. این که هر چه می بینید دل بخواهد آفت است. مبتلا شدن به حقیقتی که دنیا و آخرت را خراب می کند آتش جهنم است.ابلیس کاری می کند که انسان استغفار را فراموش کند و خدا را از یاد ببرد.

 

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

 در ادامه گزیده ای از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید:

مقام معظم رهبری می‌فرمایند تیم مذاکره کننده مورد اعتماد من هستند

 

در ادامه دعایی که در زمان غیبت امام زمان علیه السلام باید خوانده شود "أَبْرِزْ یَا رَبِّ مُشَاهَدَتَهُ وَ ثَبِّتْ قَوَاعِدَهُ وَ اجْعَلْنَا مِمَّنْ تَقَرُّ عَیْنُهُ بِرُؤْیَتِهِ وَ أَقِمْنَا بِخِدْمَتِهِ" براستی درخواست همه‌ی ما بر این است که حضرت علیه السلام را مشاهده کنیم، منتها باید بتوانیم دوام بیاوریم در کنار حضرت تا چشم هایمان از مشاهده‌ی حضرت روشن شود. زمانی که حضرت امام(رحمت الله علیه) آمدند یک عده ای اصلا چشم نداشتند آقا را ببینند، حتی در لباس روحانیت هم بودند، الان هم بعضی نمی‌توانند مقام معظم رهبری را ببینند، گاهی که در وجود خودمان نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم خودمان هم بعضی مواقع لنگ می‌زنیم و حرف گوش کن نیستیم، اگر کسی بتواند قیام به خدمت حضرت داشته باشد مهم است. آیت الله مشکینی رحمت الله علیه فرمود: من می‌ترسم آقا بیاید و به من بگوید برو فلان روستا، در یک منطقه‌ی دور افتاده و آنجا تبلیغ دین کن همانجا هم بمان، اما ما برایمان سنگین باشد و گوش ندهیم. ما الان به پدر و مادرمان خدمت نمی‌کنیم، به یک عالم خدمت نمی‌کنیم ، در خدمت مقام معظم رهبری نیستیم، پس چگونه می‌توانیم "وَ أَقِمْنَا بِخِدْمَتِهِ" باشیم؟ وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند تیم مذاکره کننده مورد اعتماد من هستند، این حرف‌ها و شک هایی که بعضی‌ها به آنها می‌کنند گناه است، خدا را شکر ایشان ناظر بر تمام اوضاع هستند. "وَ أَقِمْنَا بِخِدْمَتِهِ" را باید از خدا بخواهی چون می‌گویی "وَ اجْعَلْنَا" او باید قرار دهد.

 

خدایا یقین را به واسطه‌ی طولانی شدن غیبت از من سلب نکن

 

"وَ تَوَفَّنَا عَلَى مِلَّتِهِ وَ احْشُرْنَا فِی زُمْرَتِهِ" اگر هنوز ایمانتان محکم نشده آرزو نکنید در زمان ظهور زنده باشید. "اللَّهُمَّ أَعِذْهُ مِنْ شَرِّ جَمِیعِ مَا خَلَقْتَ وَ ذَرَأْتَ وَ بَرَأْتَ وَ أَنْشَأْتَ وَ صَوَّرْتَ وَ احْفَظْهُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ وَ عَنْ یَمِینِهِ وَ عَنْ شِمَالِهِ [وَ مِنْ فَوْقِهِ وَ مِنْ تَحْتِهِ‏]" خدایا حضرت را حفظ کن اول هم از شر خود ما که با گناهانمان حضرت را اذیت می‌کنیم. حضرت در شب قدر ما را از روی محبتی که داشت بخشیدند و پرونده‌ی ما را امضاء کردند اما خودت به خودت بگو از دیشب تا حالا را چه کردی، نتوانستیم حتی یک روز پرونده مان را سفید نگه داریم. خدایا او را از شر هر مخلوقی، از هر جهتی حفظ کردی. "بِحِفْظِکَ الَّذِی لا یَضِیعُ مَنْ حَفِظْتَهُ بِهِ وَ احْفَظْ فِیهِ رَسُولَکَ وَ وَصِیَّ رَسُولِکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ السَّلامُ اللَّهُمَّ وَ مُدَّ فِی عُمْرِهِ وَ زِدْ فِی أَجَلِهِ" خدایا عمرش را زیاد کن. "اللَّهُمَّ وَ لا تَسْلُبْنَا الْیَقِینَ لِطُولِ الْأَمَدِ فِی غَیْبَتِهِ" خدایا یقین را به واسطه‌ی طولانی شدن غیبت از من سلب نکن، هروقت خدا بخواهد او ظهور می‌کند، وظیفه‌ی ما دعا کردن است.

 

انتظار حضرت یعنی از ظاهر زندگی تا باطنش را در همه جهات اصلاح کنیم

 

"وَ انْقِطَاعِ خَبَرِهِ عَنَّا وَ لا تُنْسِنَا ذِکْرَهُ وَ انْتِظَارَهُ" یک حدیثی داریم از حضرت "فانا یحیط علمنا بانبائکم ولا یعزب عنا شىء من اخبارکم" )بحارالانوار، ج 53) براستى که علم ما بر اوضاع شما، احاطه دارد و هیچ چیز از احوال شما بر ما پوشیده نیست. در دعا می‌گوید خدایا کاری کن من ذکرش را فراموش نکنم، اینجا ذکر به معنای یاد است. انتظار حضرت یعنی از ظاهر زندگی تا باطنش را در همه جهات اصلاح کنیم. کسی که درسش را رها می‌کند مطلوب امام زمان علیه السلام نیست. به فکر گول زدن امام زمان علیه السلام نباشید چون ایشان بر اعمال ما ناظر است، اگر این را بفهمیم تکان می‌خوریم. "وَ الْإِیمَانَ بِهِ وَ قُوَّةَ الْیَقِینِ فِی ظُهُورِهِ" اینها همه لازم است، مثل زمانی که می‌خواهی یک زندگی را شروع کنی به یک سری لوازم احتیاج داری، اینها هم پایه‌های یک منتظر ظهور حضرت است، هرکسی بندگی اش درست بود که هیچ وگرنه برود به یک عالم بگوید تا از اول دوباره خود را بسازد. "وَ الدُّعَاءَ لَهُ وَ الصَّلاةَ عَلَیْهِ" برای او همیشه باید دعا کنی، سلام و صلوات هدیه کنی. "حَتَّى لا یُقَنِّطَنَا طُولُ غَیْبَتِهِ مِنْ قِیَامِهِ وَ یَکُونَ یَقِینُنَا فِی ذَلِکَ" و هرگز فراموش ما مگردان تا اینکه طولانی شدن غیبتش را ناامید از قیام او مگردان. ان شاءالله وقتی ظهور کند یک منبر غیر خدایی باقی نمی‌ماند، یک رکن انجام نشده از فروع دین باقی نمی‌ماند.

 

حتی اگر تمامی نشانه هایی که برای ظهور گفته شده صورت بگیرد تا امر خدا نباشد حضرت علیه السلام ظهور نمی‌کند

 

"وَ لا حَدّا إِلا فَلَلْتَهُ وَ لا سِلاحا إِلا أَکْلَلْتَهُ وَ لا رَایَةً إِلا نَکَّسْتَهَا وَ لا شُجَاعا إِلا قَتَلْتَهُ" نه برّنده ‏اى جز آنکه کند کنى و نه اسلحه ‏اى جز آنکه‏ از کار اندازى و نه پرچمى جز آنکه سرنگون سازى و نه پهلوانى جز آنکه به قتل رسانى، هرکسی در مقابل دین خدا بایستد نابود می‌شود. حتی اگر تمامی نشانه هایی که برای ظهور گفته شده صورت بگیرد تا امر خدا نباشد حضرت علیه السلام ظهور نمی‌کند. باید به این یقین کنی، وقتی یقین کردی بندگی می‌کنی. ما فقط باید دعا کنیم، نباید به خدا گیر بدهیم چرا نمی‌آید؟ ما هم دین درستی نداریم، نمازت را نگاه کن، قرآن خواندنت را نگاه کن، چقدر به فروع دین عمل می‌کنی؟ با پولی که خمسش را ندادی افطار کنی روضه ات هم مشکل پیدا می‌کند. در تمام دعاهایی که مرتبط با امام زمان علیه السلام است نگاه کنی متوجه می‌شوی که وقتی حضرت بیاید خیلی از بساط هایی که بعضی‌ها پهن کرده اند جمع می‌شود. خوش به حال کسی که روضه را گوش می‌دهد حالش خوب می‌شود بنده‌ی خدا می‌شود. سعی کنید لقمه‌ی شبهه ناک نخورید که نتیجه اش این می‌شود که به جای خط اصلی دین، دنبال وهمیات می‌افتید. 
خدا ان شاءالله به شما خیر دهد.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

گزیده ای از سخنان حجت الاسلام مومنی را بخوانید:

_ بهترین و بالاترین صله را زمانی که ما شروع به بیان نکاتی از فضائل و مناقب اهل بیت(ع) می کنیم به ما می دهند و آن صله عبارت است از دعای امام زمان(عج). در روایتی است که امام زمان(عج) می فرماید اگر کسی متذکر مصائب جدم حسین(ع) بشود و برای من دعا کند من برای او دعا می کنم. این شخص مشمول دعای خاص پیامبر(ص) ، حضرت زهرا(س) ، امیرالمؤمنین(ع) و همه معصومین می شود که این توفیقی بس بزرگ است.

_ جریان کربلا تک بعدی نیست و از ابعاد متعدد حائز اهمیت است به همین دلیل زمان و افراد را فرسوده نمی کند. محدود به زمان و افراد نمی شوند. امام حسین(ع) برای تمام قرون و اعصار و افراد است. امام حسین (ع) کهنگی ندارد. همه چیز  به برکت امام حسین(ع)  است و اوست که عزت و آبرو می دهد.

_ شرایط امروز شرایط خاصی است.  مهمترین نقش را در برابر این قتل عام فرهنگی که در حال انجام است شما ذاکرین اهل بیت دارید که با بیان مناقب و فضائل اهل بیت و خواندن اشعار فاخری که معارف اهل بیت در آن هست سطح معرفت مخاطب را بالا می برید. این کاری است که دست شما سپرده شده است.شما خیلی کار از دستتان برمی آید.

_  هر چه در وادی ذاکری اهل بیت پیش استاد زانوی ادب بزنید باز کم است. یک ریزه کاری هایی است که آن هم راز رو رمز کار است. حاج آقای نوروزی یک بار بیان کردند  اگر می خواهید خواندنتان سوز داشته باشد از امام رضا(ع) بگیرید. همه کاره امام رضا(ع) است.

_ آیت الله وحید خراسانی بیان فرمودند که وقتی میکروفن دستتان است محترم بشمارید و الا ممکن از دست شما بگیرند.همین طور که فرصت ها و نعمت ها زیاد است تهدید ها هم زیاد است. مبادا با اندک اشاره ای و یک کار خطایی ما را بیرون کنند چون ما آبروی اهل بیت(ع) هستیم . ما زینت هستیم. اگر این زینت را رعایت نکنیم بیرون نمی کنند ولی ما را تو سیاهی لشکر می برند.

_ کربلا از سه جهت حائز اهمیت است. اول این که چه علل و عواملی باعث این رخداد شده است؟ این را شما با بیان اشعار فاخر و خوب می توانید منتقل کنید. دوم پیامدهای این واقعه چیست؟ گریه بر ابی عبدالله(ع) باید انس من را با قرآن بیشتر کند. گریه بر ابی عبدالله(ع) باید من را نمازخوان تر کند. گریه بر ابی عبدالله(ع) باید باعث بشود که محبت به اهل و عیال کنم. سوم بیان وقایع روز عاشورا خیلی مهم است.

-پیامدهای واقعه عاشورا این است که قلب با امام حسین گره بخورد زنگار و گناه از قلب زدوده می شود. روایتی از امام رضا(ع) است که می فرماید گریه بر امام حسین(ع) گناه کبیره از پرونده ات پاک می کند. اگر کسی بدبخت به حرم ابی عبدالله(ع) برود خوشبخت از حرم بیرون می آید. دلیلش هم این  است که اول دعاگوی زائر امام حسین(ع) مادرش فاطمه زهرا(س) است.

_ کاری که حسین(ع)  با خدا کرد و معامله ای که کرد در ظرف عقل من و شما نمی گنجد. روضه مکشوف روضه نوامیس اهل بیت(ع)  است که اصلاً ورود پیدا نکنید. ولی بیان وقایعی که در لسان ائمه معصومین(ع) است ایرادی ندارد. روضه مستند زیاد داریم. و جلوی روضه های مستند را نگیرید.

_ مقتل خوانی یک کار تخصصی است و جستجوی سند مقتل کار روحانی است ولی بیان مقاتل با شعر فاخر کار ذاکران اهل بیت(ع)  است. روضه ای باید خوانده شود که مستند باشد .

 

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

آیت الله محی‌الدین حائری شیرازی را علیرغم مسئولیت‌های خطیری همچون عضویت در مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یک استاد برجسته اخلاق می‌شناسند. استادی که با کلام شیوا و روان، ناهنجاری‌ها را آسیب‌شناسی و نکات تربیتی را هنرمندانه به مخاطبان القاء می‌کند. در ادامه گفت و گوی عقیق با این استاد اخلاق و مدرس حوزه های علمیه را بخوانید:

**نباید تنبلی و درک نادرست از آیات قرآن را بر گردن تقدیر بیندازیم

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم در ابتدای گفت و گو با خبرنگار عقیق به یکی از موضوعات مهم مغفول مانده در آموزه‌های تربیتی و اخلاقی جامعه اشاره کرد و گفت: انسانی که به وظیفه‌اش عمل می‌کند حتی بلا هم برای او نعمت و برکت است و در صورت پیشامدی می‌توان گفت مصلحت! اما وقتی کوتاهی و تنبلی می کند اصولی نیست بر گردن تقدیر و مصلحت بیندازد.

**داعش تشنه‌گان جام اسلام را با تبیین ظالمانه قرآن می‌ترساند

وی در پاسخ به این سوال که برخی با استنباط غلط از آیات قرآن حادثه‌ها و شرایط را مقدرات الهی می‌دانند، افزود: برخی در تبیین آیات قرآن چون فهم و بینش مناسبی ندارند مخاطب را دچار سردرگمی و انحراف می‌کنند؛ کاری که داعش امروز به نام اسلام و قرآن اسیری را آتش می‌زند و فریاد می‌زند "هرکسی به شما تجاوز کند مثل او با او رفتار کنید"(سوره شوری). آن‌گاه تشنه‌گان جام اسلام در جهان از گرویدن به دین مبین اسلام می ترسند، به واقع یک نوع اسلام هراسی برپا کرده‌اند.

**مواظب باشید به طور مشترک از یک نسخه استفاده نکنید!

این استاد برجسته اخلاق اذعان کرد: مواظب باشید آیات قرآن را کسی تبیین کند که فهم و درک مناسبی از حقایق این کتاب آسمانی و نورانی داشته باشد؛ چرا که نسخه پزشک برای هر شخصی متفاوت است و اگر دیگران به طور مشترک از یک نسخه درمانی استفاده کنند، سلامت خودشان را از دست خواهند داد. آیات قرآن نیز در هر شرایطی یک معنا و مفهومی دارد که نیاز است به جا و هنرمندانه تبیین شود. به عبارت بهتر داعش آیات قرآن را با روحیه وحشیانه و ظالمانه معنا می‌کند و امام معصوم، عالمانه!

**مداح نا آشنا به آیات قرآن نمی‌تواند بصیرت القاء کند

آیت الله حائری شیرازی در پاسخ به این سوال که آیا لازم است مداحان به مسائل سیاسی ورود کنند، خاطرنشان کرد: مداح هم همچون دیگر اقشار و افراد مسئولیت و رسالتی دارد که ورودش به مسائل سیاسی دخالت محسوب نمی‌شود. اما همان طور که گفتم اگر فهم و درک مناسبی از شرایط و موازین دینی و قرآنی نداشته باشد و برخی آیات را جا‌به‌جا و غیرعالمانه تفسیر کند نمی‌تواند القاء کننده بصیرت باشد؛ بلکه بیشتر موجبات انحراف دیگران را فراهم می‌آورد.

 

**یزکیهم و یعلمهم را فاکتور نگیرید!

وی با اشاره به اینکه برخی ها عبارت یتلوا را فراگرفته‌اند اما از یزکیهم و یعلمهم چیزی نمی‌دانند، اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) اولین معلم کتاب قرآن بود و پس از او حضرت علی(ع)؛ اما برخی به این زوات مقدسه تأسی نکردند و تنها یتلوا را فراگرفتند و یزکیهم و یعلمهم را فاکتور گرفتند. مداحان ما باید مواظب باشند دچار این غفلت نشوند. اگر تزکیه و تعلیم در کنار هم قرار گیرد آن‌گاه این ستایشگری و مداحی اثربخش می‌شود.

**مداحان ما باید ارتباط با علما و اساتید اخلاق را جدی بگیرند

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از این مصاحبه پیرامون تحقق‌بخشیدن به توصیه‌ها و دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب توسط مداحان، تأکید کرد: برای تحقق فرمایشات حضرت آقا در فضای هیئت‌های مذهبی، مداحان ما باید ارتباط با علما و اساتید اخلاق را جدی بگیرند. آنجایی که شاهد انحرافات و اقدامات غیراصولی برخی از ذاکرین هستیم  همان جایی است که میان مداح و عالم و فقیه فاصله افتاده است.

**برای فرازهای دعای ندبه کف می‌زدند

وی ادامه داد: نمونه بارز آن را خودم جایی شاهد بودم که مداحی در نیمه شعبان مولودی می‌خواند. او فرازهای دعای ندبه را به شکل ارجوزه می‌خواند و مردم کف می‌زدند. می‌گفت: عزیز علیَّ ان اری الخلق و لا تری.... و مردم کف می‌زدند. او حقیقتاً به تفسیر این فرازها واقف نبود . در این دعا با گریه و حزن می‌گوییم بر من سخت است همه را می‌بینم و تو را نمی‌بینم. بنده این موضوع را با حاج منصور ارضی هم در میان گذاشتم که این معضلات در میان ستایشگران اهل بیت(ع) وجود دارد که ایشان هم تایید کرد.

**اگر موفق به کسب توشه معنوی نشده‌اید این دعا را بخوانید....

وی در پاسخ به این سوال که توصیه شما برای آن دسته از افرادی که در این روزهای پایانی ماه مبارک رمضان هنوز موفق به کسب توشه معنوی نشده‌اند چیست، افزود: این دعا را بخوانند: «اللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَكُنْ غَفَرْتَ لَنا فيما مَضى مِنْ رَمَضان، فَاغْفِرْ لَنا فيما بَقِىَ مِنْهُ». خدایا اگر از گذشته معصیت و گناه مرا نبخشیده‌ای و آمرزیده نشده‌ام در این چند روز باقی‌مانده مرا بیامرز.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

ادامه گزیده ای از سخنان آیت الله فاطمی نیا را بخوانید:

_ در موقع سحر چند  رکعت نماز بخوانید و مست شوید . خداوند می فرماید که ما هر چه دادیم در این زمان است. کمی قبل از صبح همه چیز را می توانید از خدا بگیرید.

_  مگس روی زخم می نشیند و زنبور روی گل می نشیند. بعضی ها مانند مگس هستند و دنبال عارفی که در چند هزار سال قبل اشتباهی کرده می گردند. اشتباهات دیگران را جستجو نکنید.

_ مستند الاحکام مرحوم حاج ملا احمد نراقی دقیق ترین متون فقهیه است و ایشان صاحبت مستند است. این ها همه چیز داشتند. شعر و عرفان و عبودیت داشتند. هیچ گاه حسرت هیچ چیز را نخورید و فقط حسرت معارف را بخورید.

_ من های خدا گاهی اوقات نشانه محبت و گاهی نشانه غضب است. در آیه ای از قرآن کریم خداوند هفت مرتبه از من استفاده کرده که نشانه دوست داشتن و محبت خداوند نسبت به بندگان است.

_ این حکمت های نهج البلاغه باید بر سر در دنیا نوشته شود ، این ها دنیا را اصلاح می کند. در حکمت 223 نهج البلاغه آمده است که شریف ترین چیزی که از یک آدم کریم سر می زند غفلت کردن او از چیزی که می داند است. تغافل باعث تربیت می شود.

_ در روایتی از امام باقر(ع) آمده است که تمام عیش و زندگی بندگان اگر در یک پیمانه ریخته شود و این پیمانه مایه عیش و زندگی جامعه باشد ، اگر این را سه قسمت کنید دو قسمت آن باید هوشیار و زیرک باشید.یک قسمت آن هم تغافل است.

_ مطالعه دو نوع است. گاهی کتاب هایی است که باید از اول تا آخر بخوانید مانند نهج البلاغه. ولی گاهی کتاب هایی است که باید موضوعی بررسی شود. این موضوعی بررسی شدن باعث می شود که جو کتاب دست انسان بیاید.  دین ما دین نشاط و محبت است.

_ اگر برای  گریه سیدالشهدا می کنیم برای این است که اعتقادات ما صحیح است و باید گریه کنیم و ان شاء الله خدا این اعتقادات را از ما نگیرد. همین طور که داروها برای همگان یکسان نیست.اثر داروهای روحانی هم برای همگان یکسان نیست.

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

متولد منطقه جبل عامل در جنوب لبنان است و ازعلمای برجسته لبنان .سال 1958 به نجف  رفته برای درس خواندن و شاگرد کسانی چون آیت الله شیخ محمد تقی فقیه ، سید علا بحر العلوم، شیخ محمد تقی ایروانی ، آیت الله خویی و آیت الله شهید صدر بوده است وهمزمان با پیرزوی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ راهی ایران شده و سالهاست که ساکن شهر قم است به یک دلیل مهم : «مسئله عصر ظهور و اعتقاد به اینکه آغاز حرکت حضرت مهدی از مشرق خواهد بود مرا به ایران کشانده است.»  تالیف ده‌ها کتاب با عناوین مختلف، تاسیس مرکز فقهی معجم  ،  تالیف دانشنامه امام مهدی در 40 فصل، سخنرانی هایش درشبکه ماهواره ای به زبان عربی و فارسی که خودش می گوید به عنوان یک مرجع بیشتر درباره امام زمان از او سوال می کنند همه وهمه باعث شده که او یعنی استاد علی کورانی عاملی چهره ای شناخته شده باشد در کشورهای اسلامی ومیان مسلمانان . اما شاید آنچه او را بیش از پیش  نه فقط در ایران که در سایر کشورهای عربی شناخته شده کرده باشد کتاب «عصر ظهور» ش باشد که در ایران به چاپ 70 رسیده و به زبان های مختلف ترجمه شده واز قضا پرفروش. آنقدر پرفروش که می گوید در عراق آن را همراه سیگار می فروشند. کتابی که بعد از آمدنش به ایران نوشتن آن را شروع کرد.

علی کورانی در کتاب عصر ظهور، با گردآوری و بررسی احادیث  مشترک میان شیعه و سنی درباره نشانه‌های ظهور حضرت مهدی(عج) به  تفسیروتحلیل این احادیث پرداخته تصویری کلّی از دوران پیش از ظهور حضرت مهدی(ع) ارائه می‌دهد.گفتگو ی با او درباره علائم و نشانه های عصر ظهور در یک روز میانه هفته در خانه اش درقم انجام شد. وقتی رسیدیم او مهمانان دیگری هم داشت . مهمانانی از شیعیان یمن  و از دوستان محمد حوثی که با آمدن ما خداحافظی کردند و رفتند. این روحانی تقریبا 70 ساله پیش از شروع مصاحبه یک جلد ازجدیدترین کتابش یعنی «تولد های سه گانه»را که زمستان سال گذشته چاپ شده را به  عنوان هدیه به ما داد و با اطمینان گفت که این کتاب از عصر ظهورشناخته شده تر و پرفروش تر می شود. حجت‌الاسلام کورانی هنوز هم فارسی را سخت و با لهجه عربی حرف می‌زند.

 

عصر ظهور را کی نوشتید؟

اوایل جنگ. 4-5 ماهه تمامش کرده .من از کامپیوتر استفاده می‌کنم و با احادیث آشنا هستم . الان بگویند این حدیث از کیست در ذهنم پیدا می‌کنم ومی‌توانم بگردم ببینم کجا این حدیث است. به علت اینکه با احادیث مانوس هستم. الحمدلله کتاب های دیگرم هم در مدت کوتاه تالیف شدند. معروف است که فلانی سریع‌التالیف است.

 

ایران بودید؟

بله ایران بودم 2 سال هم جبهه رفتم.

 

کی آمدید ایران ؟

 از همان اول جنگ بعد از انقلاب

 

علت آمدنتان به ایران چه بود؟

مسئله عصر ظهور مرا به ایران کشاند. ما اعتقاد داریم به ظهور امام مهدی صلوات الله علیه و اینکه آغاز حرکت ظهورش از سرزمین مشرق شروع می شود و اعتقاد داریم که این حرکت متصل به ظهور حضرت است و این باعث شد که آمدم ایران. احادیث رسیده از اهل بیت ، قومی را به تصویر می‌کشد که از مشرق قیام می‌کنند و نخستین زمینه‌سازان ظهور هستند. لذا من به عنوان یک شیعه و معتقد به این احادیث و روایات ، اعتقاد دارم که انقلاب اسلامی ایران، از حرکت های زمینه‌ساز برای  ظهور امام مهدی است.

 

 منظور از مشرق زمین ایران است؟

  بله ،بررسی های مختلف درباره این موضوع شده و حتی در بین علما سنی ها مطرح بوده و خودشان هم اعتقاد دارند که یاران امام مهدی اهل پرچم های سیاه و اهل خراسان هستند. در روایات آمده که اگر اینها آمدند شما به آن بلاد برو حتی اگر زیر برف رفتید. من یادم هست  که شیخ محمد صالح از علما بزرگ تونس که خدا رحمتش کند  آمده بود ایران ومن با ایشان بودم. در تهران برف آمده بود از هتل آمدیم بیرون او افتاد زمین گفت الحمدلله  که بلادشان برفی است و به این حدیث پیغمبر که گفته حتی اگر روی برف رفتی برو ، اشاره کرد. گفت ما این حدیث را تطبیق کردیم و خوشحال بود. لذا این  نقل پیش همه علما مسلمین معروف است که آغاز حرکت زمینه سازان ظهور امام مهدی از سرزمین مشرق از وازایران خواهد بود و یاران امام مهدی اهل پرچم های سیاه هستند. اخیرا وهابی‌ها این موضوع را رد کردند و  گفتند  که نه ایرانی‌ها نیستند و صاحبان پرچم های سیاه طالبان هستند و خراسان شامل این منطقه افغانستان می شود. یعنی می خواهند توجیه کنند و از احادث پیغمبر فرار کنند. مسئله این است که این حرکت فراهم‌کننده زمینه ظهور است. یعنی جریانات زمینه‌ساز ظهور امام(ع) با این جنبش آغاز می‌شود.  در روایات شیعه آمده است که «امر» امام از مشرق آغاز می‌شود، در روایات سنی آمده است که او از مشرق می‌آید. پس ارزش انقلاب اسلامی به این است که زمینه‌ساز ظهور امام(ع) است. لذا ما برای این به ایران آمدیم.

 

 اینکه  در روایات  ازاهل قم  ، خراسانی ها و اهل  طالقان به عنوان زمینه سازان ظهوراسم برده شده  همه اینها  یعنی ایرانی ها یا مشخصا منظور اهالی همان منطقه  خاص است؟  

احسنت بله ، سرزمین ایران در روایات گاهی به طالقان یعنی محدوده کوه های البرز، خراسان  و قوم سلمان و سرزمین مشرق و اهل قم  آمده  که همه منظور ایران است .آمده که عده ای رفتند خدمت امام هادی‌. حضرت پرسیدند اهل کجا هستید. گفتند اهل ری.  امام فرمودند خیلی خوش آمدید اهل قم .گفتند جانمان به فدای شما، ما اهل ری هستیم . حضرت گفت بله، ولی اهل قم هستید، اهل قم یعنی شیعیان در این سرزمین و کل ایرانی ها . یا اینکه  وقتی می گویند سید خراسانی از زمینه سازان ظهور در ایران است، لزوما  خراسانی نیست. خراسانی یعنی حاکم ایران .مثل یمانی حاکم یمن وشامی حاکم سوریه.

 

 با آمدن به ایران کار نوشتن کتاب عصر ظهور را شروع کردید؟

بله ،در آن  وقت این کتاب را نوشتم. البته  قبل از آن سخنرانی های زیادی درباره امام مهدی داشتم و کتابچه های کوچکی هم نوشته بودم. ولی کتاب کاملی نداشتم تا اینکه آمدم ایران و آن را نوشتم وچاپ کردم که  بعد از چاپ بعضی ها به آن اعتراض کردند. بعد هم در قم با همکاری  یک موسسه تحقیقاتی شروع  به تدوین کتاب دانشنامه امام مهدی(عج) کردم که همین مفصل و کامل شده عصر ظهور است. از آن وقت الحمدلله کتاب در کشورهای عربی و ایران بارها تجدید چاپ شد. الان در ایران  70 بار چاپ شده. ترجمه هایش هم به زبان های ترکی، اردو، انگلیسی و مالزیایی است.

 

  بابت چه موضوعی به عصر ظهور اعتراض کردند؟

گفتند چرا گفتی که جنگ متوقف می شود.گفتم بر طبق احادیث  ومن از نظر سیاسی نگفتم. بر اساس احادیث اهل بیت(ع) جنگ شما متوقف می شود .

 

  احادیث مربوط به وقایع عصر ظهور را از کجا و کدام منابع جمع آوری کردید؟

 منابع اش معروف است . منابعی که ذکر امام مهدی(عج) در آنها هست در بین علمای سنی و شیعه معروف است. در کتاب های سنی  باب هایی در مورد امام زمان هست و کتاب های معروف درباره امام زمان هم دارند‌.مثلا سعودی کتاب« العرف الوردی» را دارد یا  «متقی هندی» صاحب کتاب «کنز العمال» که کتاب مخصوص امام زمان است را دارد .« نعیم بن حماد‌» که هم عصر امام رضا است  کتاب« الفتن» را دارد که خیلی مشهور است و خودش منبع است. این کتاب تا سالها نبود تا اینکه در انگلستان پیدا شد و خود سنی ها چاپش کردند .البته اعتماد ما به منابع شیعه است. مهمترین منابع ما« کمال‌الدین» شیخ صدوق‌،« کافی‌» شیخ کلینی، غیبت  شیخ طوسی‌،«الغیبه»  نعمانی  اینها کتاب‌های مخصوص شیعه است که برخی کامل مختص به امام زمان هستند و برخی فصولی در کتاب‌هایشان درباره امام زمان دارند. استناد ما به این منابع است.

 

 فصلی از کتاب شما به موضوع زمینه سازی ایرانیان برای ظهور حضرت اختصاص پیدا کرده . فکر نمی‌کنید این موضوع باب برخی سو استفاده ها و تطبیق شخصیت ها را باز کرد. مثل ساخت مستند«‌ظهورخیلی  نزدیک است » که  درآن به کتاب شما استناد داده شده بود؟

( می خندد) خب اینها این فیلم را ساختند و به کتاب من استناد کرده بودند که من ردش کردم. به علت اینکه وقتی می گویی فلانی شعیب بن صالح است یا فلانی سید خراسانی است یعنی داری توقیت می‌کنی یعنی می گویی که امام زمان در عمر این آقا ظاهرمی شود که این توقیت است و به ما فرمودند که توقیت نکنید و نهی کردند ما را از این کار. وقت گذاری حرام است وقتی ما کسی را با احادیث وارد شده تطبیق می کنیم یعنی وقت گذاری کردیم و این خلاف است .

 

 به اعتقاد شما تطبیق آدم هایی که به عنوان زمینه سازان ظهور در احادیث مطرح شدند با چهره هایی در زمان الان درست نیست؟

ابدا نمی شود و این کار را نفی کرده ام. مقدمات غیر از مسئله است‌.مقدمات را می شود تطبیق داد. اینکه  در روایات آمده زمینه سازان ظهور از مشرق زمین اند و قوم سلمان، می توانیم بگوییم ایرانی‌ها هستند.گفتن این نکته وقت گذاری ندارد. چرا که چقدر طول می‌کشد را خدا می داند ما سال مشخصی نگفتیم، ولی گفتیم این منطبق می شود با ایرانی ها .خب این اشکال ندارد. ولی اگر انطباق می‌دادیم و می گفتیم این آقا از یاران امام است ،یعنی امام در زمان این آقا ظاهر می شود اشتباه بود.چرا که فردا این آقا می میرد و منکشف می‌شود که ما اشتباه کردیم .ائمه نهی کردند از این تطبیق ها. این تطبیق ها را نمی شود قبول کرد. چرا که معنی اش وقت گذاری است  واین یعنی اینکه  زمان ظهور حضرت را معین کردن. ما در احادیث صحیح و متواتر اهل بیت داریم که این کار حرام است.

 

 خودتان  این مستند را دیدید؟

 نه، آوردند برای من که تایید کنم .گفتم نمی توانم تایید کنم . اینها خیالاتی است . کار ما با منطق و عقل و بر اساس روایات اهل بیت  است و احادیث باید از منابع درجه اول باشد ؛اما اگریک نفر همین جوری یک روایتی گفت که قابل استناد نیست. ومن به برخی مسئولان در این خصوص انتقاد کردم .

 

 الان حوادث سوریه را می شود با قیام سفیانی در شام که به عنوان نشانه های ظهور در روایات آمده وشما هم در کتاب به آن اشاره کردید، تطبیق داد؟

 نه برای اینکه علامت هایش نیامده  . قبل ازقیام سفیانی باید خلا سیاسی درعربستان و جنگ قبیله ای به وجود بیاید .در این شرایط خود دولت حاکم درعربستان از سفیانی درخواست اعزام نیرو برای حفظ امنیت در مدینه می کند. علامت دیگر وقوع زمین لرزه  در دمشق است . زمین در «حرستا »که روستایی در دمشق است‌، خسف (‌فرومی رود) می شود . با وقوع این نشانه ها  بعد یک نفر که صورتش لکه لکه دارد «ابقع» قیام می کند بر علیه «اصهب ». یعنی حاکم آن وقت اصهب است و ابقع قیام می کند بر علیه او. لذا در یک برنامه تلویزیونی که پخش مستقیم بود  برای تایید این نکته که اتفاقات کنونی سوریه ربط به قیام سفیانی در شام دارد، گفتند کورانی می‌گوید سفیانی حرکتش را از درعا (منطقه ای در مرز سوریه و دمشق‌) شروع می‌کند و ما هم از درعا شروع کردیم و می رسیم به کوفه . گفتم نه، دو شرط قبلش باید تحقق شود . اول اینکه رژیم عربستان تغییر کند و دیگر اینکه  زمین لرزه در سوریه اتفاق بیفتد .لذا باید تمسک کنیم به نص صریح  روایات و علامت‌ها شود که بتوانیم تطبیق کنیم. شاید حوداث سوریه مقدمات باشد، ولی نمی‌توانیم بگوییم که علامت سفیانی است. خیلی به من اصرار کردند که بگویم این حوادث ربط دارد به قیام سفیانی در شام. باید براساس علامت‌هایی که اهل بیت مشخص کردند حرف زد و تایید کرد و همین طوری نیست . خیلی‌ها می‌خواهند تطبیق  کنم شعیب بن صالح را با فلان کس . بابا با زور نمی‌شود! یک چیز منطقی است.

 

 نمی شود ترتیب وقوع علامت ها تغییر کند و یا حتی اینکه اتفاق نیفتد؟

نه، وقتی اهل بیت با اطمینان گفتند خروج سفیانی حتمی است پس علائمش هم حتمی است و باید باشد. بدون ظهور این علائم و نشانه ها انقلاب امام زمان واقع نمی شود ومشروط به این نشانه است .

 

  قیام کشورهای عربی نظیر انقلاب مصر را جزء حوادث و اتفاقات قبل از ظهور و متصل به آن  نمی توان نام برد؟

 اوصافی هستند ،مثلا ورود غربی‌ها به عراق. یا اینکه در کشورهای عربی مردم به خیابان ها می ریزند مثل اسبانی که ریسمانشان رها می شود و به خروش می آیند. این نشانه ها هست ولی فاصله‌اش با ظهور امام مهدی مشخص نیست.نمی توانیم بگویی که انقلاب مصرجز حوادث قبل از ظهور است  علامت هایی که می توانیم اعتماد کنیم از نظر عقلی و علمی  باید متصل به ظهور حضرت باشد.مثلا در روایات داریم که  حضرت  15 روز قبل از ظهورجوانی از یارانش را برای ایراد بیانیه خود به مکه می‌فرستد‌؛ اما به محض اینکه جوان بعد از نماز پیام حضرت یا فرازهایی از آن را برای مردم  می خواند، به او حمله ور می شوند و اورا داخل مسجد الحرام بین رکن و مقام به قتل می‌رسانند.  15 روز بعد از این واقعه حضرت ظهور می‌کنند.این واقعه که به قتل نفس زکیه معروف است  به صراحت در روایات آمده و مشخص است وجزء علامت‌های متصل به ظهور حضرت. ولی علامت‌های مطلق را نمی‌توانیم بگوییم متصل به ظهور حضرت است.

 

 از نشانه های ظهور کدام هایش محقق شده؟

 از نشانه های محقق شده می توانم ازقیام ایرانی‌ها که چندین مرحله دارد نام ببرم.  قیام ایرانی‌ها شش مرحله دارد که دو مرحله‌اش گذشته و ادامه دارد تا برسد به قیام حضرت. دوم  ورود غربی ها به عراق است. همچنین برپا شدن دولت اسرائیل و جمع یهودی ها درفلسطین وتشکیل دولتشان وتوجه دنیا به اهل بیت و امام مهدی .این علامت هایی است که می توانیم بگوییم قطعا اتفاق افتاده . علامت هایی که مانده همین خلا سیاسی درعربستان ، ندا آسمانی در ماه مبارک رمضان،حکومت سفیانی که دشمن اهل بیت است  در سوریه و اردن و حکومت  یمانی در یمن که موالی اهل بیت است و جریانات دیگر تا ظهور حضرت.

 

 منظورتان از این که قیام ایرانی ها به ظهور امام مهدی (ع) «متصل» خواهد بود و در نهایت به ظهور می انجامد، چیست؟  درباره شش مرحله قیام ایرانی ها توضیح می دهید؟

حدیثی است از امام باقرکه آن راهم سنی ها روایت کردند وهم شیعه ها که مراحل این قیام در آن  بیان شده. می فرماید: « انی بقوم قد خرجوا من المشرق یطلبون حق فلا یعطونه » به این معنی که  قومی از مشرق  خارج می شوند که  که حقشان از جهان می خواهند ولی جهان به شان نمی دهد. مرحله اول قیام ایرانی ها  جنگ  بوده. مرحله دوم مخالفان با آنان دشمنی می‌کنند، ولی اهل مشرق دربرابر دشمنان می‌ایستند و تقاضای به رسمیت شناختن حقوق خود را دارند«یطلبون الحقَّ فلا یعطونه». من اعتقادم این است که ایران الان  در مرحله دوم است. یعنی همین  دشمنی های جهان برای دستیابی ایران به انرژی هسته ای. درمرحله سوم جریان جدیدی از دشمنی مخالفان صورت می‌گیرد، ولی اهل مشرق دومرتبه حقوق خود را مطالبه کرده و می‌خواهند حقوقشان به رسمیت شناخته شود «ثم یطلبون الحقًّ فلایعطون» یعنی به مرحله ای می رسند که می گویند ما  سلاح داریم . چهارم  اهل مشرق سلاح خود را به دوش می‌گیرند «یضعون اَسلحتهُم علی عواتقهِم»، یعنی اعلام آمادگی برای جنگ می کنند. در این مرحله، دشمنان حق آن‌ها را به صورت مشروط به آنان می‌دهند.تعبیر امام باقر یا تعبیر پیغمبر  این است که سلاح به دوش می‌گیرند. یعنی می گویند ما  سلاح داریم  وآن وقت جهان حقشان را به آنها می دهد.  در مرحله پنجم ایرانی ها شرط و شروط آن‌ها را نپذیرفته و به کار خود ادامه می دهند. این روند  ادامه دارد تا سال ظهور حضرت  که قیامی در داخل ایران برای یاری امام مهدی (ع) اتفاق می افتد . در جریان این قیام ایرانی ها  دو گروه می شوند . ولی اختلافشان سیاسی و نرم است .من اعتقادم این است که وقتی یمانی ظاهر می شود و امام زمان دستور می دهد که از یمانی اطاعت کنید، مشکل اطاعت از یمانی  کلا برای شیعیان است و به خصوص در عراق و ایران به وجود می‌آید.

 

  اینها تحلیل ها وبرداشت های شما از مجموعه احادیث وروایات است ؟

براساس مفهوم متن صحیح احادیث است. اصل قوت هر  موضوع در تفسیر تعبیرات پیغمبر و اهل بیت است.اینکه  اولا متن صحیح  ومحکم پیدا کنید و بعد اینکه این متن و ابعاد مختلف آن را بفهمید و تفسیر کنید. این طوری احادیث تحلیلی می شود.

 

    دانستن درباره نشانه های عصر ظهور چقدر به درد ما می‌خورد؟

 خیلی مهم است .اول اینکه امید می دهد که حرکت ما به طرف رهبر ماست‌، حرکت ما به طرف دولت عدل الهی است. نمی شود که دولت ظلم به طرف دولت عدل حرکت کند.  دانستن این موضوع خیلی موثر است بر ایجاد عدالت داخل کشور .اطمینان مردم به اینکه  حکومت ایران در جهت درستی حرکت می کند که منجر به ظهور امام زمان می شود ، خیلی فواید دارد. دیگر اینکه وقتی ایرانی ها اعتقاد دارند که حرکت ما برای امام زمان است  باید همه مسئول شوند از  رئیس جمهورش  گرفته  تا مسئولان دیگرش  که ظلم به مردم نکنند و با آنها با عدالت  رفتارکنند و بترسد از ظلم وبی عدالتی چرا که این حرکت متصل به ظهور حضرت هست. دولت جمهوری اسلامی در تصریح حرکت ظهور این منطقه موثر است و دانستن این نکته خیلی مهم است برای مردم ایران.

 

  به نظر شما  در جامعه ایران چقدر در شناسایی و معرفی نشانه‌های عصر ظهور در میان عامه مردم کار شده است ؟

کم کار شده و همین کم‌کاری  متاسفانه آسیب زیادی زده است.مثل ادعاهایی که در خصوص ارتباط با امام مهدی هر روز از گوشه و کنار داخل ایران پیدا می شود و پیدایش عرفان‌های دروغ زمینه رشد این ادعاها را فراهم کرده است.

 

   منظورتان عرفان های کاذب است؟

بله ، عرفان کاذب در ایران زمینه مهمی برای این ادعاهاست.   یک بار در یک مصاحبه از من پرسیدن که کتاب عصر ظهور  باعث ترغیب ایرانی ها به غیبیت می‌شود  و این یعنی ادعا و  باعث آسیب جامعه می‌شود. گفتم نه اگر ربطی به غیبیت عقلانی  و منطقی داشته باشد هیچ آسیبی ندارد وفواید زیادی دارد. آسیب در این خصوص در جامعه ایران از دو ناحیه است اول عرفان کاذب که الان زیاد شده و دوم غلودر اشخاص ومسئولین و اینکه صفات معصومین را به مسئولین تطبیق می دهند. این آسیبی که به جامعه ایران می‌رسد از نوع کتاب عصر ظهور نیست از این افراط‌ها است. آسیب‌ها از آنجاهایی است که می گویند بیاید عارف به خدا شوید تا برسید به درجات بالا و«فنا بالله» .خب وقتی که به درجه« فنا فی الله» برسید یعنی الله کوچک. وقتی الله کوچک شدی‌، خب امام زمان هم می‌شوی! کسی که فکر می‌کند مثل خداست، چرا فکر نکند مثل امام زمان (ع) است؟ دیگران هم فکر می کنند این آقا با امام زمان ارتباط دارد وبه مقامات بالا درعرفان و صفات رسیده. این اولین آسیب است. بعد هم می‌آیند به  طلبه ای که هنوز راه و مدارجی را طی نکرده‌، می‌گویند آیت الله. الان یک نفر در بصره ادعا کرده که من فرزند امام زمان هستم و شروع به تبلیغ کرده  و در ایران هم مشتری هایی پیدا کرده .شعارش ستاره اسرائیل و 500 دلار می‌دهد به اشخاص فعال  و اگر طلبه باشند ماهیانه 1000 دلار می دهد. پولش از عربستان تامین می‌شود.  بعضی‌ها را هم برای گذراندن دوره  به استانبول بردند که تبلیغ برای فرزند امام زمان کنند. خب این یک حرکت صهیونیستی است و پولش هم از طرف عربستان است . بنابراین این آسیب ها از کتاب عصر ظهور نیست  . پیدا شدن سر و کله این گروه‌‌ها و کسانی که ادعای ارتباط با امام زمان را دارند  به این علت است که هوای نفس  وغرضی دارند .

 

  ولی به هرحال  از کتاب شما امکان سوء استفاده هست؟

 از خود قرآن هم هست .این نظر درستی است ولی این موجب این نمی‌شود که  این کتاب را تالیف نکنیم.

 

   پس چه باید کرد؟

باید مواظب باشیم ، بایستیم  واجازه ندهیم به کسانی که می‌خواهند تحریف کنند.

 

  به اعتقاد شما ترس از تحریف دلیلی برای نگفتن حقایقی که در زمین مهدویت وجود دارد، نیست؟ 

 درست است ، باید واقعیت گفته شود . تقویت عقاید مردم ، ایجاد امید درآنها و تشویق شان به سمت عدل الهی ، معرفی ویژگی های دولت عدل الهی وفشاربه مسئولین که عدالت را با عدالت الهی تطبیق دهند همه‌اش لازم است .حال اگر در این بین تحریف شد باید مقابلش بایستیم.

 

  به اعتقاد شما مهمترین وظیفه منتظران در عصر غیبت چیست؟

 وظیفه ما اولا عمل به احکام اسلام است که احکام اسلام عوض نشده و  هر کسی باید برحسب مرجع تقلید ش به آن احکام عمل کند بعد هم  شناخت صحیح از امام زمان داشته باشی تا بتوانی دولت ومسئولین و کشور را به طرف عدالتی که امام زمان می خواهد،  سوق دهیم. باید آن عدالت را پیدا کنیم و در سراسر جهان تحقق بدهیم.

 

   عدالت با مفهوم مورد نظر خودمان که این روزها خیلی همه جا درباره اش صحبت می شود ؟

نه، عدالت حقیقی انشاالله.  روایتی داریم که قبل از امام زمان  صنفی نمی ماند مگر اینکه به حکومت برسد. انواع و اصناف مردم حتی ما روحانیون به حکومت می رسند.

 

  یعنی چه به حکومت می رسند؟

 یعنی قبل از ظهور حضرت حاکم می شوند . چرا؟  برای اینکه وقتی حکومت امام مهدی ظاهر می شود و عدالت امام زمان می‌بینند  نگویند اگرما به حکومت رسیده بودیم همین کار را کرده بودیم.

حضرت به ایشان می‌گوید شما حاکم بودید و این کار را نکردید.یعنی اصناف مردم به حکومت می‌رسند قبل از حکومت امام زمان‌. البته عدالت امام زمان  تا قبل از ظهورش  تحقق نمی‌شود. ولی نسبی می‌شود.

 

  در فرهنگ مهدوی صرف نظر ازموضوع عدالت جهانی چه نکته برجسته ای وجود دارد که قابل اشاعه است؟

 اول اینکه مشکل ما با غربی‌ها را امام مهدی حل می‌کند چرا که بعد از ظهور حضرت، مسیح از آسمان می آید و پشت سر حضرت نماز می خواند . غیر از امام مهدی کسی نمی تواند مشکل ما با غربی ها را حل کند . از سوی دیگرمشکل داخلی مسلمین را هم حل می کند وحدت مسلمین به دست امام مهدی متحقق می شود. این عدل الهی که قرن هاست شعار همه است  و فریاد می زنند و به نام فقرا انقلاب‌ها برپا می شود ولی فقرا فقرشان بیشتر می شود هم محقق می‌شود. نکته مهم دیگر موضوع پیشرفت علوم  در عصر ظهور و ثروت هایی  که توسط امام مهدی از زمین استخراج می شود،است. گفتن این نکات هم بزرگ است.

 

  آقای کورانی اگر نکته و یا پیشنهادی دارید بفرمایید.

من امیدوارم فرهنگ امام مهدی در ایران عمق بگیرد ودرباره ابعاد مختلف آن  تعمق و دقت شود و بعد به زبان های دیگر به خصوص انگلیسی به بیرون مرزهای ایران برود. در نشریات و مجلات  مختلف درباره این موضوع حرف زیاد است ؛اما اگر ماهیانه به اندازه 20 صفحه  مطلب  به صورت مختصر وعمیق درباره مهدویت‌، دولت عدل جهانی و حرکت مهدویت  توسط مرکزی برای  به زبان‌های مختلف  جهان چاپ شود، خیلی مفید است .البته علمی و منطقی  نه خیالاتی یعنی بر پایه احادیث و روایات. این خیلی مهم است‌. چرا که اولا 80 درصد احادیث امام مهدی بین شیعه و سنی مشترک است و بعد هم  حتی ما شیعه ها وقتی می‌گوییم امام باقر وامام صادق فرمودند احترام می‌گذارند و می‌پذیرند.باید  دنبال احادیث  صحیح معتبر از منبع اصلی وموافق با قرآن و احادیث اهل بیت  رفت.  روش کار من همین است. یعنی این احادیث را پیدا می کنم و آن را پایه حساب می کنم و شروع می‌کنم به تحلیلش. به عبارتی  اول دنبال سند صحیح هستیم و بعد تحلیل آن از این حدیث. ولی جاعل‌ها دنبال حدیثی هستند که خودشان می‌خواهند.آنها یک حدیث ضعیف را می گیرند و پایه و اساس می گذارند و آن طور که خودشان می خواهند تفسیر می‌کنند.باید مراقب این حرکت‌ها بود. 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

پيامبر خدا حضرت محمد مصطفی(ص) فرمودند:
هيچ كس نيست كه پس از مرگ نزد خداوند از خير بهره‌‏مند باشد و در عين حال خوش داشته باشد كه به دنيا برگردد، گرچه همه دنيا به او داده شود، مگر شهيد كه چون فضيلت شهادت را مى‏‌داند، آرزو مى‏‌كند برگردد تا در دنيا كشته شود.

متن حدیث:

عنه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم:
ما مِن نفسٍ‏تَموتُ لها عندَاللّه خَيرٌ يَسُرُّها أ نّها تَرجِعُ إلى الدنيا ، ولا أنَّ لها الدنيا وما فيها ، إلاّ الشهيدَ ؛ فإنّهُ يَتَمَنّى أن يَرجِعَ فَيُقتَلَ في الدنيا ؛ لِما يَرى مِن فَضلِ الشهادَةِ.


پی نوشت:
«صحيح مسلم : 1877 منتخب ميزان الحكمة،ص306 »

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : شنبه 3 مرداد 1394 | | نویسنده : گمنام

امام هادي(ع):


مَن كانَ عَلى بَيِّنَةٍ مِن رَبِّهِ هانَت عَلَيهِ مَصائِبُ الدُّنيا و لَو قُرِضَ و نُشِرَ؛


هر كه را از جانب پروردگارش حجّتى باشد، هرچند مصيبت هاى دنيا او را با قيچى تكّه تكّه كنند و پراكنده‌اش سازند، بر او سبُك آيد.


پی نوشت:
گزيده تحف العقول، ص۶۵

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

صوت

مراسم شب یازدهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی آیت الله سید عبدالله فاطمی نیا در مسجد جامع ازگل برگزار شد.

در ادامه گزیده ای از سخنان استاد فاطمی نیا را بخوانید

_ جز کلام مولا علی (ع) چیزی در این بیان نمی گنجد که فرمود در هر چیزی خدا موجود است. خدا با ما بسیار نزدیک است. ان شاء الله در ماه مبارک رمضان استفاده کنید. خداوند بعضی وقت ها می گوید "ما"  که این دلیل بر شریک داشتن نیست بلکه برای ادب است. بعضی جاها خداوند از "من" استفاده کرده است که این من های شدید یا نماینده مهر زیاد است و یا نماینده غضب زیاد است.

_ در آیه ای از قرآن خداوند هفت مرتبه از کلمه "من" استفاده کرده است که در این آیه اظهار محبت فراوان کرده است. خوب است که آیات قرآن را با جان بخوانیم. البته خواندن قرآن خیلی خوب است اما این خواندن منافات با تدبر ندارد. قرآن را خداوند فرستاده است که در آن تدبر کنیم.

_ امام سجاد (ع) می فرماید هر آیه یک گنجی است. سزاوار است به این گنج ها نگاه کنید. قدر قرآن را بدانید. امام صادق(ع)  می فرماید خدا در قرآن خود را نشان داده ولی مردم نمی دانند. خدانزدیک است. خدا کنار من و تو است. ثواب خودش می آید. این قدر خود را اذیت نکنید. این که هر کاری را می کنید به فکر ثوابش هستید خوب نیست . نگاه تاجرانه نداشته باشید. یک کمی از کارهایتان از روی محبت باشد.

_ جسم و روح انسان با هم ارتباط دارد. انسان موجود پیچیده ای است.انسان خود را خیلی ارزان می فروشد. معنای آیه قرآن را متوجه باشید. خواندن قرآن برکات دارد. حدیث داریم کسی که در جوانی با قرآن انس بگیرد قرآن مأنوس با گوشت  وخونش می شود .یعنی قرآن در خزانه خیال این شخص وارد می شود.

_ اگر در عالم بالا بخواهیم زیاد فکر کنیم سردرگم می شویم. خلقت بالا بسیار مهم است. این ها برهان و دلیل و نشانه های محبوب است. وقتی این نشانه ها را نشان می دهند انسان عاشق خالق می شود و دیگر نیازی به برهان ندارد و محتاج دلیل نمی شوند.

_ آقایان اهل فلسفه راه قرآن و استدلال را موازی هم می دانند.اما این دو راه باید در طول هم باشند.  دین نیاز به لطافت دارد. این که همه اش برهان و فلسفه داشته باشیم نیست.این که باید انسان به راه خود برود و به محبوب خود برسد.

_ ای مردم نصف شب با گنج قرآن انس داشته باشید و صفا پیدا کنید.این گنج را دست کم نگیرید.خالق عالم را بشناسید. حضرت صادق (ع) می فرماید که در حضور پدرم موسی بن جعفر(ع) بودم که یک کاروانی بر حضرت وارد شدند. آنها گفتند که دعا می کنیم ولی مستجاب نمی شود. حضرت موسی بن جعفر (ع) فرمودند که برای این که از کسی می خواهید که او را نمی شناسید.اگر خدا را بشناسید می دانیم که دعایمان مستجاب می شود. خداوند چیزی که به صلاح انسان است را می دهد. گاهی وقت ها بعضی ها در تناقض زندگی می کنند. تجملات زندگی باعث غفلت است.عاقبت به خیری را کسب کنید. خوب زندگی کنید اما تجمل گرایی را طلاق دهید. حاجاتتان باید معقول باشد.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

مراسم شب وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها با سخنران آیت الله سید محمد قائم مقامی و مداحی کربلائی حمید رضا علیمی در حسینیه حضرت قاسم (ع) برگزار شد.

در ادامه گزیده ای از سخنرانی آیت الله قائم مقامی را بخوانید:

_ ماه رمضان ماه ویژه ای است. ویژگی ماه رمضان در کنار عبادت و نیایش و روزه، مباحث علمی و معرفتی است. حتماً در این ماه گفتگوهای علمی و دینی و معرفتی داشته باشد. در این ماه چه دعاهایی بکنیم و چه چیزهایی را از خداوند متعال بخواهیم خیلی مهم است.

_ مناسبت دارد در این ماه به ویژه در شب های قدر از خداوند تبارک و تعالی فرج را بخواهیم. فرج در تمام زمینه ها چه فرج فردی و چه فرج سیاسی و اجتماعی چرا که ما در زمان بسیار حساس و جنگ بین ایمان و کفر و حق و باطل هستیم. ظاهراً این طور به نظر می آید که ما در دوره تعیین تکلیف به سر می بریم. دوره ای که ان شاء الله قرار است تکلیف جهان معین شود و این که چه کسانی باید مدیریت جهان را به دست بگیرند.

_ ما در زمانی هستیم که جریانی در حال تمام شدن است و جریانی در حال آمدن است. برای اولین بار در تاریخ جهان جریان ولایت به صحنه آمده و رسماً خود را در جهان اعلام کرده است. یکی از حکمت های انقلاب اسلامی این است که رسماً ولایت امیرالمؤمنین(ع) را در جهان مطرح کرده است. به دنبال این جریان حوادث عجیبی اتفاق افتاده و در حال اتفاق افتادن است.

_ اسلام به شدت با این جریان درگیر است. شیطان هم آخرین کار خود را که داعش و شبه مؤمنین است را به صحنه آورده است. ما در این زمان تکالیفی داریم. فرج در سطوح مختلف مطرح می شود که یک سطح فردی است که امکان حاکمیت خداوند در وجود ما داده شود و بتوانیم در وجود خود دین خدا را حاکم کنیم.

_ اگر کسی به مقام ولایت برسد فرج برایش پیش می آید. ما وقتی در عرصه ایمان وارد می شویم مراحلی را طی می کنیم که اولین مرحله اعتقادات حقه است که در این مرحله ما نباید در مورد عقایدمان تردیدی نداشته باشیم و به این که عقایدمان حق است باید یقین داشته باشیم.

_ ما در این دنیا می توانیم به مقصد برسیم که این مقصد مقام کمال و ولایت است. انسان بعد از سیر سلوک به مرحله ای می رسد که جاذبه خداوند انسان را می گیرد و مجذوب می شود و سیرش از این لحظه به بعد شتابان می شود که از این جا به بعد را ولایت و مقام کمال می گویند. وقتی انسان به این مرحله رسید باید برای فرج عمومی و اجتماعی تلاش کند. همین کاری که اولیاء و امامان کردند.

_ امام خمینی کسی بود که در درون خود به مقام کمال و ولایت رسید و برایشان فرج پیش آمد و تلاش کرد که اجتماع هم به فرج برسد. ما در این ماه باید دعا کنیم که اولاً به صورت فردی به کمال و ولایت برسیم و در برابر جاذبه های شدید شیطانی که برای مخالفت با این جریان وجود دارد مقاومت کنیم.

_ خداوند در مقابل جاذبه شیطانی یک جاذبه دیگری که بی نظیر است را قرار داده که آن جاذبه اهل بیت و ائمه معصومین است. شیطان در طول سال بسیار فعالیت می کند اما با روزه و یک عبادت تمام بافته های شیطانی باز می شود.

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

صوت کامل مراسم

مراسم شب دهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی قمی، مناجات خوانی و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی توسط حاج منصور ارضی و مداحی حاج حسین سازور در مسجد ارک برگزار شد.

در ادامه گزیده ای از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید

 

تقوا نوری است در ظلمت، در دل تاریکی‌ها خداوند این نور را عطا می‌کند.

شب گذشته عرض کردیم در معنای تقوا آقا امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: نوری است در ظلمت، در دل تاریکی‌ها خداوند این نور را به شخص عطا می‌کند و خداوند او را در آنچه دوست دارد و علاقمند ست که شاید بهشت باشد و شاید هم جواری با اهل بیت علیهم السلام برای همیشه مخلد می‌سازد. تقوا ثمر می‌دهد چه در دنیا و چه در آخرت و نتیجه اش اینگونه است. "وَ یُنَزِّلُهُ مَنْزِلَ الْکَرَامَةِ عِنْدَهُ؛ فِی‌ دَارٍ اصْطَنَعَهَا لِنَفْسِهِ" در جایگاهی والا نزد خود در سرایی که آن را برای بندگان خاص خویش ساخته قرار می‌دهد. برای همین است که هم در قرآن و هم در ادعیه بر روی تقوا تاکید شده است. یکی از اسماء خدا یا صفات خدا یا اهل التقوی است، در دعای ابوحمزه هم می‌خوانی "لِأَنَّکَ أَهْلُ التَّقْوَى وَ أَهْلُ الْمَغْفِرَةِ" در نماز روز عید فطر هم که ان شاءالله به آن برسیم در آنجا هم این دعا "وَاَهْلَ التَّقْوَی وَالمَغْفِرَةِ" در قنوت نماز است. پس معلوم می‌شود خدا این بنده‌ی باتقوا را در جایی از بهشت قرارش می‌دهد که برای بندگان خاص خود ساخته و حتما کنار اولیاء خدا و اهل بیت علیهم السلام است. حالا ببین کی دلش می‌خواهد این راه را برود، البته سخت است، هر کاری سختی خودش را دارد.

 

اگر همین تقوایی که امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند را رعایت کنیم عاقبت بخیر می‌شویم

 

کسی که دنبال تقواست مخصوصا در ماه رمضان، سعی می‌کند یک مقدار جلوگیری کند از حرام و این سخت است ولی خوب نتیجه می‌دهد و نتیجه اولش در دنیاست و موفق است. از ماه رمضان که خارج می‌شود، اولین کسی که می‌بیند امام زمانش علیه السلام است. حضرت خیلی دوستان و شیعیانش را دوست دارد و فرموده اند خیال نکنید ما شما را فراموش کرده ایم و از حال شما بی خبریم، این یعنی چه؟ یعنی ما هوای شما را داریم اما شما هوای ما را ندارید و هر کاری را انجام می‌دهید بعد هم می‌گویید ما شیعه‌ی حضرت هستیم. جالب است در مورد همین ماه رمضان، یک وقت بااین افرادی که بی حجاب هستند و قیافه هایشان نشان نمی‌دهد که دیندارند مصاحبه می‌کردند می‌گفتند روزه را می‌گیرم ولی حجاب ندارم، یک عده ای حجاب را از دین جدا می‌کنند، یک وقتی هم یک عده ای می‌آیند سیاست را از دین جدا می‌کنند، فرقی نمی‌کند. نتیجه اش این می‌شود که دیگر شبهه ناک برایم مهم نیست. اطمینان نداری این مال حلال است یا نه ولی استفاده می‌کنی. خیلی کم پیدا می‌شود کسی که در برابر شبهه ناک ایستادگی ‌کند، ما اگر همین تقوایی که امیرالمومنین علیه السلام در این خطبه می‌فرمایند را رعایت کنیم عاقبت بخیر می‌شویم.

 

هرکسی کربلا می‌رود خداوند چندین ملک قرار می‌دهد تا روزی که می‌خواهد بمیرد برای او استغفار می‌کنند

این جایگاه به این قشنگی که حضرت می‌فرمایند خدا برای اهل تقوا می‌سازد را خود حضرت وصف می‌کنند. "ظِلُّهَا عَرْشُهُ" جایی است که سایه اش از عرش خداست. "وَ نُورُهَا بَهْجَتُهُ" در آن مکان مقدس که برای اهل تقواست حضرت می‌فرماید نورش مانند آفتابی نیست که اذیت کند، نورش بهجت دارد، نورش یک حالت زیبایی دارد، البته بهجت را خیلی چیزها بیان می‌کنند و می‌شود گفت نورش از جمال خود امیرالمومنین علیه السلام است. "وَ زُوَّارُهَا مَلَآئِکَتُهُ" زائرانش ملائکه اند. چقدر ما روایت داریم در کتب مختلف مخصوصا در کامل الزیارات که هرکسی کربلا می‌رود دو ملک به استقبالش می‌آیند، چندین ملک به دنبالش می‌روند تا در خانه او را می‌رسانند، چندین ملک خدا قرار می‌دهد تا روزی که می‌خواهد بمیرد برای او استغفار می‌کنند. حتی خود ما که اعتقاد داریم سخت باورمان می‌شود، منتها برای زائر واقعی است. "وَ رُفَقَآؤُهَا رُسُلُهُ" رفیقانش هم پیامبران هستند، این واقعا چه جایگاهی است؟ فقط هم مخصوص آنهایی است که تقوا دارند. یعنی از حرام خودشان را می‌پوشانند و دوری می‌کنند. تمرینش هم در ماه رمضان است. ولی گویی بعضی‌ها عاشق این نیستتند که آنجا بروند و بهشت را همین جا می‌خواهند بسازند، یعنی یک جوری زندگی می‌کند که اصلا می‌گوید من بهشت می‌خواهم چه کار، الان در بهشت هستم  اما کسی که اهل تقواست در دنیا کار می‌کند، مواظبت می‌کند تا به آن مکانی که خدا به متقین وعده داده برسد.

 

هرکسی هرکار خیری اعم از واجب و مستحب انجام می‌دهد به پای بی بی هم نوشته می‌شود

 

ده شب گذشت، شب رحلت جانسوز حضرت خدیجه سلام الله علیها است، البته اگر شما رسانه‌ها را نگاه کنید، چیزی مرتبط با رحلت بی بی نمی‌بینید، باز سالهای قبل یک اعلامی می‌کردند. اگر آن واعظانی که به برنامه‌های رسانه دعوت می‌شوند اعلام نکنند، شاید خیلی‌ها اصلا متوجه نشوند. از این بی تفاوتی‌ها یقینا همه متضرر می‌شوند، خوب و بد، عالم و جاهل. ما توقع کار خاصی نداشتیم، اما حداقل همین اندازه بگوییم حضرت زهرا سلام الله علیها یک مادر داشتند که ام المومنین بوده و برای اسلام خیلی زحمت کشیده. بدانید هرکسی هرکار خیری اعم از واجب و مستحب انجام می‌دهد به پای بی بی هم نوشته می‌شود چون همه‌ی زحمات اولیه را ایشان کشیده اند. البته رسانه‌ها چه اعلام بکنند و چه نکنند، ما هیئت داریم، روضه داریم و احتیاجی نداریم. ولی واقعا می‌خواهم به شما بگویم این بی توجهی‌ها شرم دارد، اگر بفهمند.

 

خدایا به حضرت خدیجه سلام الله علیها ما را کمک کن تا بااین زمینه هایی که دشمنان دین می‌سازند گمراه نشویم

 

پس مقام کسی که مواظبت می‌کند از خودش که حرام انجام ندهد را از کلام امیرالمومنین علیه السلام فهمیدیم. ما فقط داریم حلال و حرام خدا را فهرستش را می گوییم در این سی شب، تا بنده مواظبت کند و حرام انجام ندهد و عادت کند برای ماه‌های دیگر چون می‌خواهد به این مراقبت ادامه دهد. اگر بتواند همین عادت را تا ده روز بعد از ماه رمضان ادامه دهد، دیگر ملکه و یک عادت حسنه می‌شود و بعد از عادت تبدیل به عبادت می‌شود و سپس اطاعت. اگر کسی دلش بخواهد وگرنه ده شب ماه رمضان گذشت، بقیه اش هم می‌آید و می‌رود و در ما اتفاقی نمی‌افتد. خدایا به حضرت خدیجه سلام الله علیها در باقی عمری که داریم ما را کمک کن تا بااین زمینه هایی که دشمنان دین می‌سازند گمراه نشویم.

 

اشعار خوانده شده توسط حاج منصور ارضی در شب دهم ماه مبارک رمضان

 

اشعار مناجاتی حاج منصور ارضی در ابتدای جلسه

سالها فکر من این است که تو الزاماً

از دعای چه کسی این همه خوبی با من

 

لحظه به لحظه دقیقه به دقیقه هر آن

لطف بی حد توشد شامل من اما من

 

جرم کردم عوضش فضل تو را می‌طلبم

نرخ تعیین کنم اینجا وسط دعوا من

 

کاش آنگونه که رود از وسط دشت گذشت

بگذری ازمن وآلودگی این دامن

 

گر بناهست نبخشی ومعطل بکنی

این همه عبد گنهکار چرا تنها من

 

همنشینان گنه کار من از اول ماه

همگی دوست خوب توشدن الا من

 

مهر العفو خودت را بزن امشب بلکه

صبح محشرنشوم معطل یک امضا من

 

سفر قبر چه نزدیک شده پس باید

کوله و بار مهیا کنم از اینجا من

 

در همه عمر فقط دغدغه ام این بوده

خوب‌تر جلوه کنم در نظر زهرا من

 

اگر امروز مرا خرج حسینش نکنی

چه جوابی بدهم پیش علی فردا من

 

هر حسینی که به لب‌های من آمد دیدم

خیلی از فاصله‌ها کم شده از تو بامن

 

روضه کرببلا خوانده شد و از این فیض

دل به امید تو بستن همه حتی من

 

خواهری گوشه‌ی گودال صدا کرد حسین

چه کنم بی تو عزیزم وسط صحرا من

 

.........................................................................................


اشعار خوانده شده توسط حاج منصور ارضی در میان جلسه

 

بارخود را بسته ام پس پرکشیدن راحت است

بال وپر درپیش پیغمبر کشیدن راحت است

 

یک لباست را کفن کن باز هم تب کرده ام

داغ را در جامه‌ی دلبر کشیدن راحت است

 

تاسحر پیشم بمان قرآن بخوان بالا سرم

باتو دست از زندگی دیگر کشیدن راحت است

 

هرچه وسعم بود را دادم که بااین انقطاع

روح را از قالب پیکر کشیدن راحت است

 

دخترم را بیشتر در بین آغوشت بگیر

پیش بابا ناز یک دختر کشیدن راحت است

 

هی سفارش کن به مردم حرمتش را نشکنند

خط غم بر سوره‌ی کوثر کشیدن راحت است

 

هی سفارش کن که باهیزم نیاید هیچکس

بارداری را به پشت درکشیدن راحت است

 

ترس آن دارم که دستش باغلافی بشکند

زن نباشد گردن شوهر کشیدن راحت است

 

غصه‌ی بعدی من روز دهم در کربلاست

در ته گودال غم خنجر کشیدن راحت است

 

قافله بی قافله سالار و زن‌ها در فرار

سرکه روی نیزه شد معجر کشیدن راحت است

 

در شلوغی سر بازار فکرش را بکن

واقعاً با آستین پوشاندن سر مشکل است

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

صوت

 

مراسم شب نهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی قمی، مناجات خوانی توسط حاج منصور ارضی و مداحی حاج حسین سازور در مسجد ارک برگزار شد.

در ادامه گزیده ای از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید

 

دشمن از هیچ حربه ای دریغ نمی‌کند و شبانه روز نقشه می‌کشد تا جوانان ما را منحرف کند

 

حضرت در خطبه 183 نهج البلاغه می‌فرمایند: "وَ اِعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ یَتَّقِ اَللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ اَلْفِتَنِ" .بزرگی می‌فرمود که اصل تقوا بریدن و چشم پوشی از حرام است. در روایت‌های مختلف داریم که تقوا پیشه کنید، قرآن می‌فرماید "وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا" (سوره الطلاق آیه 2) و خیلی آیات دیگر، خلاصه کسی که تقوا نداشته باشد یعنی چه؟ یعنی از حرام چشم پوشی نکرد. مرحله‌ی بعد از تقوا ورع است، ورع چیزی نیست که ما بفهمیم، من هرچه فکر کردم دیدم ما به این مرحله نرسیده ایم. ما اگر به همان تقوا بتوانیم برسیم بس است. حضرت می‌فرمایند بدانید که آن کسی که تقوا پیشه کند، خداوند یک راهی را برایش قرار می‌دهد که از فتنه‌ها دور می‌شود. الان اگر دقت کرده باشید هرچی فتنه است، به سمت ایران هدایت می‌شود. تمام منطقه را درگیر جنگ و خونریزی کرده اند که بتوانند به هرشکلی شده به ایران یک ضربه ای بزنند. دشمن از هیچ حربه ای دریغ نمی‌کند و شبانه روز نقشه می‌کشد تا جوانان ما را منحرف کند.

 

مراقب حرام باش

 

اگر این دستگاه امام حسین علیه السلام نبود همه‌ی ما دنبال گناه رفته بودیم. اصلا نگویید چرا چهارده معصوم علیهم السلام داریم ولی فقط امام حسین علیه السلام را می‌گویی، خود اهل بیت علیهم السلام هم حسین علیه السلام می‌گویند. بارها شنیدی مردی گریه کرد و می‌گفت من همه‌ی شما را قبول دارم بی ادبی است ولی امام حسین علیه السلام را بیشتر از بقیه‌ی ائمه علیهم السلام دوست دارم. حضرت گریه کردند و فرمودند به خدا ما هم همین طور هستیم. اصلا راه نجات است، نمی‌خواهد در دریا سفینه النجاه باشد در خشکی هم سفینه النجاه است. امام حسین علیه السلام خیلی باعظمت است. اما برای اینکه شامل این نجات شوی باید یک ذره مواظب حرام باشی که نخوری نبینی و سمتش نروی. شما جوانان تابه حال کاری نکرده اید که و از ما پاکتر هستید، یک ذره مواظب باشید، ما پیرها خیلی گرفتارتر از شماها هستیم. ما نمی‌توانیم دل بکنیم چون هرچه آدم پیر می‌شود دلبستگی اش بیشتر می‌شود، مگر اینکه خیلی قدرت داشته باشد. حواستان به پوششتان باشد، از الگوی غربی پیروی نکنید، یک مقدار مراقب حرام باش، سمت حلال برو، یک ذره باپدر و مادرت مهربان باش، پدر و مادر که دعایت می‌کنند مثل این است که یک حصار غیبی می‌آید دورت را می‌گیرد. والدین یک دعا که می‌کنند می‌گویند ان شاءالله خیر ببینی، تو فکر می‌کنی فقط یک دعاست، اما هرجا می‌روی که شر است از تو دور می‌شود.

 

در دستگاه امام حسین علیه السلام هرکسی باید سرجای خودش بشیند.

 

"وَ نُوراً مِنَ اَلظُّلَمِ" این تقوا یک نوری است در دل تاریکی‌ها که به این شخص عطا می‌شود. این همان "یا نورُ الْمُسْتَوْحِشینَ فِی الظُّلْمِ" است، این فقط برای قبر نیست که ما فقط برای قبر استفاده می‌کنیم. ما این همه ظلمت در مقابلمان داریم، تمام دشمنان با هم یکی شده اند، حرفهایشان هم یکی است، ولی نمی‌توانند سینه زن امام حسین علیه السلام را عوض کنند. مگر سینه زن نباشد اهل بازی باشد، هم اینجا سینه بزند، هم در جایی غیر از زیر پرچم اهل بیت علیهم السلام. یک سری به من گفتند موقع سینه زنی یک سری از قدیمی‌ها دیگر نمی‌آیند و اینها گروهشان باید با هم باشند، گفتم بعضی‌ها یا متوقع هستند یا متکبر، این مسخره بازی‌ها برای بندگی نیست، برای بدبختی هایشان است. در دستگاه امام حسین علیه السلام هرکسی باید سرجای خودش بنشیند و هرکسی باید در هرجایگاهی که هست کار خودش را درست و کامل انجام دهد، تا وقتی نیامدی در دستگاه امام حسین علیه السلام هیچ مسئله ای نیست، اما وقتی مسئولیت قبول کردی و فهمیدی که باید مجلس خدا را گرم کنی، باید بندگی کنی، باید روزه بگیری، باید خمس بدهی، در هر کدام کوتاهی کنی ضربه اش را می‌خوری. اگر مستطیع شدی باید حج بروی، باید کربلا بروی اما اندازه دارد. بعضی‌ها می‌گویند حاج آقا جات خالی ما هرهفته می‌رویم کربلا "خر عیسی گر به مکه رود // چون که باز آید همان خر باشد" . من اعمالش را می‌بینم، می‌بینم که با زن و بچه خوب نیست، باپدر مادر خوب نیست، دست رفیق را نمی‌گیرد، یک کمک نمی‌دهد، یک جهیزیه درست نمی‌کند، یک جوان را به راه نمی‌آورد، اما خوشحال است که هرهفته شب جمعه کربلا می‌رود، خیلی بد است. آخر باچه روریی آدم برود؟ بله به کسی که مجاور کربلا بود حضرت صادق علیه السلام فرمود که باید زیاد به زیارت بروی. یکی به من گفت حاج آقا چه کار خیری انجام بدهم؟ گفتم تو که توان مالی داری دو نفر را بفرست کربلا، کاری که امام صادق علیه السلام کرد، حضرت پول می‌داد می‌فرمود: فلانی تو به جای من برو نیابتا به جد ما سلام بده و برایش گریه کن.

 

ما آمده ایم که مَعَ الرَّسُولِ سَبِیلًا باشیم

 

"یا نورُ الْمُسْتَوْحِشینَ فِی الظُّلْمِ" امشب در کمیل می‌گویی. حسین جان علیه السلام ما ظلمت‌های عجیبی داریم تا برسیم به قبر، حالا از دو روز  تا صد سال دیگر که زنده ایم، اما ما در ظلمت‌های هر روزمان هستیم. چرا می‌گوید هر روز با مولایت بیعت کن و دعای "اللَّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلایَ صَاحِبَ الزَّمَانِ" را هر روز صبح بعد از نماز بخوانید؟ مدام بیعت کن ولی بگو آقا من بیعت کردم ولی آلوده ام، تو گفتی دست بده دست دادم، بیعت کردم دیگر به گردنم است، آقا کمک کن فقط تا شب بتوانم این بیعت را نگهدارم. قبول می‌کنم خیلی سخت است و بعضی جوانان هم نامه می‌زنند اما مسیر خیلی قشنگ است، یعنی به سوی همان دنیایی که در ابوحمزه اشاره می‌کند حرکت می‌کنی. بله در این مسیر انسان مورد ظلم قرار می‌گیرد حتی از داخل خانواده. یک وقتی مرد به زن ظلم می‌کند، یک وقتی زن به مرد ظلم می‌کند. بعضی ظلم‌ها شدیدتر است، بعضی مسیرها تنگ‌تر است. یک نامه هایی به دست ما می‌رسد که واقعا خیلی عجیب است، زنی نوشته بود حاج آقا شوهر من گناهی را انجام می‌دهد هیئت هم می‌آید، من که می‌گویم ان شاءالله اینگونه نیست ولی خیلی خطرناک است آدم این طوری آلوده باشد، یعنی حرب باخداست، ما آمده ایم که "مَعَ الرَّسُولِ سَبِیلًا" (سوره الفرقان آیه 27) باشیم اما "مع الشیطان سبیلا"می‌شود. یک وقتی می‌بینی دیگر وجودش کاملا شیطان است، هر که را بتواند منحرف می‌کند، به هر صورتی.

 

به امام حسین علیه السلام که سلام می‌دادیم همه‌ی وجودش را روی خاک می‌انداخت و گریه می‌کرد

 

"وَ یُخَلِّدْهُ فِیمَا اشْتَهَتْ نَفْسُهُ" خداوند او را در آنچه دوست دارد و علاقمند است، حالا یا بهشت است یا کنار امام حسین علیه السلام است، برای همیشه مخلد می‌کند. بحث دنیاست ولی برای آخرت هم معنا می‌دهد. شما همین شب و روز که با اباعبدالله علیه السلام هستی اخلاقت خوب می‌شود. اگر من می‌گویم با حسینم ولی اخلاقی خوبی ندارم دروغ می‌گویم. خلاصه جوانان خیلی زود شما می‌توانید سیر کنید به آن مقامات عالی برسید، اینهایی که شهید شدند شاید داخل آنها در حدود چند هزار نفر بودند که پیرمرد بودند، بقیه جوان بودند و پرواز کردند، اصلا لازم نداشتند دنیا را، رسیده بودند به محبوبشان. من هنوز یادم نمی‌رود شب هایی که در جبهه توفیقی پیدا می‌کردیم و برای رزمنده‌ها روضه می‌خواندیم، به امام حسین علیه السلام که سلام می‌دادیم همه‌ی وجودش را روی خاک می‌انداخت و گریه می‌کرد. اینها کی بودند؟ آیا ما نمی‌توانیم به آنها برسیم؟ چرا می‌توانیم ولی همت بلند می‌خواهد.

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : دو شنبه 8 تير 1394 | | نویسنده : گمنام

عزت الله ضرغامی در یک پست اینستاگرامی ساده زیستی مقام معظم رهبری را اینگونه تشریح کرد: ایشان در همه ی جلسات رسمی و غیر رسمی فقط با چای از میهمانان پذیرایی می کردند.در کنار قندان بشقاب کوچکی است که معمولا چند شیرینی نارگیلی در آن قرار دارد برای کسانی که قند نمی خورند.

وی در ادامه نوشت:هیچگاه میوه و یا بطری آبی روی میز ندیده ام.پارچ آب با لیوان!فقط !اما چای خوردن خدمت آقا لذت دارد.ایشان وسط جلسه با صدای تقریبا بلند می فرمایند:آقا چای بیاورید.

انتظار کشیدن برای یک چای داغ خودش صفایی دارد.نمی گذارند چای سرد شود و از دهن بیفتد؛تقریبا زودتر از بقیه میل می کنند.

دولت هشتم,خدمت آقا جلسه داشت آقا فرمودند:چای بیاورید..چند دقیقه گذشت چای نیامد!

آقا دوباره فرمودند:این چای چه شد؟

خانم شجاعی,معاون رئیس جمهور تیکه انداخت: آقا داره دم میکشه!

آقا هم بدون اینکه به ایشان نگاه کنند فرمودند:بله این در تخصص خانم هاست.


خاطره ضرغامی از رهبرانقلاب+عکس

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

مراسم شب هشتم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی قمی، مناجات خوانی و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی و روضه خوانی توسط حاج منصور ارضی و مداحی حاج ابوالفضل بختیاری در مسجد ارک برگزار شد.

 


در ادامه گزیده ای از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید

بعضی برانجام معصیت صبر و استقامت دارند

در ادامه‌ی بحث در مورد خطبه 188 از نهج البلاغه، آنهایی که از دنیا به نحو احسن استفاده می‌کنند، نعمت‌های خدا را باصبر و استقامت و دوری از معصیت برخویش کامل می‌کنند "وَ اِسْتَتِمُّوا نِعَمَ اَللَّهِ عَلَیْکُمْ بِالصَّبْرِ عَلَى طَاعَتِهِ وَ اَلْمُجَانَبَةِ لِمَعْصِیَتِهِ" . یک عده ای می‌گویند راهکار ما چیست که بنده‌ی خدا شویم و دست از گناه برداریم و در این ماه رمضان پاک شویم. در ماه رمضان یک سری معصیت است که به چشم نمی‌آید کسی هم نمی‌بیند که بنده باید دوری کند. دوری کردن با ترک خیلی فرق می‌کند، ترک برای وقتی است که خدایی ناکرده دچار گناه شدهایم و حالا باید ترک کنیم، اما دوری کردن یعنی خودت را در معرض گناه قرار ندهی، "اللَّهُمَّ ارْزُقْنَا تَوْفِیقَ الطَّاعَةِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِیَةِ" شاید شبیه همین جمله ای است که از کلام امام زمان (عج) است. واقعا اگر می‌خواهی نعمت‌های خدا را کامل کنی، لازمه‌ی آن صبر و استقامت است، البته بعضی برانجام معصیت صبر و استقامت دارند، یعنی در دو حالت این صبر و استقامت معنا دارد. کسی بتواند دوری از معصیت کند نعمت خدا را کامل کرده است.

 

اگر می‌خواهی نعمت‌های خدا را کامل کنی همین الان این کار را بکن چون عمر به سرعت می‌گذرد

 

"فَإِنَّ غَداً مِنَ اَلْیَوْمِ قَرِیبٌ" زیرا فردا به امروز نزدیک است، یعنی چی؟ یعنی عمر زود می‌گذرد، الان شب هشتم ماه مبارک رمضان است، باور می‌کنید؟ فردا به امروز نزدیک است، چقدر؟ به اندازه‌ی یک چشم به هم زدن. "مَا أَسْرَعَ اَلسَّاعَاتِ فِی اَلْیَوْمِ" چقدر ساعات در روز با سرعت و باشتاب می‌گذرد. امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند اگر می‌خواهی نعمت‌های خدا را کامل کنی همین الان این کار را بکن چون عمر به سرعت می‌گذرد. تا الان چند سال عمرت گذشته است؟ "وَ أَسْرَعَ اَلْأَیَّامَ فِی اَلشَّهْر" چقدر روزها در ماه به سرعت می‌گذرد. تا حالا چند ماه رمضان گذراندی و روزه می‌گیری؟ چند ماه رمضان از عمرت گذشته است؟ حواستان باشد همیشه وقت برای خوردن از عبادت بیشتر است و این زمان که روزه داری به سرعت می‌گذرد. حضرت می‌فرمایند: "وَ أَسْرَعَ اَلشُّهُورَ فِی اَلسَّنَةِ" چقدر ماه‌ها در سال دارد زود می‌گذرد. انگار تازه اول سال بود برای حضرت زهرا سلام الله علیها گریه کردیم. الان ماه چهارم است، فهمیدید چطور گذشت؟ حضرت در آخرین جمله می‌فرمایند: "وَ أَسْرَعَ اَلسِّنِینَ فِی اَلْعُمُرِ" چقدر سال‌های عمر زود می‌گذرد. چشم باز می‌کنی می‌بینی هفتاد ساله شدی و گرفتار درد و بیماری شده ای.

 

آرزو دارم زنده شوم و برای حسین علیه السلام گریه کنم

خدا رحمت کند شیخ رضا سراج را شب‌های ماه رمضان از قیامت صحبت می‌کرد، می‌گفت بچه‌های ریش دار، هنوز بالغ نشده اید، حالا همه پیرمرد بودند و گریه کن، جوان جمع سه چهار نفر بودیم، می‌گفت بچه‌ی هفتاد ساله گوش می‌کنی؟ قیامت پدر درمی آورند یک کاری برای خودتان بکنید. حداقل برای امام حسین علیه السلام درست گریه کنید، تازه ما وقتی می‌خواهیم روضه بخوانیم طرف گرسنه اش می‌شود و بلند می‌شود می‌رود، بشین روضه را گوش بده دیگر گیرتان نمی‌آید. آنهایی که الان از دنیا رفته اند اگر صدایشان را می‌شنیدی با اینکه درست عمل کردند و رفتند آن طرف خدمت اهل بیت علیهم السلام متنعم هستند اما گریه برای امام حسین علیه السلام دیگر گیرشان نمی‌آید. یکی از بزرگان نقل کرد در عالم رویا از حبیب پرسیدند تو چه آرزویی داری؟ گفت من تازه فهمیدم مقام گریه کنندگان بر حسین علیه السلام چیست، آرزو دارم زنده شوم و برای حسین علیه السلام گریه کنم.

 

 

 

اشعار خوانده شده توسط حاج منصور ارضی در شب هشتم ماه مبارک رمضان


اشعار مناجاتی حاج منصور ارضی در ابتدای جلسه

بازی دنیا زعمرم زود فرصت را گرفت

قبله ام گم شد کم آوردم لیاقت را گرفت

گریه و حال نماز صبح‌های من چه شد؟

خواب شیرین سحر فیض عبادت را گرفت

از صغیره شد شروع و به کبیره ختم شد

جرأت عاصی شدن از من خجالت را گرفت

یارفیق لا رفیق له حلالم کن اگر

بین ما بار گناهانم رفاقت را گرفت

نور مولا نیست دیگر درمیان سفره ام

بی خیالی در ادای خمس برکت را گرفت

نیم دین را به حیا دادند کارم سخت شد

مستی از انجام معصیت نجابت را گرفت

ذکر و استغفار و توبه دست جمعی بهتر است

باخت این شب‌ها کسی که کنج عزلت را گرفت

مادری میگفت فرزند شهیدش عاقبت

درهمین ماه خدا اذن شهادت را گرفت

لذت افطار با خرمای نخل کربلاست

خوش بحال هرکه از زهرا زیارت را گرفت

یا غیاث المستغیثین گفت و پاسخ داده شد

نیزه ای روی لب خشکش اجابت را گرفت

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : دو شنبه 8 تير 1394 | | نویسنده : گمنام

مراسم شب هشتم ماه مبارک رمضان با مداحی حاج ذبیح الله ترابی و سخنرانی و مناجات خوانی استاد شیخ حسین انصاریان در حسینیه همدانی ها برگزار شد.

 در ادامه گزیده از سخنرانی استاد شیخ حسین انصاریان را بخوانید:

_ از آیات کتاب خدا صریحاً استفاده می شود که سرو سامان داشتن زندگی دنیا و آخرت انسان در گرو قلب سالم است. در قیامت هم بیشترین مسئله مربوط به انسان قلب او می باشد. آتش مشرف بر دل و قلب است. قلب پاک وارد بهشت می شود.

_ پس باید به اندازه لازم به قلب پرداخت و مواظبش باشیم تا دچار کفر و شرک و حسد و کینه و طمع و حرص و بخل نشود. چون همه این ها بیماری است. اگر این عضو بیمار شود همه اعضاء و اعمال و اخلاق را بیمار و فاسد می کند.

_ اگر این بیماری ها بر انسان حاکم شود و درمان نشود آتش دوزخ بر او اشراف پیدا می کند. اگر قلب را سالم نگه داریم عمل و اخلاق انسان صادقانه می شود  و انسان یک سرمایه دار می شود که این سرمایه هم در دنیا و هم در آخرت قابل استفاده است .

_ در خیلی از روایات بیان شده هنگامی که نور وارد دل شود. دل به خاطر گل جمال آن نور و برای آن نور خودش را گسترده می کند. چون جای این نور نباید تنگ شود. این یک خورشیدی است که محل مناسب خود را می خواهد. می خواهد با تمام وجودش طلوع کند و سود و منفعت بدهد.

_ بر اساس دیگر روایات این نور، نور ایمان به خدا و قیامت و باور کردن خدا و قیامت می باشد. اگر این آیینه را به طرف این نور بگیرد این نور منعکس در آیینه می شود. راه باور کردن خدا و قیامت بسیار راه آسانی است و فقط فکر و فهم قرآن و روایات اهل بیت(ع) می خواهد. هر کس قرآن و روایت را در حد خود فهمید که یا با درس خواندن و یا در محضر امام(ع) رفتن و یا تشرف به عالم ربانی ممکن است، نور وارد قلب می شود.

_ این توان و قدرت را پروردگار به قلب داده که وقتی نور وارد آن شود یک افق عظیم گسترده ای برای طلوع این نور در اختیار این نور می گذارد. این نور محبت و عشق به خدا و انبیا و ائمه طاهرین و اولیاء خدا است.

 _ یک علامت این نور وقتی وارد دل می شود این است که انسان هر روز با چشم خود می بیند که افرادی را به سمت قبرستان می برند. این نور ایمان و باور قیامت و محبت به خدا و اهل بیت و انبیاء برای بعد از زندگی دنیایی و زندگی برزخی به کمک انسان می آید .یک علامت این نور این است که این ها اثاثیه و ابزار زندگی در برزخ هستند.

_ تمام ارزش انسان به این است که این حرف ها را از طریق قرآن و نبوت پیامبر و امامت امامان قبول کند و این ارزش و حقیقت است. علوم دنیایی هم قدیمی می شود و دائماً در حال تغییر و تحول است. اما حرف های پیامبران و انبیا قدیمی نمی شود و ملاک رد و قبول این حرف ها علوم مادی نیست.

_ حوزه معنویت و توحید و معاد و برزخ و جریاناتی که در این ها اتفاق می افتد ربطی به علوم مادی ندارد. از همه مهتر این است که این حوزه به قوی ترین صورت انسان را نگه می دارد. این جاذبه نور بسیار زیبا است. درست است که مراتب مختلفی وجود دارد  اما همه سر یک سفره نشسته ایم. نه ما آن ها را رها می کنیم و مهمتر این که آنها هم لحظه ای ما را رها نمی کنند. درست است که ما آرام آمدیم ولی مهم این است که در این حرکت ما دلگرم به اهل بیت(ع) و کرم خدا هستیم.

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : دو شنبه 8 تير 1394 | | نویسنده : گمنام

در ایام ماه مبارک رمضان هر روز پس از اقامه نماز ظهر و عصر ، حجت الاسلام صمدی آملی در مسجد اعظم تجریش به سخنرانی می پردازد.

در ادمه گزیده ای سخنرانی حجت الاسلام صمدی آملی را بخوانید:

_ هر کس را از اسماء الله یک نصیبی است. خداوند ابتدای قرآن را با اسم الله شروع کرده است و تا آخر قرآن اسماء الله بسیاری آمده است. یعنی می توانیم از این اسماء هر اندازه که بخواهیم نصیب خود را بگیریم.  این دیگر به خودمان بستگی دارد. یعنی هر کس می تواند هر اندازه که توان دارد ارث خود را از اسماء الهی بگیرد.

_ حتی آن دزدی که دزدی می کند هم دارای رحمت خداوند است. چون دست و پا و قوه تخیل سالم دارد. قوه تخیل و فکر او باید به کار بیافتد تا بتواند جایی برای دزدی برود. این رمز و راز ها را هم هر کسی نمی تواند متوجه شود.

_ وقتی با نام خدا شروع می کنیم، نمی دانیم که بعد از این شروع چه چیزهایی پنهان است. در شبانه روز چندین بار خدا را به اسم رحمانیت صدا می زنیم. یعنی از خداوند صفت رحمانیت را به اندازه توان طلب می کنیم. صفت رحمانیت الهی یعنی گسترش فیض برای همه و کسی از فیض نباید بی بهره باشد.

_ وقتی از خدا فیض گرفتیم یعنی باید طوری مهربان باشیم که همه مهربانی انسان را حس کنند. یعنی انسان باید بتواند مظهر اسماء حسنی بشود. و به هر اسم از اسماء که می خوانیم مظهر آن اسم باشیم.

_ اگر کسی بسم الله را بگوید ولی سفره ای ندارد که دیگران از او بهره ببرند.در حقیقت این اسماء در انسان تجلی پیدا نکرده است. یکی از مصادیق سفره رحمانیه این است که هم دوست و هم دشمن از این سفره بهرمند شود. وقتی آبروی همدیگر را می ریزیم معلوم می شود که اسم ستار در انسان ظاهر نشده است و فقط از خدا می خواهیم که او ستار باشد و عیب ما را بپوشاند. اگر به جایی رسیدیم که عیب دیگران را پوشاندیم معلوم می شود که اسم ستار در انسان ظهور کرده است.

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : دو شنبه 8 تير 1394 | | نویسنده : گمنام

در شب هفتم ماه مبارک رمضان مراسم بزرگداشت مدافع حرم شهید علی سلطان مرادی با سخنرانی حجت السلام مهدی عامریان و مداحی حاج مهدی سلحشور و شاعر اهل بیت (ع) وحید قاسمی در زینبیه مسجد زین العابدین علیه السلام خیابان خلیج فارس برگزار شد .

در ادامه گزیده ای از سخنرانی حجت السلام عامریان را بخوانید:

_ از دیرباز تا حال حاضر یک سؤال اساسی ذهن بشر  را درگیر کرده است. سؤال این است که هدف از خلقت انسان چیست؟ خیلی  از متکلمین و عرفا و ادبا جواب این سؤال را داده اند. ما اگر بدانیم که هدف از خلقت چه بوده است وظیفه ما تعریف می شود و هر کس کار خود را انجام می دهد.

_ خداوند عزو جل در سوره زارعات به این سؤال جواب داده است. خداوند می فرماید ما جن و انس را خلق نکردیم مگر برای عبادت . در این آیه یک آرایه ادبی ادبیات عرب به کار رفته است. و آن هم استثنای بعد از نفی است . یعنی منحصر به یک مطلب می شود. یعنی خداوند انسان را منحصراً برای عبادت خلق کرده است.

_ عبادت یک چیز جزئی و سطحی نمی تواند باشد. چون هدف خلقت انسان است. وقتی خداوند انسان را خلق کرد به خودش بارک الله گفت و انسان اشرف و احسن تقویم مخلوقات شد.این انسان با عظمت کارش هم باید عظیم باشد.

_ عبادت هم برای شناخت باید باشد. یکی از معانی که درون عبادت است اطاعت است. عبادت و اطاعت از هم جداشدنی نیست. آن کسی می تواند اطاعت کند که شخص مقابل را بشناسد. قدم اول اطاعت شناخت است. تا شناخت حاصل نشود اطاعت و عبادتی صورت نمی گیرد.

_ خدایی  قابل پرستش است که نامتناهی است. و هیچ ذهنی نمی تواند خدا را بشناسد. خدای شناختنی محدود است و قابل پرستش نیست. در دین گفته اند که پنج چیز را باید تحقیق کنید و بشناسید و به آن علم پیدا کنید. اصول دین که عبارتند از توحید و امامت و نبوت و معاد و عدل می باشد. اسلام منهای اصول دین اسلام نیست.

_ کتاب ارزشمند اصول کافی یکی از کتب اربعه شیعه است که مشهور و منقول از صاحب عصر و الزمان حضرت مهدی(عج) است. فرموده اند که کتاب اصول کافی برای شیعیان ما کفایت می کند.

_ در کتاب اصول کافی کتاب الحجه در باب معرفةالامام حدیث اول از وجود مقدس امام باقر(ع) آمده است که ابی حمزه می فرماید امام باقر (ع) به من فرمود منحصراً کسی خدا را عبادت می کند که خدا را بشناسد. هر کسی که خدا را نشناسد به درستی که خدا را در طریق ضلالت و گمراهی عبادت کرده است. امام باقر(ع) فرمودند که تصدیق خداوند عز و جل موالات علی بن ابیطالب(ع)  است.

_ موالات یعنی انسان خود را تحت ولایت علی بن ابیطالب بداند. یعنی ولایت مولا و ولایت کامل و مطلقه الهیه را قبول داشته باشد و خود را تحت این ولایت بداند. و او را به امامت بپذیرد و خود را مأمون او بداند.کسی می تواند خدا را بشناسد و بتواند خدا را عبادت کند که امام شناس باشد.بنابراین خدا انسان را خلق کرده که امام شناس باشیم.

_ یکی از خصوصیات امام معصوم وجه الله بودن آن است. امام معصوم یدالله و لسان الله است. مولا فرمود انا وجه الله.  

 

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

صوت

 

مراسم شب هفتم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی ، مناجات خوانی حاج منصور ارضی و مداحی حاج حسین سازور در مسجد ارک برگزار شد.

در ادامه گزیده از سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی را بخوانید:

اشاره کردیم که امام خمینی(رحمت الله علیه) در چهل حدیث حربه های شیطان را در مقابل توبه کنندگان اینطور بیان فرموده اند:  اول بزرگ جلوه دادن توبه در نظر عاصین و دوم کوچک نشان دادن گناه در نظر مومنین.  حالا با این مقدمات بیان شده چرا برای طهارت جستن و تقرب الهی نباید به گناه اعتراف کرد؟

برای تطهیر نفس اعتراف نزد غیر خدا لازم نیست، خداوند ستار و غفار قصد ندارد مردم اعتراف(به نزد غیر خود) به گناه داشته باشند و سرزنش عاصی باعث خشم خداوند است و از آن مهم‌تر کسی که خود را بالاتر از دیگران بداند خداوند او را مستکبر می‌داند.

پایه روایی این نکات این هاست:

- امیرالمومنین علیه السلام: "اَیَّ طهارةٍ أفضل من التّوبة" )وسایل‌ الشیعه، جلد 19، صفحه 328، باب‌ 16 مقدمات‌ الحدود، ح‌6 )

چه طهارتی بالاتر از توبه است؟

"لَو عَلِمَ المُدبِرونَ کَیفَ اشتیاقی بِهِم لَماتوا شَوقاً" )تذکره المتقین 101(

اگر کسانی که از من روگردان هستند شوق و علاقه مرا به خودشان می‌دانستند از کثرت شوق می‌مردند.

- دعای امام صادق علیه السلام در ابتدای ماه رمضان: "یا مَنْ اعْصِیهِ فَیَسْتُرُ عَلَیَّ وَ یَغْضِبُ لِی انْ عُیِّرْتُ بِمَعْصِیَتِهِ" 

ای خدای که پرده پوشان من هستی و خشمگین می‌شوی در مقابل(سرزنش) مردم برای گناه من! 

این یعنی امربه معروف و نهی از منکر نباید معنی سرزنش دهد و باید از سر دلسوزی باشد! در غیر این صورت مانند مستکبرین عمل می‌کنیم.

"وَ إِنَّمَا یَنْبَغِی لِأَهْلِ اَلْعِصْمَةِ وَ اَلْمَصْنُوعِ إِلَیْهِمْ فِی اَلسَّلاَمَةِ أَنْ یَرْحَمُوا أَهْلَ اَلذُّنُوبِ وَ اَلْمَعْصِیَةِ" )خطبه 140 نهج البلاغه(

شایسته است اهل پاکی(و اهل تقوا) و اهل سلامت دین که خداوند به ایشان عنایت کرده بااهل گناه و معصیت مهربانی کنند.

- رسول الله صل الله علیه و آله : "مَن عَیرَ اَخاهُ بِذَنبٍ لَم یمُت حَتّى یعمَلَهُ" )نهج الفصاحه، ح 2920(

کسی که به سرزنش برادر مومن خود بپردازد نمی‌میرد مگر اینکه مرتکب همان گناه شود.

"مَن ذَهَبَ یَرى أَنَّ لَهُ عَلَى الآخَرِ فَضلاً فَهُوَ مِنَ المُستَکبِرینَ" (الکافى  ج8، ص128 )
هر کس خودش را بهتر از دیگران بداند، او از مستکبران است.

- اما شاهد قرآنی این ادعا در ماجرای ساحران و حضرت موسی علیه السلام نمایان است " یَأْتُوکَ بِکُلِّ سَاحِرٍ عَلِیمٍ .... وَإَنَّکُمْ لَمِنَ الْمُقَرَّبِینَ" )آیات 112 تا 114 سوره اعراف) " هر چه ساحر ماهر است نزد تو آورند ... و شما از مقربان خواهید بود" . چرا که ماهرترین ساحران فرعونی به امید تقرب درگاه طاغوت زمان خود در مقابل حضرت موسی علیه السلام ایستادند ولی لحظانی بعد به جمع شهدای مورد رحمت خداوند پیوستند این معنی حکمت خداست: "وَأُلْقِیَ السَّحَرَةُ سَاجِدِینَ" ساحران هم به کسوت ساجدین در آمدند.

 

در ادامه گزیده ای از سخنان حاج منصور ارضی را بخوانید:

 

نه قدرتی دارند از عمل زشتی که انجام دادند جدا شوند و نه می‌توانند بر کارهای نیک خود چیزی بیافزایند

در ادامه‌ی بحث خطبه 188 نهج البلاغه، امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: "وَاشْتَغَلُوا بِمَا فَارَقُوا، وَ أَضَاعُوا مَا إِلَیْهِ انْتَقَلُوا" و به جایی که منتقل شدند یعنی سرای آخرت را تباه کردند. معلوم می‌شود حضرت این جمله را در مورد مردم دنیاپرست و کسانی که اهمیت به دنیا و ظواهرش می‌دهند و آخرت را می‌فروشند بیان می‌کنند. حالا این کسی که از دنیا رفته دیگر زیر خاک است، حضرت می‌فرمایند قدرتی ندارد از عمل زشتی که انجام داده جدا شود چون همراهش است و نمی‌تواند بر کارهای نیک خود چیزی بیافزاید، همه‌ی این مسائل در این دنیاست. "الدنیا مزرعة الاخرة" ، از دنیا برای ما فقط سختی‌ها و آلودگی‌ها را ترسیم کرند ما نتوانستیم دنیای قشنگ را که به زبان اهل بیت علیهم السلام مزرعة الاخرة است را ببینیم. لذا در سیر ابوحمزه می‌رسیم به دنیای قشنگ، دنیایی که حضرت می‌فرمایند بهترین دنیا را می‌تواند انسان بسازد. "وَ اجْعَلْنِی مِمَّنْ أَطَلْتَ عُمُرَهُ وَ حَسَّنْتَ عَمَلَهُ" به من طولانی بودن عمر را بده که شرطش این است، "حَسَّنْتَ عَمَلَهُ" یعنی به این صورت که من بهترین عمل را در این دنیا انجام بدهم، ببینید چقدر قشنگ است. "وَ أَتْمَمْتَ عَلَیْهِ نِعْمَتَکَ وَ رَضِیتَ عَنْهُ" این درست دنیایی است که برای امام حسینی هاست. چه چیزی "أَتْمَمْتَ عَلَیْهِ نِعْمَتَکَ" می‌شود؟ قرآن می‌فرماید کسی که ولایت امیرالمومنین علیه السلام را کامل قبول داشته باشد "الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی" )سوره مائده آیه 3) و همچنین "حَسَّنْتَ عَمَلَهُ" باشد و به دستورات آنها عمل کند. "وَ اَحْیَیْتَهُ حَیاهً طَیِّـبَهً فی اَدْوَمِ السُّرورِ" 

 

روایت است بعد هر گریه ای که بر امام حسین علیه السلام می‌کنید، خدا یک سرور وصف ناپذیری را در وجودت ایجاد می‌کند. تاحالا شده وقتی از هیئت بیرون آمدی غمگین و ناراحت باشی؟ تازه ما با هم شوخی هم می‌کنیم. بعضی‌ها هم که می‌گویند الان داشتی گریه می‌کردی و سینه می‌زدی، چرا الان مسروری؟ ما خوشحالیم که به یک زندگی قشنگی رسیدیم حتی تا به این اندازه.

 

اَدْوَمِ السُّرورِ فقط در دستگاه امام حسین علیه السلام است اگر درست بیایی

 

خواهشم از دوستان این است که هر روز سعی کنند قرآن بخوانند و کسانی که به روان خوانی مسلط نیستند با یکی از برنامه‌های تلویزیون که هر روز یک جزء می‌خوانند تنظیم کنند که روخوانی اصلاح شود. متاسفانه می‌بینی مداح اهل گریه و روضه اما قرآن را غلط می‌خواند. الان چند برنامه زنده قرائت قرآن پخش می‌کنند، اگر بخواهی عوض بشی اگر بخواهی درونت درست شود و از آن تخریبی که شیطان با نفس اماره ات دست به دست هم داده اند تا تو را گمراه کنند جلوگیری کنی، این یک ماه خیلی کار کن. حالا چه می‌خواهی؟ امام علیه السلام می‌فرمایند "اَدْوَمِ السُّرورِ"دائم سرور و خوشحالی، این حال فقط در دستگاه امام حسین علیه السلام است اگر درست بیایی. کسی که بعد از هیئت می‌رود بیرون بیشتر عصبانی می‌شود، او را امام حسین علیه السلام قبولش نکرده، رک به شما می‌گویم این بیماری است. این آدم نشده است چون هر کسی می‌آید در دستگاه امام حسین علیه السلام آدم می‌شود و بیرون می‌رود. 

 

تو چقدر این شبها دوست داری با خدا حرف بزنی؟ آنها برعکس بدشان می‌آید

 

"وَ اسْبَغِ الْکَرامَهِ" براستی یک زندگی زیبایی مرحمت کن با کرامت "وَ اَتـَمِّ الْعَیْشِ" این برای ابوحمزه است. اما کسانی نمی‌خواهند این سیر را داشته باشند و دست خالی می‌روند، البته آنها هم دست پر می‌روند منتها با بار گناه، با بار حرب با خدا. اصلا شاید در روزهای دیگر در خیابان چیزی نمی‌خورد ولی از روی دهن کجی هم که شده در ماه رمضان مخصوصا این کار را نجام می‌دهد، ببین چگونه دلها برمی گردد . همان طور که دل تو به سمت خدا برمی گردد، آنها هم به همان اندازه به خدا پشت می‌کنند. تو چقدر این شبها دوست داری با خدا حرف بزنی؟ آنها برعکس بدشان می‌آید. به گونه ای که انگار ما در جنگیم، مثلا ما اینجا حرفی درباره‌ی مسائل از بعد معنوی می‌زنیم اما بعضی بر روی خروجی سایت هایشان حرف‌های دیگری می‌آید که ظاهرا از ماست ولی کاملا تحریف شده است.

 

تا زنده ای خودت مالت و عمرت را در راه خدا خرج کن، بمیری هیچ کسی برایت کاری نمی‌کند

 

انسان‌ها به همان شکلی که در دنیا هستند وارد قبر می‌شوند. حضرت می‌فرمایند "لَاعَنْ قَبِیحٍ یَسْتَطِیعُونَ انْتِقَالًا، وَ لَافِی حَسَنٍ یَسْتَطِیعُونَ ازْدِیَاداً"قدرتی ندارند که عمل زشتشان را کنار بزنند و بگویند این اعمال برای ما نیست، چون بهشان چسبیده. یقین بدانید هرکسی هر عملی داشته باشد باخودش در قبر می‌برد و دیگر از او جدا نمی‌شود، جای توبه هم ندارد و کار خوب هم نمی‌تواند انجام دهد. اولادش اموالش را تقسیم می‌کنند و به وصیت میت هم عمل نمی‌کنند، می‌گویند ما خودمان گرفتاریم. مثلا می‌گویی پدرتان خمس نداده، می‌گویند همان جا می‌سوزد، دیگر به ما ربطی ندارد، می‌خواست تا زنده بود پرداخت می‌کرد. حالا هر چه می‌گویی باز می‌بینی افراد در خمس دادن دقتی ندارند. سعی کنید در همین ماه رمضان سال خمس برای خودتان قرار دهید، آنهایی هم که دارند در ماه رمضان خمسشان را بدهند. اگرتوانایی داشتند انفاق هم بکنند. الان شب‌ها برای جهیزیه و صدقه پول جمع می‌کنیم. تا زنده ای خودت مالت و عمرت را در راه خدا خرج کن، بمیری هیچ کسی برایت کاری نمی‌کند. حالا کی یک بچه‌ی صالحی داشته باشد که بعد از مرگش برای او خیرات کند.

 

با اینکه دنیا فریبشان داد به او اعتماد کردند و در نتیجه زمین خوردند

 

راستی سوال است آیا میوه ای را که از درختی چیدیم می‌توانیم به درخت وصلش کنیم؟  آیا بچه ای که به دنیا می‌آید را می‌توان به درون شکم مادر برگرداند؟ هیچ کسی نمی‌تواند مگر امر الهی باشد آن هم بحث رجعت و قیامت. رجعت برای کسانی است که دقت در اعمال صحیح دارند مثل دعای عهد. خلاصه باتوجه به دعای ابوحمزه دنیای قشنگی را می‌توانی ترسیم کنی. "أَنِسُوا بِالدُّنْیَا فَغَرَّتْهُمْ" واقعا اهل دنیا انس گرفته اند به دنیا، الان تازه شب هفتم است می‌خواهی زودتر وارد مناجات شویم تا یک مقداری باخدا حرف بزنی این یعنی انس به خدا پیدا کردی، ولی در ابوحمزه می‌گوید اهل دنیا اصلا نمی‌تواند کارش را رها کند، وقتی رها می‌کند که ورشکست شده باشد. می‌گوید همه‌ی زندگیم رفت آمده ام در خانه‌ی خدا، باز خدا دوستش داشته که آمده. مگر کسی که از دنیا لذت می‌برد و دنبال دنیاست می‌تواند در این گرما تشنگی و گرسنگی روزه را تحمل کند؟ حضرت می‌فرمایند اینها به دنیا انس گرفته اند و با اینکه فریبشان داد به او اعتماد کردند و در نتیجه زمین خوردند. این سرانجام اهل دنیا و دنیا پرستان و متکبرین است.

 

ان شاءالله که بتوانیم به آقایمان امیرالمومنین علیه السلام برسیم

 

یک سوال ما امشب از آقا امیرالمومنین علی علیه السلام داریم، آقاجان ما چه کار کنیم راه را درست برویم و به شما برسیم؟ حضرت می‌فرمایند:"سَابِقُوا رَحِمَکُمُ اَللَّهُ" حضرت حدود 1400 سال پیش برای کسانی که سبقت می‌گیرند در مسیر الی الله دعا کرده است. "فَسَابِقُوا رَحِمَکُمُ اَللَّهُ إِلَى مَنَازِلِکُمُ اَلَّتِی أُمِرْتُمْ أَنْ تَعْمُرُوهَا" خوش به حال آنهایی که سبقت می‌گیرند خدا رحمتشان کند به سوی منازلی که مامور عمران آنها هستند. کجا؟ آخرت. یعنی یک پولی که برای کار خیر می‌دهی همه‌ی اینها حساب می‌شود و برای آخرتت پس انداز می‌شود. حضرت می‌فرمایند کسانی سبقت می‌گیرند در مسیر الی الله که شب زنده دار باشند، قرآن بخوانند، کمک به مردم بکنند، حرف دروغ نزنند، مواظب حلال و حرام باشند، در نتیجه این مراتب را می‌بینند. دنیا خیلی قشنگ است اگر اینطور به آن نگاه کنی. پس این همه سختی که می‌کشم چه می‌شود؟ یک عده‌ی زیادی مستاجرند. این مشکلات از خودمان است، اگر درست از امام حسین علیه السلام بخواهی آقا حتما کارت را راه می‌اندازد. مگر برای ما درست نکرده است؟ شبها شبکه قرآن را ببینید سرگذشت علمای بزرگ را نشان می‌دهد. بعد از صد سال عمر از مال دنیا چیزی ندارد. انگار آنها یک آدم‌های دیگری بودند. اگر می‌خواهی زیر نظر دعای امیرالمومنین علیه السلام باشی باید سبقت بگیری به منازلی که باید بسازی، این یک ساخت و ساز قشنگ است. سعی کنید از این ماه رمضان استفاده کنید قرآن بخوانید، اگر نماز قضایی به گردنتان است بخوانید. ان شاءالله که بتوانیم به آقایمان امیرالمومنین علیه السلام برسیم.

 

 

اشعار خوانده شده توسط حاج منصور ارضی در شب هفتم ماه مبارک رمضان

 

اشعار مناجاتی حاج منصور ارضی در ابتدای جلسه

نازم به این خدا که گنه کار مى خرد

هر روزه دار را دم افطار مى خرد

 

باآبروى رفته به مهمانى آمدم

هر بار آبروى مرا یار مى خرد

 

یک لحظه هم کنار نزد پرده ى مرا

با احترام، حضرت ستّار، مى خرد

 

من روى آمدن به ضیافت نداشتم

اما دلم خوش است که غفّار مى خرد

 

اشک جوان زگوشه ى چشمش که می‌چکد

بارِ گناهِ او به شب تار مى خرد

 

رو مى کنیم سوى کرمخانه ى کریم

اینجا ندیده صاحب آن، بار مى خرد

 

در روز حشر هم به امیرِ نجف قسم

ما رابه عشق حیدر کرار مى خرد

 

حبّ على هدیه مخصوص فاطمه است

ما رابه این بهانه خریدار مى خرد

 

در حسرت "یمت یرنی" مى کُشد مرا

حیدر غلام خود دمِ دیدار مى خرد

 

باب الرضاى صحن نجف باب جنت است

اینجا بهشت نازِ گنه کار مى خرد

 

ما را به نامِ تشنه لبِ کربلا حسین

با یک سلام، لحظه ى افطار مى خرد

 

اذن دخولِ کرببلا نام زینب است

زینب فقط گداى گرفتار مى خرد

 

هرکس که مویش از غم زینب سپید شد

او را یقین کنید علمدار مى خرد

.........................................................................................


اشعار خوانده شده توسط حاج منصور ارضی در میان جلسه

 

بی دست کاری از عمویت برنیامد 

بامشک راهی شد ولی دیگر نیامد

 

خیلی دعا کردم مگر باران بگیرد

خیلی دعا کردم ولی آخر نیامد

ناخن کشیدی بی قرار شیر بودی

جز خون ولی از سینه مادر نیامد

 

در حیرت از اینم چرا وقت تلظی

صبر خدا از دیدن تو سر نیامد

 

تیر سه شعبه نقشه هایی در سرش داشت

اصلا به قصد و نیت حنجر نیامد

 

دادم که سیرابت کند برگردی اما

ازتو برایم غیر مشتی پر نیامد

 

بابا تمام سعی خود را کرد افسوس

جسمت به شکل سابق خود، در نیامد

 

دیدم که وقت دفن پلکت باز مانده

از این بلایی بر سرم بدتر نیامد

 

تو یک تنه پرچم بدوش عشق بودی

کاری که ازتو آمد از لشگر نیامد

 

 

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : دو شنبه 8 تير 1394 | | نویسنده : گمنام

 متن حدیث را از کتاب خصال منتشر می کند .
قالَ لُقمانُ لاِبنِهِ: وَلِلحاسِدِ ثَلاثُ عَلاماتٍ: يَغتابُ إِذا غابَ وَيَتَمَلَّقُ إِذا شَهِدَ وَيَشمَتُ بِالمُصيبَةِ؛
لقمان به فرزندش گفت: حسود را سه نشانه است: پشت سر غيبت مى كند، روبه رو تملّق مى گويد و از گرفتارى ديگران شاد مى شود.

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

تاريخ : دو شنبه 8 تير 1394 | | نویسنده : گمنام

استاد شیخ حسین انصاریان: خداوند دوازده ماه در تقویم خلقت آفرید، از این دوازده ماه تنها ماهی که در قرآن مجید نام برده شده، ماه رمضان است. بنابراین این ماه ارزش ویژه‌ای نسبت به سایر ماه‌ها برخوردار است، در ادعیه‌ای که رسول خدا (ص) دارند نیز از این ماه بسیار با ارزش یاد شده است.

زمان در ادبیات به نام «ظرف» شناخته شده است، یک روز یا شب، ظرف است که در ظرف روز یا در ظرف شب تحولات عظیم مادی و معنوی صورت می‌گیرد، ماه مبارک رمضان نیز یک ظرف است که خداوند متعال در این ظرف یک مظروف بسیار با ارزش قرار داده است.

درباره ارزش یک شب قدر در قرآن مجید می‌خوانیم: «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ» این یک شب به لحاظ ارزش، عظمت، اثرگذاری و اثردهی از هزار ماه بهتر است.

در هر صورت تنها ماهی که در قرآن کریم نام برده شده، ماه رمضان است و این رمضان ظرف بالاترین گوهری که پروردگار در این ظرف قرار داده «لیلة القدر» است و هر انسانی که قدر لیلة القدر را بداند،‌ یقیناً به سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت خواهد رسید و کسی هم که قدر نداند، شقاوت در پرونده او رقم زده خواهد شد.

اما خود این مظروف یعنی شب قدری که در ماه رمضان و ظرف این ماه قرار دارد باز ظرف گرانبهاترین گوهر عالم آفرینش است که از ازل تا ابد پربهاترین و بالاتر از این گوهر خلق نشده و نخواهد شد و این گوهری که ظرف آن لیلة القدر است، قرآن کریم است.

خداوند می‌فرمایند که ما قرآن کریم را شب قدر فرود آوردیم. قرآن کریم یک چهره علمی دارد که علم‌الله نام دارد بدین سان که پروردگار عالم در یک شب قدر قرآن را نازل کرده است. این قرآن در آسمان بلند علم‌الله در شب قدر بر صفحه لوح محفوظ تجلی کرده و بر این صفحه باقی بوده است تا زمانی که رسول گرامی اسلام (ص) مبعوث به رسالت شده و جبرئیل امین (تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ) واسطه شدند که آیه به آیه و سوره به سوره این قرآن از صفحه لوح محفوظ قرائت شود و ابتدا به قلب مبارک پیغمبر (ص) نازل شود.

خود ماه رمضان با عظمت و با کرامت است اما لیلة القدر خیر برتر است و مظروف یکپارچه قرآن کریم است. این قرآن به قلبی نازل شده که گنجایش آن قلب یقینا از تمام هستی گسترده‌تر است به همین دلیل در روایات نیز آمده که وقتی تمام مردم و هزاران مفسر و دانشمند قرآن کریم وارد قیامت شده آنجا درک می‌کنند که در دنیا چیزی از این قرآن کشف نشده است. 

روایتی هم از اهل سنت به نقل از شیخ سلیمان بلخی حنفی داریم که می‌گوید امیرالمؤمنین (ع) به ابن عباس شاگرد قرآنی خود فرمود که اگر من آنچه از سوره حمد می‌دانم از این هفت آیه برای شما بیان کنم، بیانات من نوشته شود و از جایی به جایی حمل بکنند، هفتاد شتر جوان قوی هیکل را باید بیاورند و نوشته‌ها را بار آن بکنند.

فردی به پیغمبر (ص) عرض کرد که دعا کنید خداوند مرا مستجاب الدعوه قرار دهد، گفت: غذای خود را حلال کن مستجاب‌الدعوه می‌شوی! حتی به او نگفت نماز شب بخوان یا حج برو، بلکه تنها گفت غذایت را حلال کن! حال چه مقدار زندگی خانوادگی امروز ما با قرآن کریم هماهنگ است که اگر اینطور است چرا این همه طلاق و اختلاف داریم؟ چه مقدار از عفت و عصمت زنان و پاکدامنی با آیات سوره احزاب و نور هماهنگ است؟ حجاب الان در کنار قرآن کریم در چه وضعیتی است؟ چه شده که این اندازه مردم قرآن را کوچک کرده‌اند و آن را اندک شمرده‌اند و از عظمت آن انداخته‌اند؟!

 

منبع:فارس

رایةالهدی ، تارنمای هیئت کربلای بیت المهدی(عج) ، کــــــرج

صفحه قبل 1 ... 7 8 9 10 11 ... 110 صفحه بعد